Lobau

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Lobau
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Letecký pohled
Letecký pohled
Základní informace
Nadm. výška162 m n. m.
Rozloha23 km2
Poloha
StátRakouskoRakousko Rakousko
Spolková zeměVídeň
UmístěníVídeň
Souřadnice
Lobau
Lobau
Další informace
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lobau je údolní niva nacházející se na levém břehu Dunaje východně od rakouského hlavního města Vídně. Území o rozloze 23 km² je administrativně rozděleno mezi vídeňský obvod Donaustadt a město Groß-Enzersdorf.

Lobau je tvořeno lužním lesem a sítí vodních kanálů. Nejrozšířenějším stromem je dub letní, roste zde také javor babyka, jasan ztepilý, topol černý a vrba bílá. V podrostu se nachází např. stulík žlutý, bublinatka jižní, rákos obecný, áron východní, ostružiník ježiník, svída krvavá, játrovky a mechorosty. Faunu tvoří bobr evropský, želva bahenní, okoun říční, cejn velký, kudlanka nábožná, volavka popelavá, ledňáček říční, rákosník velký nebo moudivláček lužní.

Lobau bylo původně říčním ostrovem, po regulaci Dunaje v roce 1875 bylo z východní strany spojeno s pevninou. Neobyvatelné pravidelně zaplavované území v jihozápadním cípu Moravského pole bývalo oblíbeným lovištěm habsburského dvora. V roce 1905 bylo Lobau vyhlášeno chráněným územím a roku 1918 přešlo pod správu města Vídně. V roce zde 1977 vznikla biosférická rezervace pod záštitou UNESCO, která byla v roce 1996 začleněna do národního parku Donau-Auen. Oblast, označovaná jako džungle na okraji velkoměsta, je využívána převážně k rekreaci (cykloturistika, koupání, projížďky na loďkách).[1] Část Lobau slouží také jako výcvikový prostor pro rakouskou armádu, nachází se zde vodárna zásobující Vídeň pitnou vodou.

V Lobau se nachází přístav pro cisternové lodě s rafinerií.[2]Za druhé světové války zde byly zahájeny práce na plánovaném dunajskooderském kanálu, jeho zbytky dělí území na horní a dolní Lobau. Při terénních úpravách v sedmdesátých letech 20. století vznikl z části Lobau umělý ostrov Donauinsel. Diskutuje se o záměru firmy ASFiNAG postavit silniční tunel pod Lobau, který je nutný k dokončení obchvatu Vídně, existují však obavy z nevratného poškození unikátních ekosystémů i z nebezpečně vysoké hladiny spodní vody. Náklady na stavbu, která by měla být dokončena nejdříve v roce 2030, se odhadují na 1,9 miliardy eur.[3]

V roce 1809 zde proběhla bitva u Aspern a Esslingu. Vyznamenal se v ní Georges Mouton de Lobau, který dostal podle místa svůj šlechtický predikát. Tehdejší události připomíná naučná stezka.[4]

Fotogalerie

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
Lobau Josefssteg.JPG
(c) Redmaxx, CC BY-SA 3.0
Lobau vom Josefsteig aus fotografiert.
Friedhof der Franzosen Lobau.jpg
Autor: Erich Schmid, Licence: CC BY-SA 3.0
French military cemetery. Battle of Aspern 1809
20020823 Lobau und Flughafen mit Nordstern.jpg
NASA landscape image showing the Lobau (north of the Danube River) and the Vienna Airport, situated east of Vienna in Schwechat, Austria.
Nationalparkhaus.jpg
Autor: LOMIHAKA, Licence: CC BY-SA 4.0
Nationalpark Haus der Lobau
Austria relief location map.jpg
Autor: Uwe Dedering, Licence: CC BY-SA 3.0
Location map of Austria

Equirectangular projection, N/S stretching 150 %. Geographic limits of the map:

  • N: 49.2° N
  • S: 46.3° N
  • W: 9.4° E
  • E: 17.2° E
Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.
Lobau 8.JPG
Same as Lobau_3.JPG, the thumbnail is broken, why?