Letecká fotografie z draků

Fotografie kopce Calton Hill v Edinburghu pořízená z draka
Plošina George R. Lawrence zavěšená pod drakem s panoramatickým fotoaparátem, San Francisco 1906

Letecká fotografie z draků (anglicky Kite Aerial Photography, zkráceně KAP) je název pro specializovaný žánr z oboru fotografie.

Fotoaparát je vynesen do vzduchu pomocí draka a je ovládán buď dálkově nebo automaticky k tomu, aby exponoval fotografie ze vzduchu. Fotografická soustava se může pohybovat od velmi jednoduché, sestávající ze spouštěcího mechanismu s jednorázovým fotoaparátem, až po velmi složité rádiově ovládané přístroje a digitální fotoaparáty. V některých případech se jedná o alternativu k ostatním formám snímkování ze vzduchu.

Upevnění fotoaparátu a stabilizace

Fotoaparát lze připevnit přímo na draka, ale obvykle je připevněn k nastavitelné plošině mezi šňůrou a drakem. Tato vzdálenost redukuje nadměrný pohyb, který by mohl být přenášen z draka na fotoaparát a umožňuje drakovi vyletět do vyšších a stabilnějších vzdušných proudů. Pokud je to možné, fotoaparát se nastaví na vysokou rychlost závěrky, aby se snížilo pohybové rozostření. Fotoaparáty používající interní funkce stabilizaci obrazu mohou zvýšit počet ostrých fotografií. Aby bylo možné pořizovat fotografie orientované souběžně s horizontem, používá se metoda závěsu.

Závěsné kyvadlo

Tento jednoduchý způsob vyrovnávání vodorovné úrovně umožňuje závěs z tuhého materiálu umístěný na šňůře pod drakem. Přirozená gravitace sama udržuje plošinu rovnou, bez ohledu na úhel, který svírá šňůra draka se zemí. Kyvadlo sice osciluje v důsledku pohybu draka a síly větru, ale fotoaparát s kyvadlem zůstane stabilnější než bez kyvadla.

Picavetův závěs

Picavetův závěsný kříž
Schéma Picavetova závěsu

Picavetův závěsný kříž je pojmenován po svém francouzském vynálezci Pierru Picavetovi.[1] Skládá se z tuhého kříže, který je pod šňůrou k drakovi zavěšený ze dvou bodů. Samotné lano je propleteno v několika bodech kříže a zároveň je spojeno se šňůřou draka. Picavetovo lanko prochází skrz oko háčků nebo přes malé kladky tak, aby se plošina ustálila ve vodorovné poloze. Rozměry a tvary Picavetova závěsu byly při pokusech na zvýšení stability a ke zlepšení pohyblivosti několikrát přizpůsobeny.

Draci

Fotografování a směrování aparátu

Spoušť fotoaparátu může být ovládána několika možnými způsoby v závislosti na typu kamery a složitosti elektroniky a plošiny. Spouštěcí mechanismy jsou ovládány pomocí rádiových servo motorků, infračerveného signálu, kabelové spouště nebo pomocí vestavěného intervalometeru. Ideální situace je taková, že se spoušť uvolní až po dosažení požadované výšky, aby se zabránilo pořizování fotografií během vypouštění.

Upevnění kamery přímo na drakovi nebo šňůře neumožňuje praktickou změnu polohy. Pokud je kamera namontována uvnitř rámu, může být tato souprava navržena tak, aby se mohla natočit horizontálně a vertikálně a měnit tak formát obrazu krajiny otáčením fotoaparátu. Úpravy těchto úhlů lze provést ručně, nastavením plošiny na zemi, nebo po úpravě plošiny umožňuje pomocí dálkového ovládání nebo automatického regulátoru na plošině, když je ve vzduchu. Běžně se úpoužívá RC systém, který se používá pro modely letadel. Serva se v těchto systémech používají k úpravě polohy plošiny. Bylo vyvinuto několik automatických regulátorů tak, aby mohly snímat fotografie, pohybovat kamerou, měnit úhel, a tak dále.

Draci

Nejdůležitějším aspektem jakéhokoliv draka k výtahu fotoaparátu je stabilita. Široce používané typy draků jsou například parafoil, rokkaku nebo delta.

Historie

Pohled na San Francisco z draka po zemětřesení v roce 1906
William Abner Eddy se svým čtyřúhelníkovým drakem

V roce 1883 Archibald Douglas draky používal pro měření rozdílů rychlosti větru. Alexander McAdie zopakoval pokusy Benjamina Franklina s drakem a elektroměry. V roce 1887 zveřejnil zprávu o řiditelných dracích Woodbridge Davis.

