Liskova vila

Lískova vila
Vila JUDr. Eduarda Lisky
Vila JUDr. Eduarda Lisky
Základní informace
Slohmoderní architektura
ArchitektiLubomír Šlapeta a Čestmír Šlapeta
Výstavba1936
Poloha
AdresaČedičová 1406/8, Slezská Ostrava, ČeskoČesko Česko
UliceČedičová
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky19405/8-2750 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vila JUDr. Eduarda Lisky
Vila JUDr. Eduarda Lisky

Vila JUDr. Eduarda Lisky (uváděna také jako Šlapetova vila) ve Slezské Ostravě (Čedičová ulice číslo 8) z roku 1936 je nejvýznamnější realizací architektů bratří Čestmíra a Lubomíra Šlapetových v oblasti severní Moravy a Slezska. Její zcela ojedinělá prostorová a tvarová bohatost vychází z organického funkcionalismu. Vila je od 1. července 2008 vyhlášena národní kulturní památkou podle nařízení vlády číslo 170/2008 Sb. (pod nesprávným názvem Lískova vila).

Architektonická inspirace

Projekt byl inspirován stavbou vily Dr. Baensche od architekta Hanse Scharouna v Berlíně – Spandau z let 19341935. Liskova vila však Scharounovu koncepci tvůrčím způsobem přetváří.

Umístění stavby

Stavba je zasazena do svahu Hladnova ve Slezské Ostravě tak, že západní strana domu směrem k řece Ostravici je jednopatrová s plochou střechou. Směrem k východnímu traktu přechází v přízemní objekt, zároveň s tím, jak se ve svahu zapuštěné přízemí mění v suterén. Ústřední prostor domu – společenská hala – se nachází na konci komunikačního trasování domu. Člověk tak do jejího prostoru musí dojít, aby s překvapením mohl usednout na pohovku a s přáteli sledovat širokým zaobleným kovovým pásovým oknem dění v údolí s výhledem na Novou radnici.

Architektura stavby

Vila má kompozici ve tvaru T, prostorově variabilní pomocí dvojice posuvných stěn. Skladbu domu obohacují i terasy – na západní straně nad vchodem do domu terasa na subtilních kovových sloupcích, přístupná ze společenské haly, a na východě krytá terasa, otevřená přímo do centrální komunikační prostory domu.

Současnost

Liskova vila se do dnešních dnů zachovala téměř v původním stavu s řadou funkčních detailů (zásuvky, vypínače, svítidla, madlo schodiště, vana, umyvadla, baterie, okna, dveře, keramické obklady, vestavěné skříně) i zařízení (teplovzdušné topení s kotlem FRAMA, doplněným ventilátorem a vzduchovými filtry, elektrický sporák v kuchyni Brown Sigma Boweri, elektrická akumulační kamna ap.).

Literatura

  • STRAKOŠ, Martin. Vily na Slezské… K architektuře rodinných domů a vil na Slezské Ostravě ve 30. letech 20. století v souvislostech architektonické kultury meziválečného Ostravska
  • ZATLOUKAL, Pavel; ŠLAPETA, Vladimír; PELČÁK, Petr. Lubomír Šlapeta - Čestmír Šlapeta Architektonické dílo / Architectural Work. [s.l.]: Obecní dům Brno, 2003. ISBN 80-85227-56-8. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Listkova-vila-slezska-ostrava-2.jpg
Vila JUDr. Eduarda Lisky
Listkova-vila-slezska-ostrava-3.jpg
Vila JUDr. Eduarda Lisky
Listkova-vila-slezska-ostrava-1.jpg
Vila JUDr. Eduarda Lisky