Lichkovská brázda

Lichkovská brázda
Pohled z Hanušovické vrchoviny na Bukovohorskou hornatinu přes Lichkovskou brázdu
Nejvyšší bod585 m n. m. (Hůrka)

Nadřazená jednotkaKrálická brázda
Sousední
jednotky
Bukovohorská hornatina, Hanušovická vrchovina, Štítská brázda

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PovodíTichá Orlice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lichkovská brázda je údolí a geomorfologický okrsek ležící jižně od Kladského výběžku v okrese Ústí nad Orlicí.[1]

Geomorfologie

Lichkovská brázda náleží do geomorfologického celku Kladská kotlina a podcelku Králická brázda.[2] Na západě jí svírají svahy Bukovohorské hornatiny a Mladkovské vrchoviny, podcelků Orlických hor, na východě Hanušovické vrchoviny. Severní hranice je stanovena na Česko-polské státní hranici, jižní pak na historické česko-moravské hranici. Zde na ní navazuje sousední okrsek v rámci Králické brázdy - Štítská brázda.

Vrcholy

Jediným a zároveň nejvyšším vrcholem nacházejícím se v Lichkovské brázdě je vrch Hůrka ležící na jejím jihozápadním okraji u obce Červená Voda s nadmořskou výškou 585 m n. m.

Vodstvo

Lichkovskou brázdou protéká Tichá Orlice. Severní hranice brázdy kopíruje její rozvodí s Kladskou Nisou, jižní hranice rozvodí s Březnou. Toto rozvodí je zároveň hlavním evropským rozvodím Severního a Černého moře.

Komunikace

Obvod Lichkovské brázdy je prakticky kopírován silnicí I/43 vedoucí z Červené Vody přes Králíky k polským hranicím a silnicí spojující stejné body vedoucí přes Dolní Boříkovice. Uvnitř trojúhelníku, který tvoří, se žádné významnější komunikace nenacházejí. Po severním a východním okraji brázdy vedou též železniční tratě Ústí nad Orlicí – Międzylesie a Lichkov–Štíty.

Zástavba

V prostoru Lichkovské brázdy se nachází nebo do ní částečně zasahuje zástavba města Králíky a obcí Dolní Boříkovice, Horní Boříkovice, Dolní Orlice a Dolní Lipka. Zástavba obce Lichkov, která dala brázdě jméno, se nachází západně mimo její obvod.

Turistické trasy

Lichkovskou brázdou prochází červeně značená turistická značená trasa 0415 spojující Orlické hory a Králický Sněžník.

Reference

  1. Lichkovská brázda na Mapách.cz
  2. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006)

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Bukovohorska hornatina od klastera.JPG
Orlické hory - Bukovohorská hornatina