Letohrádek Mitrovských

Letohrádek Mitrovských
Čelní pohled na letohrádek Mitrovských (únor 2008)
Čelní pohled na letohrádek Mitrovských (únor 2008)
Základní informace
Slohklasicistní architektura
Výstavba17791794
Poloha
AdresaStaré Brno, ČeskoČesko Česko
UliceVeletržní
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky20932/7-39 (PkMISSezObrWD)
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Letohrádek Mitrovských je pozdně barokní[1][2] zámeček nacházející se při Veletržní ulici nedaleko od hlavního vchodu do veletržního areálu. Jeho Pozemek se nachází na území brněnské městské části Brno-střed, v katastrálním území Staré Brno.

Historie

Letohrádek Mitrovských v letních měsících

Roku 1779 ho nechal postavit jako letní odpočinkové sídlo rodiny hrabě Antonín Arnošt Mitrovský. Letohrádek v klasicistním stylu Ludvíka XVI. byl postaven na Starém Brně v zahradě nedaleko břehu Svratky pod svahem Žlutého kopce, asi 500 m od Starobrněnského kláštera. Realizace stavby byla dokončena roku 1794. V rozsáhlé zahradě kolem letohrádku byla rovněž oranžérie a skleník pro pěstování ananasů.

Po bitvě u Slavkova v letohrádku údajně přespal Napoleon Bonaparte (tato informace však není podložená).

Hrabě Antonín Arnošt Mitrovský se narodil v Banské Štiavnici. Byl příslušníkem uherské větve rodu. Rod však pochází z Nemyšle u Mitrovic. Sloužil v císařské armádě a po zranění roku 1778 se natrvalo usadil v Brně. Podílel se na umírněném osvícenství, byl mecenášem školství, sbíral umělecká díla a působil v zednářské lóži.

19. století byly v okolí letohrádku postupně vybudovány obytné budovy i průmyslové objekty (koksárna). Budovu od 19. století vlastní město Brno.

20. století a současnost

V době druhé světové války byla v budově letohrádku zřízena mateřská škola. V letech 1978–1987 byla provedena generální rekonstrukce a byla přistavěna technická a sanitární část skrytá pod terasou před letohrádkem. V roce 1988 převzalo letohrádek Muzeum města Brna, dnes je pronajatý soukromníkem.

V současnosti se zde konají výstavy, koncerty, doprovodné akce k veletrhům, ale také svatby a jiné společenské akce.

Reference

  1. Encyklopedie dějin města Brna. encyklopedie.brna.cz [online]. 2004 [cit. 2020-09-24]. Dostupné online. 
  2. Letohrádek Mitrovských v Brně. www.hrad-veveri.cz [online]. [cit. 2020-09-24]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Brno (znak).svg
Znak města Brna.
Brno, Letohrádek Mitrovských.jpg
Autor: Stanislav Dusík, Licence: CC BY-SA 4.0
Letohrádek Mitrovských v Brně.