Lipanové pásmo
Lipanové pásmo, hyporhithral, je v systému rybích pásem přechodný úsek mezi zónou horského potoka, pásmem pstruhovým, a zónou nížinné řeky. Původní členění vodních toků Antonína Fryče z roku 1871 lipanové pásmo zahrnovalo do pásma pstruhového, k oddělení došlo až později.[1] Vůdčím druhem ryb je lipan podhorní.
Popis biotopu
Lipanové pásmo volně navazuje na pásmo pstruhové. Zahrnuje potoky a menší řeky, které mají v porovnání s pásmem pstruhovým nižší rychlost proudu a menší spád. Voda je dostatečně nasycená kyslíkem a její teplota zpravidla nepřesahuje 15 °C,[2] v létě však může vystoupat až na 20 °C.[1] Dno je převážně kamenité nebo štěrkovité, tok je hlubší než vody pstruhového pásma a vytváří hlubší tůně, které se střídají s mělkými úseky. Hlubší místa vznikají podemíláním břehů zvláště na vnějších stranách zátočin, naopak v klidnějších místech se tvoří mělčiny a písčité lavice. Na nich mohou růst vyšší rostliny, které jsou zdrojem potravy i úkrytů a svým rozpadem tvoří vrstvu bahna. Vody lipanového pásma jsou však díky štěrkovému dnu čiré a lze dohlédnout na jejich dno.
Úživnost lipanového pásma je větší než v pásmu pstruhovém. Je domovem mnoha druhů bezobratlých, jako jsou larvy chrostíků a jepic, larvy muchniček, pakomárů a motýlic. Většina ryb lipanového pásma jsou litofilní druhy, které kladou jikry do štěrkovitého či kamenitého dna, ale objevují se i ryby fytofilní, které se vytírají do vodních rostlin. Vůdčím druhem je lipan podhorní, doprovodnými druhy jsou ryby pstruhového pásma, pstruzi, siven americký, jelec proudník, střevle potoční, mřenka mramorovaná a hrouzek obecný, dále jelec tloušť, ostroretka stěhovavá, mník jednovousý, hlavatka obecná a ouklejka pruhovaná,[2] do nižších úseků může již zasahovat parma obecná.[1]
Ryby lipanového pásma
Odkazy
Reference
- ↑ a b c ING. HÁNOVÁ, Kateřina K.; RNDR. HLADÍK, Milan PhD; ING. HÁLA, Robin, a kol. Studie proveditelnosti zprůchodnění migračních překážek na vodních tocích v povodí Vltavy [online]. Povodí Vltavy [cit. 2013-02-18]. Dostupné online.
- ↑ a b GERSTMEIER, Roland; ROMIG, Thomas. Sladkovodní ryby Evropy. Praha: Mgr. Černý - Nakladatelství Víkend, 2003. 366 s. ISBN 80-7222-307-0. Kapitola Pásma tekoucích vod, s. 58–63.
Literatura
- GERSTMEIER, Roland; ROMIG, Thomas. Sladkovodní ryby Evropy. Praha: Mgr. Černý - Nakladatelství Víkend, 2003. 366 s. ISBN 80-7222-307-0. (česky)
Související články
Média použitá na této stránce
Autor:
André Karwath aka Aka
, Licence: CC BY-SA 2.5Na obrázku je ostroretka stěhovavá (Chondrostoma nasus).
Autor: Etrusko25, Licence: CC BY-SA 3.0
Phoxinus phoxinus photographed in northern Italy. Photo by Carlo Morelli - Forum Natura Mediterraneo
Kosí potok na soutoku se Mží. Kosí potok přitéká zprava.
Siven americký, (Salvelinus fontinalis) na výstavě Pod hladinou Vltavy, Palác Kinských, Staroměstské náměstí, Praha 2011
Baachfrell (Salmo trutta fario)
Autor: Akos Harka, Licence: CC BY 3.0
Leuciscus leuciscus from Vadasz-Patak river (Hungary).
Jelec tloušť, (Squalius cephalus) na výstavě Pod hladinou Vltavy, Palác Kinských, Staroměstské náměstí, Praha 2011
Autor: Michal Maňas , Licence: CC BY 3.0
Barbatula barbatula from the Czech Republic. Photo taken in aquarium.