První letecké fotografie z draka pořídil Arthur Batut v Labruguière ve Francii v roce 1888.[2][3]

Po roce 1893 se inspiroval Malajským drakem americký vynálezce William Abner Eddy, který jej dále vylepšil a dnes je známý jako „čtyřúhelníkový drak Eddy“ (anglicky: diamond Eddy kite). Zlepšil také způsob řetězení několika draků. Dříve byl každý drak spojen s předchozím a Eddy místo toho vedl jednotlivé draky z odboček ze společné hlavní linie. Dne 30. května 1895 Eddy pořídil první fotografie ze vzduchu v Americe. Bylo to 37 let po prvních Nadarových snímcích z balónu a 7 let po prvních fotografiích z draků Arthura Batuta. Eddy Batutovu technologii vylepšil a dokonce experimentoval s telefonováním přes draky[4] a „dračími zrcadly“.[5] Eddy měřil teploty vzduchu, pomáhal námořnictvu ve Španělsko-americké válce a s pomocí fotografie pořízených z draka vyřešil krádež zmrzliny ze své pavlače.[6]

Slavné fotografie San Francisca po zemětřesení v roce 1906 (vpravo) pořídil pionýr KAP George R. Lawrence velkoformátovým panoramatickým fotoaparátem a stabilizační plošiny, kterou sám navrhl.[7] Jednalo se o 160stupňovou panoramatickou fotografii pořízenou z výšky 600 metrů, která byla vyvolána kontaktním otiskem z negativu o rozměrech 17×48 palců (43×122 cm). Každý kus se prodával za 125 USD, Lawrence získal za prodané fotografie 15 000 dolarů. Fotoaparát vážil 22 kilogramů a používaly se v něm celuloidové desky.

KAP dnes

S rozvojem internetu, lehkých a cenově dostupných digitální fotoaparátů, rádiové techniky a mikroelektroniky, se letecká fotografie z draků stává stále více populární. V posledních letech jsou k dispozici sestavy, které začátečníkům umožní rychle sestavit funkční KAP plošinu a začít pořizovat letecké snímky v obou spektrech - viditelném a infračerveném[8] spektru. Praktické a komerční využívání KAP je omezeno nepředvídatelností počasí (zejména větru, slunce a deště) a na skutečnost, že ne každé místo je vhodné pro létání s drakem. Jeho provozování v blízkosti budovy nebo při větru poblíž stromů může být problematické vzhledem k velké turbulenci.

Hlavními aplikacemi jsou dnes amatérská fotografie, výtvarné umění a archeologie. Pokusy o komercializaci KAP byly dosud z velké části neúspěšné.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kite aerial photography na anglické Wikipedii.

  1. http://cerfvolantancien.free.fr/picavet/cerf-voliste.htm Par Pierre MAZIERES : Pierre PICAVET (1892 – 1973)
  2. BENTON, Cris. The First Kite Photographs [online]. [cit. 2009-08-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-06-09. 
  3. Arthur Batut Museum [online]. Dostupné online. (French) 
  4. Messages over kite wires: Telephoning and telegraphing my means of a midair line. New York Times. December 7, 1896, s. 1. Dostupné online. (anglicky) .
  5. New phase of kite flying: Inventor Eddy has a machine to reflect surrounding country. New York Times. August 30, 1897, s. 8. Dostupné online. (anglicky) 
  6. MIDDLETON, Kathleen M. Bayonne Passages. [s.l.]: Arcadia Publishing, 1999. Dostupné online. ISBN 978-0752405636. S. 48–49. 
  7. BAKER, Simon jazyk=anglicky. The Lawrence Captive Airship over San Francisco [online]. Dostupné online. 
  8. Archivovaná kopie. www.armadale.org.uk [online]. [cit. 2009-08-23]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-10-11. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

San Francisco in ruin edit2.jpg
San Francisco lies in ruins on May 28, 1906, about six weeks after the 1906 San Francisco earthquake and fire. It was taken from a camera suspended on a kite, perhaps 1,000 feet above the city. It is one of the most well-known photographs of George R. Lawrence (see biography for more information about the technique used). The tower of the Ferry Building can be seen at the bay end of Market Street, which can be clearly seen all the way to the foothills of Twin Peaks. The water in the foreground is San Francisco Bay, with the Golden Gate to the right, rear. Note the absence of the Golden Gate Bridge and the San Francisco-Oakland Bay Bridge, which had yet to be constructed. Source information can be found on the description page of the original image. This is a version edited for the Featured Picture Candidates page.
Picavet.gif
Prinzip einer Picavet-Aufhängung
George Raymond Lawrence kite camera.jpg
Lawrence použil vlečnou soupravu devíti velkých draků, aby minimalizoval pohyb štěrbinové panoramatické kamery, která vážila 49 liber (asi 25 kg) a dosáhla výšky 2000 stop (609,6 metru). George Raymond Lawrence (24. února 1868 - 15. prosince 1938) byl komerční fotograf severní Illinois. Po mnoha letech zkušeností s výrobou draků a balónů pro letecké panoramatické fotografie Lawrence přešel v roce 1910 na letecký design.
Calton Hill from a kite.jpg
Autor: Patrick Fulton, Licence: CC BY-SA 3.0
Looking south over Calton Hill in Edinburgh. Photo was taken from a remotely controlled camera lifted by a kite.
Picavet cross.jpg
Autor:

Patrick Fulton.

Original uploader was Beechhouse at en.wikipedia, Licence: CC BY-SA 3.0
Picavet cross made from carbon fibre used to stabilise a camera suspended from a kite.