Lipence

Praha-Lipence
Pohled na Lipence z vyhlídky nedaleko Radotína
Pohled na Lipence z vyhlídky nedaleko Radotína
Znak městské části Praha-LipenceVlajka městské části Praha-Lipence
znakvlajka
Lokalita
Statusměstská část
Správní obvodPraha 16
ObvodPraha 5
Statutární městoPraha
Historická zeměČechy
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel2 970 (2021)[1]
Rozloha8,21 km²
Katastrální územíLipence
PSČ155 31
Počet domů828 (2021)[1]
Počet částí obce1
Počet k. ú.1
Počet ZSJ5
Kontakt
Adresa úřadu ÚMČ Praha-Lipence
K obci č.p.47
Praha-Lipence
155 31 Praha 511
urad@mclipence.cz
StarostkaMgr. Lenka Kadlecová
Oficiální web: www.praha-lipence.cz
Praha-Lipence na mapě
Praha-Lipence
Další údaje
Kód 539449
Kód části obce83976
Kód k. ú.683973
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lipence (německy Lipenetz) jsou městská čtvrť a katastrální území v Praze, tvořící území městské části Praha-Lipence. Je zde evidováno 50 ulic, přibližně 900 čísel popisných a 950 čísel evidenčních. Žije zde přes tři tisíce obyvatel.

Lipence leží větší částí území na nivě na pravém břehu Berounky v západní části nejjižnějšího výběžku Prahy. Na východě a severovýchodě sousedí s pražskou čtvrtí Zbraslav, na severozápadě a západě tvoří Berounka hranici s Radotínem a Černošicemi, na jihu sousedí s lesními partiemi katastrálního území obce Jíloviště na severním úbočí vrchu Cukráku.

V poslední době se do této části Prahy stěhuje stále více lidí, zvláště mladších rodin, a probíhá výstavba rodinných domků, silně využívány jsou i rekreační objekty v chatových osadách, z nichž nejznámější je osada Kazín u stejnojmenného skalního ostrohu u Berounky. Důvodem přílivu obyvatel i rekreantů je kromě nižších cen méně narušené prostředí, nezastavěné přírodní plochy i blízkost lesů (severní část BrdHřebeny) i relativně nespoutaná Berounka.

Historie

Křižovatka U Kapličky

První záznamy o části Lipany pocházejí z roku 1115, kdy český kníže Vladislav I. daroval právě zakládanému kladrubskému benediktinskému klášteru lipanského poddaného jménem „Ten“ („Těn“) i s pozemkem.[2] Část obce, zvaná Lipenec (Lipenetz, Lipence), patřila nejprve ostrovskému klášteru, záznam z roku 1268 už o ní píše jako o majetku biskupství pražského, které ji patrně získalo směnou nedlouho předtím.[2] V roce 1292 daroval král Václav II. osady Lipenec a Lipany nově založenému cisterciáckému klášteru Aula Regia ve Zbraslavi. Jemu po většinu doby patřily až do reforem v roce 1785, kdy se staly majetkem Náboženského fondu. Pak vystřídaly několik majitelů.[2]

Základ dnešní obce Lipence vznikl v polovině 19. století spojením dvou historických obcí, obce Lipenec (včetně osady „pod Kyjovem“) a obce Lipany s panským hospodářským dvorem. Nějakou dobu patřila k Lipencům i osada Báně (ta se dnes jmenuje Baně, patří ke Zbraslavi a je od Lipenců odříznuta dálnicí D4) a osada Lhotka, dnes již zaniklá (připomíná ji název ulici či spíše celé chatové osady Na Lhotkách, v jižní části území městské části). Dodnes jsou součástí Lipenců Dolní Černošice (původně “Na Bluku”) a rekreační oblast Kazín.[2]

Roku 1950 byla obec Lipany sloučena s obcí Lipence do obce Lipence v tehdejším okrese Praha-jih.[3] V roce 1974 byly Lipence zákonem č. 31/1974 Sb. připojeny z okresu Praha-západ k obvodu Praha 5 hlavního města Prahy.

Znak a prapor mají Lipence od roku 2003. Naznačené čtvrcení má symbolizovat čtyři historické části území Lipenců: Lipenec, Lipany, Bluk (dnešní Dolní Černošice) a Kazín.[4]

K 24. června 2014 byly hromadně pojmenovány ulice v rekreační oblasti kolem Kazína[5] většina chat a budov však má stále registrovány původní adresy s názvem „Kazín“.

Území

Golfové hřiště v lokalitě Buda na severním okraji Lipenců

Samotná původní vesnice Lipence leží podél ulice Jílovišťské, Lipany podél ulice Černošické (nejzápadněji, u otočky autobusu, do cca do roku 2010 stál bývalý panský dvůr Lipany). Dnes se zástavba táhne i podél ulice Josefa Houdka (lokalita Pod Kyjovem). V blízkosti hlavní ulice je kaple, úřad městské části a restaurace U Lišků, nedaleko mateřská a základní škola i pošta. Ze Smíchova a Zbraslavi sem jezdí už od konce 70. let autobusová linka 241 ze Smíchova přes Zbraslav. Jižně od Černošické ulice je čtvrť novějších vilek a rodinných domků.

V severovýchodní části katastrálního území Lipence, v lokalitě Buda, ve značné vzdálenosti od vlastní zástavby Lipenců, je u silničky „K Radotínu“, která tvoří hranici Lipenců a Zbraslavi a vede od zbraslavského Peluňku do Radotína, rozsáhlý areál, původně zemědělský, který je dnes znám jako Velkotržnice Lipence. Tato tržnice byla založena v roce 1991 a je zaměřena na velkoobchod s rychle se kazícím zbožím, potravinami, suchými plody, rybami a plody moře, květinami a podobně.[6] V blízkosti velkotržnice je golfové hřiště.

