Limburgit

Limburgit
Limburgit z Limbergu
Zařazenímagmatická hornina

Limburgit je tmavě zbarvená a částečně zesklovatělá sopečná hornina, která vzhledem připomíná čedič, ale na rozdíl od něj neobsahuje živce. Nazvaná byla podle lokality Limburg nedaleko obce Sasbach am Kaiserstuhl v Bádensko-Württembersku, kde tvoří skalní útvar Kaiserstuhl. Obsahuje zejména minerály olivín, augit a amfibol a dále magnetit, ilmenit, apatit, nefelín a sodalit.

Lokality limburgitu se vyskytují v řadě evropských zemí, např. v Německu, Skotsku, Francii nebo Španělsku. Mimo Evropu jsou známé oblasti výskytu v Brazílii nebo na africkém Kilimandžáru. V Česku se vyskytuje např. na Solanské hoře v Českém středohoří[1], v přírodní památce Rotava v Krušných horách[2] nebo u pramenů Černého potoka v Mikulášovicích.

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Limburgite na anglické Wikipedii a Limburgit na polské Wikipedii.

  1. Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Příprava vydání Jaromír Demek, Peter Mackovčin. 2. vyd. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. Heslo Solanská hora, s. 409. 
  2. ROJÍK, Petr. Čedičové varhany u Rotavy na Sokolovsku. Zpravodaj Hnědé uhlí. Most: Výzkumný ústav pro hnědé uhlí. Roč. 2011, čís. 1. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Limburgit.JPG
(c) Man-u, CC BY-SA 3.0
Limburgitgestein vom Kaiserstuhl