Lima

Lima
Lima – znak
znak
Lima – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška139 m n. m.
StátPeruPeru Peru
departementLima
Administrativní dělení43 distriktů
Lima
Lima
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha2 672 km²
Počet obyvatel9 752 000 (2017)
Hustota zalidnění3 649,7 obyv./km²
Světové dědictví UNESCO
Název lokalityhistorické centrum Limy
Typkulturní dědictví
Kritériumiv
Odkaz500 (anglicky)
Zařazení1988 (12. zasedání)
Správa
StarostaRafael López Aliaga (od 2023)
Vznik1535
Oficiální webwww.munlima.gob.pe
Telefonní předvolba51 1
PSČ15001
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lima (španělsky Lima) je hlavním městem Peru. Jedná se o administrativní, ekonomické a kulturní centrum země, zároveň je zdaleka největším peruánským městem. Žije zde přibližně 9,94 milionu obyvatel.

Přírodní podmínky

Lima leží na přímořské rovině na západním úpatí And ve vzdálenosti 12 km od pobřeží Tichého oceánu. Město se nachází průměrně v nadmořské výšce 185 m, nejnižší bod je ve výšce 11 m n. m. a nejvyšší 238 m n. m. Průměrná teplota se zde v lednu pohybuje okolo 23 °C, v červenci okolo 15 °C. V lednu spadne průměrně 3 mm srážek, v červenci 5 mm, celoročně pouze 20 mm. Lima je z tohoto důvodu jedním z nejsušších hlavních měst na světě. Zdejší délka slunečního svitu činí pouze 1284 hodin za rok, z toho 28,6 hodin v červenci a 179,1 hodin v lednu, což jsou výjimečně nízké hodnoty, s přihlédnutím k zeměpisné poloze.[1]

Historie města

Související informace naleznete také v článku Dějiny Limy.

Zdejší sídlo středoamerických indiánských kmenů Pachacamac ovládli v 15. století Inkové. Město Lima založili v roce 1535 španělští kolonisté pod vedením dobyvatele Francisca Pizzara. Jejich první název města zněl Ciudad de los Reyes (česky: Město králů) a byla sídlem peruánských místokrálů. V roce 1551 zde došlo k založení nejstarší univerzity v Latinské Americe, v roce 1563 ji následovalo divadlo. V roce 1821, kdy bylo vyhlášeno nezávislé Peru, se Lima stala hlavním městem země. Největším městem ve státě se Lima stala v roce 1852, byla totiž postavena nejstarší železnice v Jižní Americe, spojovala Limu a přístav Callao. V roce 1988 bylo historické centrum města zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Památky a zajímavá místa

Ve městě se zachovaly cenné památky předkoloniální doby (archeologická lokalita Pachacamac, zlatý poklad Inků v Národním muzeu), mnoho budov z období španělské nadvlády, počínaje renesančně-barokní katedrálou, kláštery a kostely sv. Františka nebo sv. Dominika, jezuitskou kolejí a univerzitou San marcos. Náměstí Plaza des Armas tvoří převážně budovy koloniálního období: městská radnice Cabildo, Arcibiskupský palác s vyřezávanými dřevěnými balkony navazuje přímo na katedrálu (na jejím znovuvybudování po zemětřesení v roce 1746 se podílel i český jezuita Jan Rohra), a tři republikánské paláce: prezidentský, vládní a justiční. V bývalém paláci španělských místokrálů sídlí Larcovo muzeum předkolumbovského umění, mj. se sbírkou erotické keramiky. V posledních desetiletích se rozšiřuje moderní architektura, např. obchodní centrum kruhového půdorysu Plaza Dos de Mayo. Ve čtvrtích Santiago de Surco, Magdalena, Miraflores a San Isidro se nacházejí vily peruánské smetánky a velvyslanectví. Náměstí Plaza San Martín nese jméno zakladatele republiky Peru a je symbolem období první republiky.

Doprava

V Limě byla roku 1851 uvedena do provozu parní železnice na jihoamerickém kontinentě - trať Lima - Callao. Koněspřežná tramvaj započala provoz v roce 24. 3. 1878 - provozovatelem byla společnost Empresa de Tramways de Lima. V 90. letech měla síť 3 linky, 66 zaměstnanců, 40 vozů a 400 koní. Elektrické tramvaje společnosti Tranvía Eléctrico de Lima y Chorrillos započaly svůj provoz v roce 1904. V roce 1905 byl uveden společností Compañía de Automóviles de Lima do provozu nový dopravní prostředek - 6 autobusů s elektrickým pohonem napájeným z baterií. Bohužel motory byly příliš slabé a baterie často hořely, takže celý experiment po dvou měsících provozu skončil a autobusy byly přestavěny na benzínový pohon. Od roku 1905 také probíhala elektrizace tratí. V rozvoji tramvajové sítě nastal zlom v letech 1928 - 1929, kdy byla zrušena větší část tratí v centru.

V roce 1927 limská dopravní společnost Lima Light, Power & Tramways Company objednala v Anglii 6 trolejbusů. Ty byly v roce 1928 nasazeny v trase bývalé okružní tramvajové linky č. 3. Jejich provoz však trval pouhé tři roky. Poté byly trolejbusy přestavěny na tramvaje a ty se udržely v provozu až do 50. let. Jedná se o jediný známý případ přestavby trolejbusu na tramvaj.