Lávka přes Berounku spojující Dolní Černošice (osada Lipenců) s městem Černošice

Podél Berounky je rozsáhlý, asi kilometr široký a přes tři kilometry dlouhý nezastavěný pás luk v záplavovém pásmu, na mapě pojmenovaných pomístními názvy Buda, U pěšinky, U topolů, Na Vystrkově, V hlavách, Na stavidlech, Pod oborou, Na ovčácké, Na ohradě, Na drahách, Na kamení a Jesemanka. Od vsi Lipence jej odděluje Lipanský potok, tekoucí při severním okraji zástavby směrem ke Krňáku, slepému rameni Berounky ve Zbraslavi.

Centrum městské části Lipence – ulice Černošická

V západní části katastrálního území Lipence, obklopeny obloukem Berounky, leží Dolní Černošice (původně nazývané Bluk nebo Na Bluku), jejichž jádrem je Blukský mlýn, ostatní zástavba má převážně charakter chatové osady. Z Dolních Černošic vede přes řeku lávka pro pěší a cyklisty k železniční zastávce do města Černošice. Několik původních zemědělských usedlostí Dolních Černošic se nachází asi půl kilometru severovýchodně od chatové části.

Jižní část katastrálního území Lipenců je chatovou oblastí. Pás domků a pak jižněji již jen chat je roztroušen podél Jílovišťské ulice, vedoucí z centra Lipenců směrem k vrcholu Cukráku, poblíž něhož na samé hranici území Prahy-Lipenců s územím Jíloviště navazuje ulice mimoúrovňovou křižovatkou na Strakonickou výpadovku (silnici I/4) a na jižní konec řídké zástavby zbraslavských Baní.

Pás chatových osad je podél jižní hranice Lipenců, souběžně s okrajem lesů brdských Hřebenů. Tyto lokality se označují názvy Na Lhotkách, Údolí Hvězd a Obsiny a plynule navazují na chatovou osadu Kazín u břehu Berounky, s výletní restaurací Tornádo a dále pak na známou osadu Pumpahoma s restaurací zvanou U Kubíčků. V těsné blízkosti, avšak již těsně mimo území Lipenců, je zajímavý skalní ostroh, kam legendy, pravděpodobně mylně, umístily sídlo kněžny Kazi. Od Kazína jezdil přes Berounku přívoz do osady Pod Kazínem v Černošicích-Dolních Mokropsech. Nedávno byl však zakázán. Přívoz Kazín je od 2019 až do odvolání mimo provoz. Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR vyřadila ze zákona Berounku jako vodní cestu

Turistické trasy

Po západním okraji území Lipenců vede z Černošic přes Dolní Černošice do Kazína žlutě značená pěší turistická trasa č. 6015 k Cukráku. Při severním okraji obce vede mezi Zbraslaví a Radotínem červeně značená pěší trasa č. 0001, po níž vede evropská dálková trasa E 10 a Svatojakubská cesta I  24.

Ze Zbraslavi přes Peluněk, staré Lipence a Dolní Černošice vede cyklistická trasa Pražské kolo (č. 8100, nově A50), u Peluňku z ní odbočuje podél velkotržnice do Radotína cyklotrasa A11, ve Zbraslavi a v Radotíně se tyto cyklotrasy napojují na páteřní trasy A1 a A2 podél Vltavy a Berounky. Dálková cyklotrasa č. 3 vedla původně z Radotína do Černošic přes Lipence, v budoucnu však má zůstat na levém břehu Berounky a do Lipenců vůbec nezajíždět.

Odkazy

Reference


Externí odkazy

  1. a b Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18]
  2. a b c d Stručný historický přehled[nedostupný zdroj], 3. 9. 2004, Josef Šolc, kronikář městské části
  3. Vyhláška ministra vnitra č. 13/1951 Sb., o změnách úředních názvů míst v roce 1950. Dostupné online.
  4. Znak a prapor[nedostupný zdroj], městská část Praha-Lipence
  5. Praha pojmenuje téměř dvě desítky nových ulic, Praha.eu, 24. 6. 2014 (v MČ Praha-Lipence pojmenovány ulice Za hrází, Nad Kazínem, U Kazína, Ke Kazínu, U koloniálu, K Černošicím, Údolí hvězd, K Údolí hvězd, Nad Údolím hvězd, K Obsinám, Pešákova, Českého červeného kříže, Obsiny)
  6. Velkotržnice Lipence s. r. o.

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Lipence-U Kaplicky.jpg
Autor: Honza Groh, Licence: CC BY 3.0
Náměstí U Kapličky v Lipencích, Praha 16
Praha, Lipence, Černošická.jpg
(c) I, Mirekk, CC BY 2.5
Praha-Lipence, Černošická ul.
Lávka v Černošicích-pohled od města.jpg
Autor: cs:User:ŠJů, Licence: CC BY-SA 3.0
Lávka mezi městem Černošice a Dolními Černošicemi v městské části Praha-Lipence
Černošice, pohled na Lipence.JPG
Autor: Pokud má díla používáte mimo projekty Wikimedia, ocenil bych upozornění. Více z mé práce najdete v mé osobní galerii., Licence: CC BY-SA 3.0
Pohled z kopce nad Černošicemi na Lipence v Praze
Praha, Lipence, golfové hřiště.jpg
(c) I, Mirekk, CC BY 2.5
Praha-Lipence, golfové hřiště / Prague-Lipence, golf course