Libuše Hynková

Libuše Hynková
Narození28. října 1923
Teplice
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí6. ledna 2012 (ve věku 88 let)
ČeskoČesko Česko
Povoláníchoreografka, učitelka a tanečnice
Oceněnízasloužilý umělec
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Libuše Hynková (28. října 1923 Teplice6. ledna 2012[1]) byla česká choreografka, absolventka kresby a malby na UMPRUM v Praze, pedagožka, folklóristka, etnografka a také zakladatelka a šéfchoreografka profesionálního folklórního souboru Československého státního souboru písní a tanců.

Život

Již v dětství si přála být tanečnicí. V předválečných letech bylo málo příležitostí ke studiu tance a tak až za studií v Praze se stala členkou taneční skupiny Jožky Šaršeové, představitelky české taneční avantgardy mezi dvěma válkami. Na pravidelných tanečních soustředěních v Beskydech se poprvé seznámila s folklórem na lidových tancovačkách a zábavách. Vedle toho se skautským oddílem jezdila na putovní tábory po Slovácku a poznávala zdejší lidové zvyky. V roce 1947 se konal v Praze Světový festival mládeže, na kterém vystoupil i slavný Mojsejevův soubor ze Sovětského svazu. Po jeho zhlédnutí se rozhodla založit podobný soubor, který by na profesionální úrovni udržoval a rozvíjel lidové zvyky, hudbu i tance tehdejšího Československa. Spolu s Jožkou Šaršeovou podaly návrh na zřízení takového souboru a sama byla pověřena přípravou folklorních materiálů. S profesorem Karlem Plickou cestovala po Slovensku a sbírala lidové písně, které se staly základem jejích prvních choreografií. Od roku 1948 s prvními tanečníky, připravovala slavnostní premiéru Československého souboru národních tanců. V 50. letech 20. století odjela do Moskvy na Ruskou akademii divadelního umění (obdoba pozdější AMU), kde studovala choreografii a tanec. Absolvovala s celovečerním baletem na lidové téma – Zbojnický oheň, který předznamenal její další choreografický směr.[2] Vznikl nový taneční žánr, kdy byly lidové prvky použity k vyjádření dramatického děje a nová taneční řeč, při které jsou lidové kroky propojeny a obohaceny o prvky klasického tance. Jediným profesionálním interpretem tohoto žánru se stal Československý státní soubor písní a tanců. Čím více Státní soubor přecházel do úřednických rukou, tím méně tam bylo místa a prostoru pro její práci. Přesto na ministerstvu kultury léta bojovala proti byrokracii a tehdejšímu úřednickému vedení ČSSPT.

V 90. letech 20. století úspěšně spolupracovala s jinými lidovými soubory, např. Škoda Plzeň (Mladina), kde vytvořila několik lidových tanečních pásem. Během své dlouholeté kariéry spolupracovala s významnými umělci různých žánrů. Mezi nimi byli choreografka Jožka Šaršeová, fotograf a filmař, profesor Karel Plicka, hudební skladatel Václav Trojan, Josef Krček, Václav Kučera, Radim Drejsl, výtvarník Antonín Strnadel, Alena Hoblová a řada dalších.

V roce 1983 byla u příležitosti 50. narozenin oceněna titulem Zasloužilá umělkyně a v roce 2009 obdržela Cenu ministerstva kultury za rozvoj tradiční lidové kultury a folkloru.

Dílo

  • O zbojníkovi Vojtkovi a bohaté šenkéřce Jiřího Pospíšila
  • Zbojnický oheň (1958)
  • Špalíček Bohuslava Martinů (1971)
  • Zlatá brána Václava Trojana (1974)
  • Slovanské tance Antonína Dvořáka (1976)
  • Fašank Josefa Krčka (1987)

Odkazy

Reference

  1. Zemřela choreografka Libuše Hynková
  2. CHALOUPKA, David. Horní chlapci z Banské Bystrice aneb Juro Jánošík v Praze. Opera Plus [online]. 2017-10-04 [cit. 2020-05-03]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Libuše Hynková.jpg
Autor: archiv Libuše Hynkové, Licence: CC0
choreografka Libuše Hynková (28.10.1923 - 6.1.2012), zakladatelka a dlouholetá šéfchoreografka Československého státního souboru písní a tanců