Po 2. světové válce nastal útlum tramvajové dopravy. V 60. letech bylo v provozu jen 24 vozů z původních 150. V roce 1965 byl provoz tramvají ukončen.[2] O dvě desetiletí později započala výstavba metra. To bylo uvedeno do provozu v roce 2012.[3]

Sport

  • Sídlí zde všechny 3 hlavní peruánské fotbalové kluby: Universitario, Alianza a Sporting Cristal.
  • Každoročně v říjnu se zde hraje mezinárodní tenisový turnaj mužů ITF challenger.

Osobnosti

Fotogalerie

Partnerská města

Odkazy

Reference

  1. José Jaime Capel Molina. Lima, un clima de desierto litoral. [online]. Universidad complutense Madrid [cit. 2014-03-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-06-29. (španělsky) 
  2. Allen Morrison. The tramways of Peru [online]. [cit. 2014-03-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Comenzó la operación del Metro de Lima [online]. Autoridad Aútonoma del Sistema Eléctrico de Transporte Masivo de Lima y Callao [cit. 2014-03-16]. Dostupné online. (španělsky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Chile.svg
Při zobrazení tohoto souboru lze snadno přidat orámování
24 - Lima - Août 2008.jpg
Autor: Martin St-Amant (S23678), Licence: CC BY-SA 3.0
Lima's Plaza Mayor panorama, Peru
Lima SPOT 1048.jpg
Autor: Cnes - Spot Image, Licence: CC BY-SA 3.0
Lima by SPOT Satellite
PalacioEjecutivodelPeru.jpg
Autor: fortes, Licence: CC BY-SA 2.0
Palacio Ejecutivo del Peru
Lima Luftaufnahme.jpg
An F-16 Fighting Falcon flies over Lima, Peru, Feb. 15 to participate in a joint air show with the Peruvian air force (image without the jet).
UNMSM Casona de San Marcos y Parque Universitario 2.0.jpg
Autor: Marco Carrasco, Licence: CC BY-SA 4.0
Centro Cultural "La Casona" de la Universidad Nacional Mayo de San Marcos, Parque Universitario, Lima, Peru.
Coat of arms of Lima.svg
Autor: Huhsunqu, Licence: CC BY 3.0
Coat of arms of Lima, capital of Peru.
Palacio de Justicia. Lima, Perú.jpg
Autor: Art DiNo from Lima, Perú, Licence: CC BY-SA 2.0

Twitter: DiNoBokeh Instagram: artdino_ Sitio web: Art DiNo

Facebook: ArtDiNo15
Pachacamac.jpg
(c) Photo: Roar Johansen, CC BY-SA 2.5
Pachacamac ancient site a few km south of Lima in Peru.
Santo Domingo Lima.jpg
Autor: Schönitzer, Licence: CC BY-SA 4.0
Blick vom vorderen Kreuzgang zum Kirchturm von St. Domingo in Lima
Pueblo Outside Lima (6784108638).jpg
Autor: Alex Proimos from Sydney, Australia, Licence: CC BY 2.0
Pueblo Outside Lima
Lima Plaza Mayor1.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0
Plano de la Ciudad de los Reyes del Peru en 1744 (Detalle Principal) - AHG.jpg
Autor: Jojagal, Licence: CC0
De Ulloa, Antonio y Jorge Juan. Relación Histórica del Viaje a la América Meridional, hecho de Orden de Su Majestad Católica para medir algunos Grados de Meridiano Terrestre, y venir por ellos en conocimiento de la verdadera Figura y Magnitud de la Tierra, con otras varias Observaciones Astronómicas y Físicas. Por Don Jorge Juan Comendador de Aliaga, en la Orden de San Juan, Socio correspondiente de la Real Academia de las Ciencias de París y Don Antonio de Ulloa de la Real Sociedad de Londres: ambos Capitanes de Fragata de la Real Armada. Segunda Parte / Tomo II. Impresa por la Orden del Rey Nuestro Señor en Madrid por Antonio Marín, Año de MDCCXLVIII (1748). Diapositiva de Consulta y acceso publico cuya información fue investigada de un libro y/o ejemplar de revisión custodiado en los Fondos Bibliográficos (Sección Siglo XVIII o Etapa Colonial) del Archivo Histórico del Guayas; Guayaquil. Consultado y compartido por J. Javier García A., Ecuador.
Flag of Lima.svg
Autor: Huhsunqu, Licence: CC BY 3.0
Flag of Lima. Used in all the Province of Lima by the Metropolitan Municipality.
Lima2017 A.jpg
Autor: Padmanaba01, Christian Córdova, David Felipe Ruiz Hoyos, Avodrocc, Hector Becerra, Uighjot120, Thomas S., Licence: CC BY-SA 4.0
Lima, Perú
Peru location map.svg
Autor: User:Spischot, Licence: CC BY-SA 3.0
Blank political map of Peru
Lima, Peru…the Plaza de Armas de Lima by day (8444360764).jpg
Autor: Murray Foubister, Licence: CC BY-SA 2.0
Lima, Peru…the Plaza de Armas de Lima by day