Lodžie

Lodžie domu Casa dei Cavalieri di Rodi na Trajánově fóru v Římě

Lodžie (z it loggia – sloupová chodba, loubí) je zastropený prostor v budově, navenek otevřený do exteriéru, a oddělený jen sloupy, arkádami, kolonádou nebo zábradlím. Na rozdíl od balkonu nevystupuje ven z obvodové zdi. V tomto smyslu je malá lodžie běžná v současných obytných domech, včetně panelových.

V historické architektuře

Lodžie může znamenat sloupovou chodbu či chodbový prostor, otevřený do exteriéru arkádou či arkádami, případně i podloubí. Je to útvar, typický pro italskou, pozdně gotickou a renesanční architekturu. Nejznámější je gotická Loggia dei Lanzi ve Florencii.[zdroj?]

Lodžie - sala terrena - v jičínském parku Libosad

Klasická lodžie může být i v libovolném patře, ve středoevropské, renesanční a barokní zámecké a palácové architektuře, se však slovo lodžie často používá pro velké prostory v přízemí (v úrovni země), otevřené arkádami do zahrady. Tato forma lodžie se někdy také nazývá "sala terrena", doslova "přízemní sál". V podstatě jde o velkou místnost, z jedné strany otevřenou rozměrnými otvory arkády (často třemi) do zahrady, a umožňující opticky i komunikačně propojit zámecký či palácový interiér s exteriérem zahrady.

Lodžie v bytových domech

Od konce 20., a začátku 21. století jsou lodžie často nedílnou součástí panelových (jako modul, podobně bytové "jádro"), i činžovních domů. Tyto lodžie se pak ve většině případů zasklívají, buď rámovým, či bezrámovým systémem. Rámový systém se skládá z posuvných křídel a skleněné výplně. Bezrámový systém pak tvoří horizontální profily s výplní, nejčastěji z polykarbonátu. Zasklením lodžií a balkonů se omezí pronikání chladu či tepla do bytů.

Zasklená lodžie v bytovém domě

Odkazy

Reference


Literatura

  • W. Koch, Evropská architektura. Praha: Universum 2008. Str. 464 aj.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Czechia, Jicin, Libosad.jpg
Autor: David Paloch, Licence: CC-BY-SA-3.0
Jičín, Czech Republic. The Libosad loggia built in 1630-34 in the park of the same name.
Zasklená lodžie v bytovém domě.jpg
Autor: Orjacko, Licence: CC BY-SA 4.0
Ukázka bezrámového zasklení
RomaTraianaTerrazzaDomizianea.jpg
Domitian Terrace surmounted by the fifteenth century loggia of the Casa dei Cavalieri di Rodi, Trajan's Forum, Rome