Liang Čchi-čchao

Liang Čchi-čchao je čínské jméno, v němž Liang je příjmení.
Liang Čchi-čchao
Narození23. února 1873
Huicheng Subdistrict
Úmrtí19. ledna 1929 (ve věku 55 let)
Peking Union Medical College Hospital
Místo pohřbeníhrobka Lianga Čchi-čchaa
Alma materNational Tsing Hua University
Povolánípřekladatel, novinář, filozof, historik, spisovatel, politik, revolucionář, vychovatel, sociální aktivista a státník
ZaměstnavatelUniverzita Čching-chua
Politická stranaDemocratic Party
Nábož. vyznáníkonfucianismus
DětiLiang S'-čcheng
Liang S'-jung
Liang S'-čuang
Liang S'-li
Liang S'-ta
Liang Ling-sien[1]
RodičeLiang Pao-jing
PříbuzníLiang Cchung-ťie a Liang Caj-ping (vnoučata)
PodpisLiang Čchi-čchao – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Liang Čchi-čchao (čínsky pchin-jinem Liáng Qǐchāo, znaky zjednodušené 梁启超, tradiční 梁啟超; (23. února 187319. ledna 1929, Peking) byl čínský filozof, novinář, politik a spisovatel. Na konci 19. století patřil k hlavním teoretikům a aktivistům hnutí Sto dnů reforem, které po prohrané válce s Japonci (1894–1895) usilovalo o modernizaci a europeizaci Číny.[2] Byl v tom silně ovlivněn svým učitelem Kchang Jou-wejem, který se snažil o novou interpretaci konfuciánství, aby nebránilo vývoji, inovacím a reformám. Když císař Kuang-sü hnutí, které zprvu inicioval, pod tlakem konzervativních sil zastavil, musel Liang uprchnout do Japonska, aby se vyhnul vězení. Zde dále hájil svůj program velmi účinnou exilovou novinářskou činností. Roku 1902 založil časopis Sin-min Čchung-pao (Časopis nového občana) a vedl ho až do roku 1907. Prosazoval v něm i zjednodušení psané čínštiny. Spisovatel Lin Jü-tchang označil Lianga za největší postavu čínské žurnalistiky v celé její historii. V Japonsku měl Liang velmi blízké vztahy s japonským premiérem Inukaiem Cujošim a byl mentorem vietnamského protikoloniálního aktivisty Phan Bội Châue. Propagoval reformy a prosazoval konstituční monarchii, oponoval přitom jinému exilovému lídrovi Sunjatsenovi, který byl republikánským revolucionářem. Do Číny se Liang vrátil po vzniku republiky roku 1912. Založil stranu Ťin-pu-tang (Strana pokroku), která znovu oponovala Sunjatsenovu Kuomintangu. Liang stál víceméně na straně prezidenta Jüan Š'-kchaje, ačkoli odmítal jeho pokusy uzmout si veškerou moc. Liang reprezentoval Čínu i na Pařížské mírové konferenci po první světové válce. Po roce 1920 byl profesorem na univerzitě Čching-chua a ředitelem Pekingské knihovny.[3] Jeho nejznámějším literárním dílem je román Jin ping š’ wen t'i (Sebrané spisy Pijáka ledu).

Vliv

Měl určitý vliv na Pak Ung-sikovy názory.[4]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Liang Qichao na anglické Wikipedii.

  1. Biografická databáze čínských historických postav.
  2. Liang Čchi-čchao, *1873 - †1929, čínský filozof a prozaik - CoJeCo.cz - Vaše encyklopedie. www.cojeco.cz [online]. [cit. 2019-03-24]. Dostupné online. 
  3. Liang Qichao | Chinese scholar. Encyclopedia Britannica [online]. [cit. 2019-03-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Sok, Uškov a Jan 1963, s. 722.

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Signature of Liang Qichao.svg
Signature of Liang Qichao
梁启超在日本期间.jpg
Liang Qichao in Japan