Lewis Hine

Lewis Hine
Lewis Hine selfportrait.jpg
Rodné jménoLewis Wickes Hine
Narození26. září 1874
Oshkosh
Úmrtí3. listopadu 1940 (ve věku 66 let)
Hastings-on-Hudson
Alma materKolumbijská univerzita
Newyorská univerzita
Chicagská univerzita
Povolánísociolog, fotograf, umělec a fotoreportér
Významná dílaPower House Mechanic
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Steam Fitter, 1920. Ukázka ze série portrétů pracovníků americké dělnické třídy jako přínos člověka modernímu průmyslu
Malá přadlena v přádelně v americké Jižní Karolíně, fotografie vznikla v rámci dokumentace dětské práce, 1908
Addie Card (12 let) u spřádacího stroje v bavlnářském závodě v North Pormalu (Pownal). Dívky o ní říkaly, že jí je teprve deset...[1]

Lewis Wickes Hine (26. září 1874 Oshkosh, Wisconsin, USA3. listopadu 1940) byl americký fotograf a zakladatel dokumentární fotografie.

Mládí

Narodil se 26. září 1874 ve městě Oshkosh ve státě Wisconsin. V osmnácti letech, potom co jeho otec zahynul při nehodě, začal pracovat a šetřit peníze pro studium na vysoké škole. Studoval sociologii na univerzitě v Chicagu, Kolumbijské univerzitě a univerzitě v New Yorku. Stal se učitelem na newyorské Ethical Culture School, kde své studenty motivoval k využívání fotografie jako vzdělávacího média. Školní třídy cestovaly na Ellis Island do newyorském přístavu a fotografovaly tisíce přistěhovalců, kteří tam každý den přijížděli. V letech 1904 až 1909 Hine udělal přes 200 fotografií a došel k závěru, že pravděpodobně tíhne k fotožurnalismu.

Fotožurnalismus

V roce 1908 se stal fotografem organizace National Child Labor Committee (NCLC) – komise bojující za práva dětí nucených k práci. V následujících deseti letech Hine zdokumentoval pracující děti za účelem pomoci NCLC tyto praktiky zastavit.

V letech 1906–1908 se Hine živil jako fotograf na volné noze pro magazín The Survey, který se zabýval sociální reformou. Všechny snímky udělal proto, aby ukázal zemi krutost, jež byla páchána na dětech nucených k práci.

V roce 1908 Hine fotografoval život v oblastech kde se zpracovávala ocel a obyvatele Pittsburghu a Pensylvánie pro významnou sociologickou studii nazvanou The Pittsburgh Survey (Průzkum Pittsburghu). Během první světové války a po ní dokumentoval americký Červený kříž pomáhající v Evropě. Ve dvacátých a začátkem třicátých let nafotil Hine sérii „pracovních portrétů“, které zdůrazňovaly přínos člověka modernímu průmyslu. V roce 1930 byl Lewis Hine pověřen zdokumentovat stavbu Empire State Building. Hine fotografoval dělníky v nebezpečných pozicích, když zabezpečovali kovové a ocelové nosné konstrukce budovy, přičemž riskoval stejně jako oni. Za účelem pořídit ty nejpřínosnější snímky se Hine houpal ve speciálně vytvořeném koši ve výšce více než 300 metrů nad Pátou Avenue.

Během velké hospodářské krize pracoval opět pro Červený kříž. Fotografoval vyprahlý americký Jih a pro Tennessee Valley Authority (TVA) dokumentoval život v horách ve východním Tennessee. Působil také jako vrchní fotograf pro Works Progress Administration’s (WPA), národní výzkumný projekt, který zkoumal změny v průmyslu a jejich dopad na zaměstnanost. Hine byl též členem fakulty na Ethical Culture Fieldston School.

Americká národní knihovna vlastní více než 5 000 Hineových fotografií, včetně snímků z nucených dětských prací, fotografií pro Červený kříž, pracovních portrétů a snímků pro TVA a WPA.

Stáří

V roce 1936 byl Hine vybrán jako fotograf pro národní výzkumný projekt Správy pracovních projektů, ale jeho práce zde nebyla nikdy dokončena.

Poslední rok života byl naplněn bojem spojeným se ztrátou vládní a společenské podpory. Jeho práce, ani minulá ani současná, nikoho nezajímala a Lewis Hine byl odkázán na stejnou úroveň chudoby, jako dříve zaznamenal ve svých fotografiích. Zemřel v roce 1940 ve věku 66 let po operaci v nemocnici Dobbs Ferry Hospital v Dobbs Ferry v New Yorku.

Významné fotografie

  • Steam Fitter, 1920
  • Workers, Empire State Building, 1931
  • Child Labor: Girls in Factory, 1908

Zastoupení ve sbírkách

  • Art Institute of Chicago, Chicago, Illinois, USA[2]

Citáty

Fotografie nemůže lhát, fotograf ano.[3]
— Lewis Hine

Galerie

Odkazy

Externí odkazy

Reference

  1. ADDIE CARD: Search For An Amemic Little Spinner, Chapter One Archivováno 1. 9. 2009 na Wayback Machine.. Navštíveno 1. listopadu 2009
  2. THE ART INSTITUTE OF CHICAGO. Featured Works [online]. USA: Art Institute of Chicago, 2009 [cit. 2009-08-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. http://www.fotopatracka.cz/fotograf/card.php?uid=15616&k=1166623750
  4. BRETT-MACLEAN, Pamela. The elderly patient: in situ. CMAJ. Canadian Medical Association, 2007-05-27. Dostupné online [cit. 2009-04-07]. (anglicky) 

Média použitá na této stránce

Cable worker, by Lewis Hine.jpg
Cable worker, by Lewis Hine (1874-1940)
Lewis Hine Power house mechanic working on steam pump.jpg
Lewis Hine, 1920. Power house mechanic working on steam pump.

