Liliuokalani

Liliuokalani
královna Havajských ostrovů
Portrét
královna Liliuokalani
Doba vlády18911893
Úplné jménoLydia Liliʻu Loloku Walania Wewehi Kamakaʻeha-a-Kapaʻakea Lydia Liliʻuokalani Paki
Narození2. září 1838
Honolulu, Havajské království
Úmrtí11. listopadu 1917 (ve věku 79 let)
Honolulu, Havaj
PředchůdceKalākaua
NástupceHavajská republika
Dynastie Kawānanakoa
ManželJohn Owen Dominis
DynastieDynastie Kalākaua
OtecKapaakea
Podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Liliuokalani (2. září 1838, Honolulu11. listopadu 1917, Honolulu; celým jménem Lydia Liliʻu Loloku Walania Wewehi Kamakaʻeha-a-Kapaʻakea či Lydia Liliʻuokalani Paki) byla sestrou havajského krále Kalākauy a královna Havajských ostrovů v letech 18911893. Byla také posledním panovníkem Havajského království.

Cesta k trůnu

V roce 1872 zemřel bez dědice poslední havajský král Kamehameha V. z dynastie Kamehameha a králem byl zvolen jeho bratranec Lunalilo. Král Lunalilo však po roce také zemřel bez dědice, a tak se havajským králem stal Kalākaua, který byl v předchozí volbě jedním ze dvou kandidátů.

Na Havajských ostrovech se v té době usazovalo mnoho amerických plantážníků, misionářů a obchodníků. Proto také roce 1875 podepsala Havaj s USA vzájemnou obchodní dohodu, díky níž se cukrová třtina mohla do USA dovážet bezcelně, a za dvanáct let bylo USA uděleno právo opevnit námořní základnu Pearl Harbor nedaleko Honolulu. Když byl mezi lety 1881 a 1883 král Kalākaua na cestě kolem světa, vládla Havaji z pozice regentky. Nejdůležitějším činem během regentské vlády byl zákaz imigrace Číňanů, kteří do země rozšířili neštovice, čímž rozlítila americké plantážníky, kteří Číňany zaměstnávali. Král Kalākaua byl za přispění Američanů v roce 1887 donucen vzdát se části svých pravomocí a ustanovit konstituční monarchii, kterou pak mohli američtí plantážníci snadno ovládnout. Král se svou ženou neměli žádné děti, a tak se po jeho smrti v roce 1891 havajskou královnou stala jeho sestra Liliuokalani.

Liliuokalani královnou

Krátce před nástupem královny Liliuokalani zrušil McKinleyův sazebník obchodní výsady Havaje, jelikož zrušil clo pro všechny země, které obchodovaly s cukrovou třtinou. To pochopitelně vadilo bílým plantážníkům, kteří v roce 1893 vyvolali vzpouru, která svrhla královnu Liliuokalani. Moci se chopil Výbor občanské bezpečnosti a proamerické síly povolaly námořní pěchotu, aby podpořila převrat; výbor požadoval připojení k USA. Prezident Cleveland však vyslal na ostrovy komisaře, který dospěl k názoru, že pro připojení jsou jen plantážníci. Vzbouřená provizorní vláda odmítla jeho návrh, aby se královna opět ujala vlády, a tak 4. července 1894 vyhlásila Havajskou republiku. V roce 1898 americký Kongres schválil anexi Havaje, která se tak stala závislým americkým teritoriem.

Abdikace a smrt

Královna Liliuokalani po své abdikaci zůstala až do smrti 11. listopadu 1917 na Havajských ostrovech. Zemřela bezdětná a tak se titulárním havajským králem stala hlava dynastie Kawānanakoa.

V Honolulu je dodnes možné navštívit historickou budovu Iolani Palace, který byl palácem poslední havajské královny Liliuokalani.

Vyznamenání

  • Řád drahocenné koruny I. třídy – Japonsko, 1890[1]
  • Medaile zlatého výročí královny Viktorie – Spojené království, 20. června 1887[1]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Liliuokalani na anglické Wikipedii.

  1. a b HAWAIIMN-orders. www.royalark.net [online]. [cit. 2019-12-08]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Předchůdce:
Kalākaua
Znak z doby nástupuKrálovna havajských ostrovů
Liliuokalani
18911893
Znak z doby konce vládyNástupce:

Média použitá na této stránce

Queen Victoria Golden Jubilee Medal ribbon.png
Autor: AusTerrapin, Licence: CC BY-SA 3.0
Queen Victoria Golden Jubilee Medal ribbon
Royal Coat of Arms of the Kingdom of Hawaii.svg
Autor: Sodacan, Licence: CC BY-SA 3.0
The Royal Coat of Arms of the Kingdom of Hawaii adopted in 1845 during the reigns of King Kamehameha III. In 1842 Timothy Haalilio, Private Secretary to the King, and Royal Advisor the Rev. William Richards commissioned the College of Arms in London to prepare a design. The quartered shield has in its 1st and 4th quarters, the red, white and blue stripes representing the eight inhabited Hawaiian islands. The 2nd and 3rd quarters have two emblems of taboo (pulo'ulo'u) on yellow. The inescutcheon has crossed spears and the triangular flag on green. The shield in surmounted by the Crown of Hawaii. The dexter supporter represents Kamanawa holding a spear, the sinister Kameʻeiamoku holding a feather standard or kāhili, twin brothers who were both high chiefs and the Counselors of State to King Kamehameha I. The motto reads: "Ua mau ke ea o ka ʻāina i ka pono" or "The life of the land is perpetuated in righteousness".
JPN Hokan-sho 1Class BAR.svg
Autor: Mboro, Licence: CC0
Ribbon bar: Order of the Precious Crown; 1st Class (Japan).
Liliuokalani.jpg
Queen Liliuokalani
Liliuokalani's signature (Anti-Annexation Protest Documents, June 17, 1897, Washington D C).svg
Liliuokalani signature from the Anti-Annexation Protest Documents - Liliuokalani to William McKinley (U.S. President), June 17, 1897.