Libyjská poušť
Libyjská poušť | |
Duny a ostré vrcholy Libyjské pouště | |
Stát | Libye |
---|---|
Souřadnice | 24° s. š., 25° v. d. |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Libyjská poušť je africká poušť nacházející se v severní a východní části Sahary. Rozkládá se na území západního Egypta, východní Libye a severozápadní části Súdánu. Zabírá území přibližně 1 100 000 km². Je čtvercového tvaru o rozměrech asi 1 100 km od východu na západ a 1 000 km od severu na jih.
Geografie
Povrch pouště je převážně kamenitý (tzv. hamada) s ostrými hřebeny a hlubokými proláklinami. Některé části pokrývají písečná moře. Nejvyšším místem pouště je náhorní plošina Džilf al-Kabír, která se nachází v jihozápadním Egyptě a má průměrnou výšku asi 900 a 1100 metrů nad mořem. V oblasti se nachází osm významných proláklin. Převážně se jedná o oázy, které jsou napájeny podzemní vodou z Nilu a představují jediná místa v poušti s trvalým lidským osídlením.
Kattarská proláklina
Kattarská proláklina se rozkládá v severní části pouště na ploše asi 15 000 km². Větší část této plochy se nachází pod hladinou moře, přičemž nejnižší bod oblasti je 133 m pod mořskou hladinou. Řídce obydlená proláklina je pokrytá krajinou zvanou badlands, slanými bažinami a slanými jezery.
Písečná moře
Oblasti písečných moří zabírají menší část rozlohy celé pouště, písečné duny zde často přesahují výšku 100 metrů. Mezi nejvýznamnější oblasti patří:
- Velké písečné moře
- písečné moře Calanscio
- písečné moře Ribiana
Historie
Prvním Evropanem, který se pokusil o prozkoumání Libyjské pouště, byl v roce 1865 německý cestovatel Gerhard Rohlfs. Na základě poznatků z cesty vytvořil první nepříliš přesnou mapu oblasti. V roce 1923 vedl výpravu do Libyjské pouště Egypťan Ahmed Hassanein. Podařilo se mu prozkoumat značnou část pouště. V oblasti Uwainat objevil unikátní petroglyfy, pozůstatky po pasteveckých civilizacích obývajících tuto část Sahary.
Fauna a flóra
Území je domovem mnoha druhů pouštních živočichů. Mezi ně patří například zmije písečná, štíři, sup mrchožravý, fenek berberský, šakal obecný, daman skalní a další.
Odkazy
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Libyjská poušť ve Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Map of the en:Qattara Depression, en:Egypt Adapted from http://www.un.org/Depts/Cartographic/map/profile/egypt.pdf and en:Image:Eg-map.png
Autor: Ilan Molcho https://www.flickr.com/people/98489045@N00/, Licence: CC BY 2.0
Ancient Petroglyphs of Giraffe, Ostrich, and longhorned cow being driven by a human, carved into rocks in what is now desert Gilf Kebir, Egypt.
Autor: Roberdan, Licence: CC BY-SA 2.0
Libya is a predominantly desert country. Up to 99% of the land area is covered in desert. Pictured here is the mountainous southern part of the country.
Autor: No machine-readable author provided. Samoano~commonswiki assumed (based on copyright claims)., Licence: CC-BY-SA-3.0
Sirte Gulf - Libya 2004