Records of the Work Progress Administration. (69-RH-4L-2)

Lewis Hine's 1920 Power house mechanic working on steam pump, one of his "work portraits", shows a working class American in an industrial setting. The carefully posed subject, a young man with wrench in hand, is hunched over, surrounded by the machinery that defines his job. But while constrained by the machinery (almost a metal womb), the man is straining against it—muscles taut, with a determined look—in an iconic representation of masculinity.
DentistCambridgeHine1917.jpg
Dental work in Hospital. Hood Rubber Co., Cambridge. Location: Cambridge, Massachusetts.
Lewis Hine, Joseph, 10, and Rosy, 8, newsies, Newark, New Jersey, 1909.jpg
Joseph and Rosy, 10 and 8 yrs. old. He sells until evening. She is one of 5 or 6 girls who sell (afternoons) in Newark. Location: Newark, New Jersey. Photograph by Lewis Wickes Hine, December 1909.
Lewis Hine, John Sousa and family, New Bedford, Massachusetts, 1912.jpg
Flash light photo of John Sousa, his mother and some brothers and sisters. John is sitting. Crowded, dirty home. Location: New Bedford, Massachusetts. Photograph by Lewis Wickes Hine, January 1912.
Lewis Hine, A typical bike messenger, Birmingham, Alabama, 1914.jpg
A typical Birmingham messenger. Location: Birmingham, Alabama. Photograph by Lewis Wickes Hine, October 1914.
Old timer structural worker2.jpg
Photograph of a Workman on the Framework of the Empire State Building. Many structural workers are above middle-age.
Lewis Hine, Italian woman carrying enormous dry-goods box, New York, 1912.jpg
Italian woman carrying an enormous empty dry-goods-box for some distance along Bleeker [Bleecker] Street. Used for kindlings. Location: New York, New York. Photograph by Lewis Wickes Hine, February 1912.
Late at night. Street boys.jpg
Late at night. Street boys. "Jest hanging around." Location: Boston, Massachusetts.
Overcrowded home of workers in cotton mill.jpg
Orginal description: "(For Child Welfare Exhibit 1912-13.) Overcrowded home of workers in cotton mill, Olneyville, Providence. Eight persons live in these three small rooms, three of them are boarders. Inner bed-rooms are 9 x 8 feet, the largest room 12 x 12 feet. 23 Chaffee Street, Polish People. Property owned by the mill. Rent $4.50 a month. Location: Providence, Rhode Island." Title from NCLC caption card. In album: Mills.
AddieCard05282vLewisHine.jpg
TITLE: Addie Card, 12 years. Spinner in North Pormal [i.e., Pownal] Cotton Mill. Vt. Girls in mill say she is ten years. She admitted to me she was twelve; that she started during school vacation and now would "stay." E. F. Brown. See Photo #1050. Location: North Pownal, Vermont.
Lewis Hine, Boy from Loray Mill, Gastonia, North Carolina, 1908.jpg

Gastonia, N.C. Boy from Loray Mill. "Been at it right smart two years." Location: Gastonia, North Carolina. Photograph by Lewis Wickes Hine, October 1908.

From the National Child Labor Committee Collection at the Library of Congress
Child laborer.jpg
Malá přadlena v přádelně v americké Jižní Karolíně v roce 1908. Fotografie Lewise Hina v rámci dokumentace dětské práce.
Lewis Hine, Cigarmakers, Tampa, Florida, 1909.jpg

Young Cigarmakers in Englahardt & Co., Tampa, Fla. There boys looked under 14. Work was slack and youngsters were not being employed much. Labor told me in busy times many small boys and girls are employed. Youngsters all smoke (see 565). Witness Sara R. Hine. Location: Tampa, Florida. Photograph by Lewis Wickes Hines, January 1909.

From the National Child Labor Committee Collection at the Library of Congress
African-American School in Henderson KY, 1916.jpg
African-American School in Kentucky, 1916 by Lewis Hine (LOC) Original title: Colored School at Anthoston. Census 27, enrollment 12, attendance 7. Teacher expects 19 to be enrolled after work is over. "Tobacco keeps them out and they are short of hands." Ages of those present: 13 years = 1, 10 years = 2, 8 years = 2, 7 years = 1, 5 years = 1. Location: Henderson County, Kentucky /Lewis W. Hine.
Lewis Hine, Little Julia tending baby at home, Bayou La Batre, Alabama, 1911.jpg
Little Julia tending the baby at home. All the older ones are at the factory. She shucks also. Alabama Canning Co.,. Location: Bayou La Batre, Alabama. Photograph by Lewis Wickes Hine, February 1911.
Lewis Hine, Little girl conversing with a Campbell Kid, New York City, 1912.jpg
Little girl conversing with a Campbell Kid. See photos showing where they are made. Location: New York City. Photograph by Lewis Wickes Hine, March 1912.
Lewis Hine selfportrait.jpg
Self-portrait of Lewis Hine
Midnight at the glassworks2.jpg
"Glassworks. Midnight. Location: Indiana." From a series of photographs of child labor at glass and bottle factories in the United States by Lewis W. Hine, for the National Child Labor Committee, New York.
1909 LewisHine Boston alley playground.jpg
"Playground in Tenement Alley," Boston, MA, 1909. Lewis Hine photo. Courtesy of The George Eastman House International Museum of Photography and Film, 900 East Ave, Rochester, NY 14607.