Liščí ostrovy

Liščí ostrovy
Geografie
SouostrovíAleutské ostrovy
Rozloha9200 km²
Počet ostrovů13
Hlavní ostrovUnalaska (ostrov)
Země
StátSpojené státy americké
Provinciestát Aljaška
Obyvatelstvo
Počet obyvatel5099 (2000)
Hustota zalidnění0,55 osob / km²
Liščí ostrovy
Liščí ostrovy

Liščí ostrovy (anglicky Fox Islands, rusky Лисьи острова) je skupina ostrovů ve východní části Aleutských ostrovů, administrativně jsou součástí amerického státu Aljaška.

Geografie

Liščí ostrovy jsou nejbližšími ostrovy z Aleutského souostroví k americkému kontinentu a nachází se bezprostředně na východ od Ostrovů čtyř hor. Prakticky celoroční mlha, neustálé špatné počasí a četné útesy znesnadňují navigaci u ostrovů. Největšími Liščími ostrovy jsou od západu na východ tyto ostrovy: Umnak, Unalaska, Amaknak, Akutan, Akun, Unimak a Sanak.[1]

Historie

Do příchodu prvních Evropanů byly ostrovy obývány po staletí Aleuty. Ostrovy poprvé navštívil dánský navigátor v ruských službách Vitus Bering v roce 1741 během své Velké severní expedice. Vitus Bering umíral, proto s ním námořníci spěchali na Kamčatku a u nově objevených ostrovů nevystoupili na břeh a ani nezakotvili. V letech 1759–1762 objevil ruský navigátor Stěpan Gavrilovič Glotov ostrov Umnak a také většinu dalších ostrovů ze skupiny Liščích ostrovů. Glotov vytvořil první podrobnou mapu Liščích ostrovů. Rusové se na domorodcích snažili tvrdě vymáhat jasak, až v letech 1763–1765 došlo k aleutskému povstání, při němž Aleuti vyvraždili téměř celé čtyři posádky lodí. Rusové pod vedením Stěpana Glotova podnikli protiútok, který skončil vyvražděním 3 až 5 tisíc Aleutů, včetně žen a dětí.

V roce 1772 byla na Unalasce založena první ruská obchodní osada. Během své třetí objevitelské cesty doplul k Liščím ostrovů v roce 1778 i James Cook, na Unalasce se setkal s ruským navigátorem Gerasimem Izmajlovem a vyměnili si mapy svých objevů. V roce 1794 začala Liščí ostrovy spravovat Rusko-americká společnost. V roce 1818 navštívil ostrovy ruský vládní auditor, kapitán Golovnin, aby zkontroloval kvalitu řízení ostrova. Vypracoval studii o prosperujících ostrovech a zmínil, že domorodí Aleuté se stali závislými na spolupráci s Rusy, bez nich by už nedovedli sami žít. Na základě této studie se od 20. let 19. století začalo řešit zlepšování životní situace domorodců. Zakládaly se první ruské školy a nemocnice pro Aleuty, z pevniny přicházely potravinové zásoby. V roce 1824 zahájila ruská pravoslavná církev misijní činnost na ostrovech. Na ostrově Unalaska byl postaven první kostel a Aleuťaně byli ve velkém počtu křtěni.

V roce 1867 Rusko prodalo Aljašku včetně Aleutských ostrovů Spojeným státům americkým. Tím skončila ruská přítomnost na Liščích ostrovech.

Ve fikci

Liščí ostrovy jsou zmíněny ve videohře Metal Gear Solid, kdy se na fiktivním Shadow Moses Island v tomto souostroví nachází tajné jaderné zařízení.

Galerie

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Лисьи острова na ruské Wikipedii.

  1. GNIS Detail - Fox Islands. geonames.usgs.gov [online]. [cit. 2021-03-06]. Dostupné online. 

Média použitá na této stránce

Akutan Island FWS.jpg
Akutan Island, Aleutian Islands, Alaska
Home of a cod fisherman, Sanak Island, Alaska, nd (COBB 242).jpeg
On verso of image: Home of an Alaska cod fisherman on Sannak Island In Folder 29
  • Subjects (LCTGM): Dwellings--Alaska--Sanak Island; Fishermen--Alaska--Sanak Island; Houses--Alaska--Sanak Island
  • Subjects (LCSH): Cod fisheries--Alaska--Sanak Island; Sanak Island (Alaska)--Buildings, structures, etc.
Dutch Harbor 1.jpg
(c) Piergiuliano Chesi, CC BY 3.0
Spojené státy americké Spojené státy americké, Alaska, Dutch Harbor. The wharf and the unpaved airstrip in the background once used by the United States Navy Aero Unit. When the Navy left the island it was served by Reeve Aleutian Airways with Douglas DC-3, Curtiss C-46 Commando and USCG C-130 Hercules. The airstrip was later paved and a new terminal was built, nowadays is served by Pen Air.
USA Alaska location map.svg
Autor: Alexrk2, Licence: CC BY 3.0
Location map of Alaska, USA

Equirectangular projection, N/S stretching 210.0 %. Geographic limits of the map:

  • N: 72.0° N
  • S: 51.0° N
  • W: 172.0° E
  • E: 129.0° W
Unalaska 2.03.jpg
(c) Piergiuliano Chesi, CC BY 3.0
Spojené státy americké Spojené státy americké, Alaska. Unalaska Island and Iliukliuk Bay, on the centre of the picture are on the left side Amaknak Island and Unalaska separated from few yards of East Channel. Nowdays the two islands are connected each other by a bridge which crosses the South Channel. The picture is taken from a hill on Amaknak Island.
SanakPeak.jpg
Autor: Spencer Wood, Licence: CC BY 3.0
Sanak Peak from the northern side of Sanak Island
NikolskiSchool.jpg
Nikolski School Building