Lobečská skála

Lobečská skála

StátČeskoČesko Česko
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lobečská skála je pískovcová skála, která se nachází severně od Kralup nad Vltavou, na levém břehu řeky Vltavy. Jedná se o součást karbonského masivu v oblasti kladensko-rakovnické a mšensko-roudnické pánve.[1] a je stejného geologického složení, jako blízký Hostibejk.

Eroze zde postupem času vytvořila v pískovcových blocích a skalách rozsáhlé neobvyklé útvary, ne nepodobné skalním městům. Severněji jsou ve skále jsou vyraženy od roku 1850 tři železniční tunely (tzv. Nelahozeveský I, II a III) na trati 090 (nyní součást prvního tranzitního koridoru), souběžně podél řeky vede červeně značená Dvořákova stezka, která je součástí evropské dálkové turistické trasy E10.

Nedaleký skalní masiv Hostibejk, který se nachází blíže ke Kralupům, je vyhlášen jako přírodní památka.[1]

Odkazy

Reference

  1. a b Jan Vítek: Karbon není jen uhlí[nedostupný zdroj], Veřejná správa 26/2007

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“