Liběhrad

Liběhrad
Zdivo v jihozápadním nároží
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Zdivo v jihozápadním nároží
Základní informace
Výstavba14. století
Poloha
Adresaseverní okraj obce, Libčice nad Vltavou, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Liběhrad
Liběhrad
Další informace
Rejstříkové číslo památky46695/2-2363 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Liběhrad (též Hrádek či Libušin hrádek) je zřícenina hradu na vysoké skále nad Vltavou na severním okraji města Libčice nad Vltavouokrese Praha-západ. Dnes jsou na místě v nadmořské výšce asi 200 m n. m. jen malé zbytky zdiva, příkopy a valy, které jsou chráněny jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie

(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Ostroh s hradem
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Zbytky zdiva na okraji plošiny

Počátky Liběhradu spadají zřejmě do 13. nebo 14. století, ovšem poprvé se písemně připomíná až v roce 1532. Možným zakladatelem byl nejspíše Zbraslavský klášter, který nechal hrad postavit na ochranu svého zdejšího panství. Klášteru patřila i ves pod hradem, tedy dnešní Libčice nad Vltavou. Roku 1541 se o něm píše již jako o zřícenině. [2]

Zříceninu významně poškodila stavba železnice, která měla původně vést kolem úpatí skály, ale povodeň roku 1845 ukázala, že trať musí být postavena výše. Nakonec byla skála vylámána, a tím byla zničena většina zdí, které z Liběhradu zbyly. Dodnes se tak dochovaly jen jeho nepatrné zbytky, především jihozápadní nároží a zbytek šikmo probíhajícího zdiva v jihovýchodní části.

Stavební podoba

Liběhrad býval menší, jednodílný hrad ve tvaru nepravidelného čtverhranu. Od řeky ho chránil příkrý sráz a na straně opačné příkopem, za kterým se dochoval valovitý pozůstatek původní hradby. Na jihovýchodě dosud stají malá část pravoúhlého nároží této hradby. Zástavba hradu se dochovala jen v terénních náznacích zejména na jižní straně, kde stála nejméně dvouprostorová budova. Severovýchodní část hradu byla odtěžena a jediným zbytkem je malý fragment zdiva na okraji srázu.[3]

Pověst o založení hradu

Podle pověsti hrad založila roku 711 sama kněžna Libuše. Na toto místo ji upozornily její služebnice, když zde pořádaly hon. Zdálo se jim to jako libé místo a kněžnu požádaly, aby zde nechala zbudovat hrad. Ten potom dostal jméno Liběhrad. Původně se však jednalo snad jen o jakýsi letohrádek určený k odpočinku při lovu a různým kratochvílím, neboť byl vystavěn pouze ze dřeva vymazaného hlínou. Teprve později na jeho místě vznikla kamenná stavba.

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-01-27]. Identifikátor záznamu 159216 : Výšinné opevněné sídliště - hradiště Hrádek, archeologické stopy. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Praha: Libri, 2002. 736 s. ISBN 80-7277-003-9. Heslo Liběhrad, s. 327–328. 
  3. DURDÍK, Tomáš; SUŠICKÝ, Viktor. Zříceniny hradů, tvrzí a zámků: Střední Čechy. Praha: Agentura Pankrác, 2000. 207 s. ISBN 80-902873-0-1. Kapitola Liběhrad, s. 86–87. 

Literatura

  • SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého: Slánsko a Rakovnicko. Svazek VIII. Praha: Jiří Čížek – ViGo agency, 2000. 305 s. Kapitola Liběhrad, s. 255. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic