Lindinis

(c) Steve Barnes, CC BY-SA 2.0
Moderní připomínka římského původu města Ilchester

Lindinis nebo Lendiniae se jmenovalo městečko v římské provincii Británie. V moderní době jeho název zní Ilchester a leží ve Spojeném království, v tradičním hrabství Somerset na jihozápadě Anglie.

Jméno

Jméno "Lindinis" se objevilo v 7. století v historickém dokumentu Ravenna Cosmography[1]. Alternativní název *Lendiniae vychází ze dvou nápisů na stavebních kamenech z Hadriánova valu, které se vztahují k oddílu Lendinienses z keltského kmene Durotrigů (Civitas Durotragum Lendiniensis).[2][3] Z těchto nápisů se vyvozuje, že Lindinis bylo jedním ze dvou hlavních měst tohoto kmene (vedle Dorchesteru, Durnovaria).[2] Lindinis pravděpodobně představuje latinskou verzi názvu složeného z dvou keltských slov "bažinaté jezero".

Dějiny

Pravěk

V době železné v oblasti Lindinidy ležely dvě velké pevnosti na kopcích. Jde o hradiště Ham Hill a Cadbury Castle (s pozdější římskou osadou poblíž jeho jižní strany).

Doba římská

Mapa s územím Durotrigů (na jihu) a římskou invazí v 1. polovině 1. století našeho letopočtu

Římané v Lindinidě postavili první pevnost okolo roku 60 našeho letopočtu a později ji zřejmě doplnili o další. Romanizaci dobytého území urychlovalo nejen budování pevností, ale také širokých cest, které sloužily k rychlým přesunům vojska a jeho zásobování. Silnice vedly z vojenských táborů do pevností, později do měst.

Latinský nápis o stavbě města Durotrigů, exponát v muzeu Chesters Roman Fort

Fosse Way

Fosse Way jako jedna z významných římských cest spojovala město Isca Dumnoniorum (nyní Exeter) na jihozápadě Anglie s Lindum Colonia (Lincoln) v hrabství Lincolnshire přes města Lindinis (Ilchester), Aquae Sulis (Bath), Corinium (Cirencester) a Ratae Corieltauvorum (Leicester).

Slovo Fosse vychází z latinského fossa neboli příkop.[4] Je možné, že na místě silnice se původně táhl obranný příkop, který později zavezli, nebo příkop s touto funkcí vedl přinejmenším podél části této cesty.[5]

Fosse Way je pozoruhodná zejména přímostí, s jakou směřuje k cíli: na 293 kilometrech z Lincolnu do Ilchesteru se od přímky nikdy neodchyluje o víc než 10 km.[6][7] Za městem Lindinis míjí Fosse Way opevněný kopec s hradištěm Ham Hill, postaveným v době železné; po porážce Durotrigů v Dorsetu ho obsadila Druhá legie.

Fosse Way

Pevnost ve městě Lindinis chránila silnici v místě přechodu přes řeku Yeo. Původně kolem ní stály keltské kruhové chýše, ty pak vystřídala živelně rostoucí osada (vicus) o ploše 120 000 metrů čtverečních.[8] V druhé polovině 1. století se zde začala stavět síť kolmých ulic s dřevěnými domy a dílnami. Našly se důkazy o zpracovávání železa, skla a kostí, o hrnčířství i obdělávání půdy přímo ve městě. V druhé polovině 2. století bylo obklopeno příkopem a obranným valem s branami z kamene.

V polovině 4. století byly postaveny hradby. Kromě města Lindinis měla na území kmene Durotrigů kamenné hradby už jen Durnovaria.[9][3] V té době již v Lindinidě žil značný počet obyvatel dostatečně bohatých, aby si mohli dovolit přepychové domy s kvalitními římskými mozaikami; těch bylo totiž objeveno víc než třicet[10].

Středověk

Když se Římané z Británie kolem roku 410 stáhli, do této oblasti se dál dovážely hrnčířské výrobky, což svědčí o tom, že byla v následujícím století obydlena, i když místní elita se pravděpodobně přestěhovala do blízké pevnosti na kopci South Cadbury.

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Lindinis na anglické Wikipedii a Fosse Way na anglické Wikipedii.

  1. http://roman-britain.co.uk/ravenna-cosmography.htm Archivováno 23. 10. 2018 na Wayback Machine..
  2. a b PUTNUM, Bill. The Romans. [s.l.]: The Dovecote Press (Discover Dorset). ISBN 978-1874336747. S. 39. (anglicky) 
  3. a b http://romaninscriptionsofbritain.org/inscriptions/1673
  4. BLAIR, Peter Hunter. An Introduction to Anglo-Saxon England. [s.l.]: Cambridge University Press, 2003. Dostupné online. ISBN 9780521537773. S. 256. (anglicky) 
  5. The Fosse Way [online]. Rural Roads [cit. 2016-09-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. HEATH, Robin; MICHELL, John. The Lost Science of Measuring the Earth: Discovering the Sacred Geometry of the Ancients. [s.l.]: Adventures Unlimited, 2006. Dostupné online. ISBN 9781931882507. S. 89. (anglicky) 
  7. PINGRIFF, G.N. Leicestershire. [s.l.]: Cambridge University Press, 2012. Dostupné online. ISBN 9781107646902. S. 122. (anglicky) 
  8. HAVINDEN, Michael. The Somerset Landscape. London: Hodder and Stoughton (The making of the English landscape). ISBN 0-340-20116-9. S. 67. (anglicky) 
  9. PUTNUM, Bill. The Romans. [s.l.]: The Dovecote Press (Discover Dorset). ISBN 978-1874336747. S. 39. (anglicky) 
  10. WHITE, Roger. Britannia Prima. Stroud: Tempus, 2007. S. 114, 133. (anglicky) 

Média použitá na této stránce

Clayton Museum, Chesters Roman Fort, Hadrian's Wall (43046891910).jpg
Autor: Carole Raddato from FRANKFURT, Germany, Licence: CC BY-SA 2.0
Clayton Museum, Chesters Roman Fort, Hadrian's Wall
British.coinage.Roman.invasion.jpg
Autor: my work, Licence: CC BY-SA 3.0
British Coin-Minting Tribes (pre Roman)
Boundary of Ilchester - geograph.org.uk - 1412173.jpg
(c) Steve Barnes, CC BY-SA 2.0
Boundary of Ilchester. This stone marks one boundary of Ilchester, it can be seen on the lower left in 1412160. It commemorates the 'towns' existence in Roman times, (about AD 60), with the Roman name of Lendiniae.