Letecká puma

Prvoválečná puma
Německé druhoválečné pumy, výbušná vlevo, zbytek jsou cvičné betonové (250 kg a 50 kg)
F-100 Super Sabre ze 308th TFS, nakládaný pumami Mk 117 750 lb v Tuy Hoa ve Vietnamu na začátku roku 1966

Letecká puma je druh letecké munice dopravovaný do prostoru cíle letadlem a na cíl shazovaný volným pádem po odhození z vhodného letadla, obvykle z letounu.

Patří k nejúčinnějším bojovým prostředkům vůbec. Jsou určeny k ničení všech druhů pozemních a námořních cílů, od cílů bodových až po cíle velkorozměrné, od živé sily až po zodolněné železobetonové objekty, opevnění, i cíle ukryté pod zemským povrchem či pod vodní hladinou. Kromě úloh přímého ničení mohou letecké pumy plnit i mnoho jiných úloh spojených s bojovou činností. Velkému množství úloh odpovídá i mnoho druhů a typů leteckých pum. Nejmenší letecké pumy mají hmotnost méně než jeden kilogram, hmotnost největších přesahuje deset tun.

Letecké pumy se na bombardér umísťují do speciálního konstrukčního prvku – pumovnice – což je prostor nacházející se v trupu nebo v křídle letadla, vybavený zařízeními pro zavěšení a odhození letecké pumy a zařízeními na odjištění leteckých bombových zapalovačů a vybavený dveřmi. Druhou možností je zavěšení letecké bomby pod křídlo nebo pod trup letadla na závěsník. Ten také obsahuje zařízení k zavěšení a odhození letecké bomby a zařízení k odjištění leteckého pumového zapalovače. Pumy menší hmotnosti se mohou na křídlo nebo trup zavěsit i prostřednictvím mnohozámkového nosníku – jde o nosník, na kterém se nalézá několik zařízení k zavěšení pum. Tak je možné lépe využít nosnost letadla.

Letecká puma mívá přibližně kapkovitý nebo válcovitý tvar a na konci trupu je vybavená pevnými aerodynamickými stabilizátory. Skutečný tvar letecké pumy je u každého typu odlišný a je daný jejím určením a způsobem umístění na letadlo.

Moderní letecké pumy mohou být vybaveny prostředky ke zvýšení rychlosti letecké pumy (např. raketovým motorem), prostředky k řízení vztlaku a aerodynamického odporu (např. křídla a brzdící zařízení) a prostředky ke korekci dráhy letu k cíli (různé druhy řídících systémů a kormidel).

Rozdělení

Letecké pumy se dělí stejně jako jiné druhy munice na letecké bomby základního určení, pomocného určení a speciálního určení.

Základní určení

Exploze pumy svržené na letadlovou loď USS Enterprise japonským letadlem
Moderní řízené pumy GBU-31 JDAM
  • trhavé
    • aerosolové, s objemovým výbuchem
  • tříštivé
  • třištivo-trhavé
  • průbojné
    • protilodní
    • protibetonové
    • k ničení letištních drah
  • protitankové
  • protiponorkové
  • zápalné
    • zápalné nádrže
  • kazetové (kontejnerové, clusterové)
    • skříňové
    • svazkové
  • Jaderné (atomové)
  • chemické
  • biologické

Všechny letecké pumy základního určení mohou být vyhotoveny jako neřízené nebo i řízené.

Pomocné určení

  • osvětlovací
  • navigační
  • dýmové

Speciální určení

  • foto-zábleskové
  • cvičné
  • agitační

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

F-100D 308TFS 31TFW TuyHoa 1966.jpg
A North American F-100D Super Sabre (s/n 56-3397) of the 308th Tactical Fighter Squadron, detached from the 31st Tactical Fighter Wing, assigned temporarily to the 3rd Tactical Fighter Wing, being loaded with M117 750 lb bombs at Bien Hoa, South Vietnam, in early 1966. This plane was retired to the MASDC on 26 January 1979 as FE0453.
JDAM GBU30 MER.jpg
2000 lb GBU-31(V)3/B JDAMs loaded onto a Heavy Stores Adapter Beam (HSAB) under the wing of a B-52H at the Naval Air Warfare Center Weapons Division, Naval Air Station China Lake, California (USA), on 3 September 1993.
Cooper 20 pound Aerial Bomb AWM.jpg
Autor: Steve Johnson http://www.cyber-heritage.co.uk, Licence: Attribution

Australian War Memorial exhibit.

ID Number: REL/16091

Title: Cooper Aerial Bomb

Maker: J C Co Ltd

Place made: United Kingdom: England

Date made: 1917

Physical description: Steel; Cooper 20 pound aerial bomb. The bomb is made from steel and has four tail fins. The nose cone has a No 7 T fuze attached. A removable nose cone cover is screwed onto the nose. The bomb is painted brown and has a green and red band painted around the bomb casing.

Markings - bomb casing - JC CO; 15.8.17. PAT 2 1/8/80/20.

Markings - fuze - JC CO LTD 1917. Markings - nose cap - NO 7 T JC CO LTD 1917.

Measurements: Bomb diameter: 125 (mm); Bomb length: 620 (mm); Bomb weight: 9 (kg)

Summary: 20 pound Cooper aerial bomb used operationally by the Royal Flying Corps during the later period of the First World War on the Western Front.
German WW2 Bombs.jpg
(c) Flightsoffancy na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, CC BY-SA 3.0
WW2 German air force bombs. L to R, 250kg SC 250, two 250kg concrete practice bombs, 50kg concrete practice bombs (edge of photo to right). The red circle on top of the bombs is well for the detonator.
Japanese bomb hits USS Enterprise (CV-6) flight deck during Battle of the Eastern Solomons, 24 August 1942 (80-G-17489).jpg

A Japanese 241-kilogram (531 lb) high-explosive "land" bomb explodes on the flight deck of USS Enterprise, 24 August 1942 during the Battle of the Eastern Solomons, causing minor damage. This was the third and last bomb to hit Enterprise during the battle. The bomb was dropped by a Japanese Aichi D3A1 "Val" dive bomber piloted by Kazumi Horie who died in the attack.

According to the original photo caption in the US Navy's archives, this explosion killed the photographer, Photographer's Mate 3rd Class Robert F. Read. This image, however, was actually taken by Photographer's Mate 2nd Class Marion Riley, who was operating a motion picture camera from the aft end of the ship's island, above the flight deck and who survived the battle although his photographic equipment was damaged. The film Riley took that day, and of which this still was extracted together with others and published in Life, can be seen at this Youtube link (explosion at 03:05). Robert Read was stationed in the aft starboard 5" gun gallery and was killed by the second bomb to hit Enterprise. The smoke from the bomb explosion that killed Read can be seen in the upper left of this photograph. (Source: [1])