Libyjská poušť

Libyjská poušť
Duny a ostré vrcholy Libyjské pouště
Duny a ostré vrcholy Libyjské pouště

StátLibyeLibye Libye
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Libyjská poušť je africká poušť nacházející se v severní a východní části Sahary. Rozkládá se na území západního Egypta, východní Libye a severozápadní části Súdánu. Zabírá území přibližně 1 100 000 km². Je čtvercového tvaru o rozměrech asi 1 100 km od východu na západ a 1 000 km od severu na jih.

Geografie

Poloha Katarské prolákliny

Povrch pouště je převážně kamenitý (tzv. hamada) s ostrými hřebeny a hlubokými proláklinami. Některé části pokrývají písečná moře. Nejvyšším místem pouště je náhorní plošina Džilf al-Kabír, která se nachází v jihozápadním Egyptě a má průměrnou výšku asi 900 a 1100 metrů nad mořem. V oblasti se nachází osm významných proláklin. Převážně se jedná o oázy, které jsou napájeny podzemní vodouNilu a představují jediná místa v poušti s trvalým lidským osídlením.

Kattarská proláklina

Podrobnější informace naleznete v článku Kattarská proláklina.
Skalní kresby z oblasti Džilf al-Kabír

Kattarská proláklina se rozkládá v severní části pouště na ploše asi 15 000 km². Větší část této plochy se nachází pod hladinou moře, přičemž nejnižší bod oblasti je 133 m pod mořskou hladinou. Řídce obydlená proláklina je pokrytá krajinou zvanou badlands, slanými bažinami a slanými jezery.

Písečná moře

Oblasti písečných moří zabírají menší část rozlohy celé pouště, písečné duny zde často přesahují výšku 100 metrů. Mezi nejvýznamnější oblasti patří:

  • Velké písečné moře
  • písečné moře Calanscio
  • písečné moře Ribiana

Historie

Libyjská poušť při západu slunce

Prvním Evropanem, který se pokusil o prozkoumání Libyjské pouště, byl v roce 1865 německý cestovatel Gerhard Rohlfs. Na základě poznatků z cesty vytvořil první nepříliš přesnou mapu oblasti. V roce 1923 vedl výpravu do Libyjské pouště Egypťan Ahmed Hassanein. Podařilo se mu prozkoumat značnou část pouště. V oblasti Uwainat objevil unikátní petroglyfy, pozůstatky po pasteveckých civilizacích obývajících tuto část Sahary.

Fauna a flóra

Území je domovem mnoha druhů pouštních živočichů. Mezi ně patří například zmije písečná, štíři, sup mrchožravý, fenek berberský, šakal obecný, daman skalní a další.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Gilf Kebir jan 2007 rock carvings.jpg
Autor: Ilan Molcho https://www.flickr.com/people/98489045@N00/, Licence: CC BY 2.0
Ancient Petroglyphs of Giraffe, Ostrich, and longhorned cow being driven by a human, carved into rocks in what is now desert Gilf Kebir, Egypt.
Libyan Desert - 2006.jpg
Autor: Roberdan, Licence: CC BY-SA 2.0
Libya is a predominantly desert country. Up to 99% of the land area is covered in desert. Pictured here is the mountainous southern part of the country.
LIBIAImmagine126.jpg
Autor: No machine-readable author provided. Samoano~commonswiki assumed (based on copyright claims)., Licence: CC-BY-SA-3.0
Sirte Gulf - Libya 2004