Letecká nehoda

Kpt. Christopher Stricklin katapultovaný ze své F-16 během přehlídky na letecké základně Mountain Home ve státě Idaho 14. září 2003 během nepovedeného manévru „obrácená poloviční kubánská osma“. Nikdo nebyl zraněn.

Letecká nehoda je událost spojená s provozem letadla, která vyústila ve smrt nebo vážné poškození zdraví jedné nebo více osob, podstatné poškození nebo ztrátu letadla.

Mezi časté typy leteckých nehod patří srážka letadla s terénem (pádem na terén, nárazem do boku hory, budovy při vzletu a přistání), objektem na zemi (letištní budova, jiné letadlo na letišti, servisní letištní vozidlo) nebo ve vzduchu (střet dvou letadel, střet s ptákem). Takové letecké nehody mívají obvykle tragické následky. I přes toto je letecká doprava považována za jeden z nejbezpečnějších druhů dopravy.

Z pohledu statistiky je nejčastější označovanou příčinou nehody chyba pilotáže, ale toto tvrzení může být ovlivněno politickými vlivy, zájmovými skupinami (výrobci technologie) apod. V praxi se objevují případy, kdy až po několika letech byla nalezena pravá příčina nehody, která byla původně označena jako chyba pilotáže.

Letecké nehody v Česku

Související informace naleznete také v článku Letecké nehody v Česku a Československu.

V českém právu

Řízená havárie Boeingu 720

V ČR je vyšetřováním leteckých nehod pověřen ÚZPLN. Zákon o civilním letectví (49/1997 Sb.) k tomu definoval pojmy letecká nehoda a incident:

Letecká nehoda je podle § 55 událost spojená s provozem letadla, ke které došlo od okamžiku nastoupení kterékoliv osoby do letadla za účelem letu do okamžiku vystoupení kterékoliv osoby, pokud

  • došlo ke smrtelnému nebo těžkému zranění kterékoliv osoby za vymezených okolností, nebo
  • došlo ke zničení nebo poškození letadla některým z vymezených způsobů, nebo
  • letadlo je nezvěstné nebo se nachází na nepřístupném místě.

Incident je jiná událost spojená s provozem letadla, která může ovlivnit bezpečnost leteckého provozu. Vážný incident je incident, jehož okolnosti nasvědčují tomu, že došlo téměř k letecké nehodě.

Letecké nehody a incidenty v mezinárodním právu

Příloha 13 Chicagské úmluvy o civilním letectví[1] stanovuje pro signatářské země doporučení při kategorizaci, šetření a informování o nehodách mezinárodních civilních letů. Podle těchto pravidel vede vyšetřování země, kde k nehodě došlo a vyšetřování se mají právo účastnit i zástupci země registrace, sídla dopravce, výrobce a konstruktérů letounu. Tito zástupci mají přístup na místo nehody, k troskám i všem ostatním důkazům, mají právo se účastnit čtení černých skříněk, mají právo na kopii všech dokumentů vztahujících se k nehodě atd. Předpis stanovuje, co má obsahovat a komu má být předána závěrečná zpráva a stanoví, že tato zpráva má být vydána do dvou měsíců od události. Pokud to z objektivních důvodů není možné, má být v tomto termínu vydána aspoň předběžná zpráva.[2]

Nehody se dají rozdělit zhruba na:

  • Fatální (Fatal Accidents): nehody s oběťmi na životech
  • Onboard Fatalities: oběti na palubě letadla
  • External Fatalities: oběti letecké nehody nepřítomné na palubě letadla
  • Hull Loss Accidents: Nehody, při kterých bylo letadlo zcela zničeno, nebylo nalezeno nebo je vrak zcela nepřístupný

Konspirační teorie

Havarovaný letoun Boeing 737-205 společnosti Air Guinee Express v Sierra Leone 11. srpna 2004. Nehoda byla beze ztrát na životech.[3]

V některých případech bývá různými neoficiálními zdroji uváděn i značně odlišný popis průběhu, příčin a okolností leteckých nehod, než jaký vyplývá z výsledků úředního šetření. Tyto teorie zpravidla předpokládají, že z politických nebo ekonomických příčin bylo vyšetřování ovlivněno, nebo zfalšovány jeho výsledky. Nejznámější konspirační teorie se vážou k letům KAL 007, TWA 800, Pan Am 103 či American Airlines 77. V Polsku vyvolala množství teorií nehoda PAF 101, v českých podmínkách existují spiklenecké teorie např. k nehodám letů ČSA 001, ČSA 540, JAT 367 nebo LZ 101.

Účinky a vlivy nehody na organismus

Historie

K vůbec prvnímu leteckému neštěstí došlo dne 17. září 1908, kdy havaroval jeden z amerických průkopníků letectví Orville Wright, při tomto leteckém neštěstí zahynul jeho přítel a jediný pasažér Thomas Selfridge.[4]

Odkazy

Reference

  1. (anglicky) Chicagská úmluva Archivováno 7. 11. 2011 na Wayback Machine. na stránkách ICAO
  2. (anglicky) Dodatek č.13 Chicagské konvence
  3. RANTER, Harro. ASN Aircraft accident Boeing 737-205 Advanced 3X-GCM Freetown-Lungi International Airport (FNA). aviation-safety.net [online]. [cit. 2020-04-20]. Dostupné online. 
  4. http://technet.idnes.cz/prvni-letecka-nehoda-0lw-/tec_technika.aspx?c=A130916_194024_tec_technika_sit

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Fna 3x-gcm rev.jpg
(c) Mihai.crisan na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, CC BY-SA 3.0
3X-GCM, Boeing 737-205, Air Guinee Express, Freetown - Lungi International Airport (FNA/GFLL), 17 July 2006 Mihai.crisan 00:23, 29 July 2007 (UTC)
Crash.arp.600pix.jpg
MOUNTAIN HOME AIR FORCE BASE, Idaho — Capt. Christopher Stricklin ejects from the USAF Thunderbirds number six aircraft less than a second before it impacted the ground at an air show at Mountain Home Air Force Base, Idaho, Sept. 14. Stricklin, who was not injured, ejected after both guiding the jet away from the crowd of more than 60,000 people and ensuring he could not save the aircraft. This was only the second crash since the Air Force began using F-16 Falcons for its demonstration team in 1982. The ACES II ejection seat performed flawlessly. (U.S. Air Force photo by Staff Sgt. Bennie J. Davis III)