Lišák (Rakovnická pahorkatina)

Lišák
Vrchol677,1 m n. m.
SeznamyHory Rakovnické pahorkatiny #1
Poznámkanejvyšší vrchol Rakovnické pahorkatiny
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříRakovnická pahorkatina / Manětínská vrchovina / Lomská vrchovina / Lišácká vrchovina / Vojtěšínská část[1]
Souřadnice
Lišák
Lišák
Horninaarkóza, slepenec[2]
PovodíBerounka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lišák je vrch asi jeden kilometr severně od Štipoklasokrese Plzeň-sever. S nadmořskou výškou 677,1 metrů je nejvyšším vrcholem geomorfologického okrsku Lomská vrchovina[2] a zároveň přírodního parku Manětínská. Poblíž tohoto vrchu vedla vnitřní linie Československé opevnění (tzv. Plzeňská čára) a jsou zde proto patrné zbytky řopíků úseku D-20 a D-19.

Reference

  1. BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech = Geomorphological regionalization of the relief of Bohemia. Praha: Kartografie, 2006. 80 s. ISBN 80-7011-913-6. (česky, anglicky) 
  2. a b Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Příprava vydání Jaromír Demek, Peter Mackovčin. 2. vyd. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. Heslo Lišák, s. 271. 

Související články

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.