Lokeren

Lokeren
radnice
radnice
Lokeren – znak
znak
Lokeren – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
StátBelgieBelgie Belgie
Jazyk. společenstvíVlámské
RegionVlámsko
ProvincieVýchodní Flandry
ArrondissementSint-Niklaas
Lokeren
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha67,50 km²
Počet obyvatel39 967 (2015)
Hustota zalidnění592,1 obyv./km²
Správa
StarostaFilip Anthuenis
Oficiální webwww.lokeren.be
Telefonní předvolba09
PSČ9160
Počet zastupitelů33
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lokeren je belgické město, nacházející se ve vlámské provincii Východní Flandry. Leží na řece Durme, která je přítokem Šeldy, a je po Sint-Niklaasu druhým nejvýznamnějším městem v oblasti Waasland. Obec Lokeren zahrnuje kromě vlastního Lokerenu bývalé obce Daknam a Eksaarde. Má 39 967 obyvatel (1. leden 2015) a rozkládá se na ploše 67,50 km².

Historie

Počátky

Archeologické nálezy na území Lokerenu dokazují, že tato oblast byla osídlena již v neolitu. Později tudy podél řeky Durme vedla římská cesta. Římané pro tuto oblast používali název Waas, pocházející z germánského kořene Wasu, který znamená „bažinatá země“. Název Lokeren byl však poprvé zmíněn až roku 1114. Na rozdíl od starších osad tato vesnice vznikla na pravém břehu Durme. Do poloviny 12. století se Lokeren stal samostatnou farností a jeho ekonomika byla založena zejména na zemědělství a zpracování lnu. Textilní průmysl zůstal důležitý ještě dlouho do 20. století.

Od 16. století

Roku 1555 Karel V. udělil městu právo pořádat trhy. V 16. a 17. století se v celém Waaslandu odehrávaly boje mezi protestantským Nizozemskem a katolickým Španělskem, často s hroznými důsledky pro místní obyvatelstvo. Po Velké francouzské revoluci se tato oblast stala součástí francouzského departementu Escaut a Lokeren byl hlavním městem kantonu. To však netrvalo dlouho, neboť roku 1800 došlo k rozdělení departementu a Lokeren se stal součástí arrondissementu Dendermonde. Roku 1804 Napoleon Bonaparte povýšil Lokeren na město.

Do 70. let 20. století byly hlavními hospodářskými aktivitami kadeřnictví a jatky. Dnes má Lokeren mnohem rozmanitější ekonomickou a kulturní infrastrukturu.

Zajímavosti

  • Lokeren má množství uměleckých galerií a muzeí, která se zabývají místní historií od pravěké archeologie až do poloviny 20. století.
  • Od 10. června 1956 má město zvonkohru se 49 zvonky.
  • Na území Lokerenu se nachází národní chráněná oblast Molsbroek.

Sport a kultura

  • V Lokerenu působí fotbalový klub KSC Lokeren Oost-Vlaanderen.
  • Lokeren je ve Vlámsku známý každoročním devítidenním hudebním festivalem a trhem (Lokerse Feesten), který se koná první srpnový týden.

Galerie

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lokeren na anglické Wikipedii.

Související články

  • Seznam belgických měst

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Belgium.svg

Belgická vlajka

This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.

Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.
St Laurentius-toren.jpg
Autor: Carolus, Licence: CC BY 2.5
This is a photo of onroerend erfgoed number
Vlag Lokeren.svg
Autor: Floris DC, Licence: CC BY-SA 4.0
Vlag van Lokeren
Vlag van Oost-Vlaanderen.svg
Flag of the Belgian province of East-Flanderes
Blason ville be Lokeren (avec ornements).svg
Wapen van de Belgische stad Lokeren (met versierselen).