Lomikámen vždyzelený
Lomikámen vždyzelený | |
---|---|
Lomikámen vždyzelený (Saxifraga aizoides) | |
Vědecká klasifikace | |
Říše | rostliny (Plantae) |
Podříše | cévnaté rostliny (Tracheobionta) |
Oddělení | krytosemenné (Magnoliophyta) |
Třída | vyšší dvouděložné (Rosopsida) |
Řád | lomikamenotvaré (Saxifragales) |
Čeleď | lomikamenovité (Saxifragaceae) |
Rod | lomikámen (Saxifraga) |
Binomické jméno | |
Saxifraga aizoides L., 1753 | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Lomikámen vždyzelený (Saxifraga aizoides) je druh rostliny z čeledi lomikamenovité. Je to vytrvalá, přes zimu zelená bylina se sukulentními úzkými listy a nápadnými žlutými až červenými květy, které jsou opylovány hmyzem. Je rozšířen v chladných severských a horských oblastech Evropy, Severní Ameriky a západní Sibiře. V České republice se nevyskytuje. Roste coby pionýrský druh na vlhkých stanovištích s hrubou, propustnou půdou. Jako skalnička se vzhledem ke specifickým nárokům téměř nepěstuje.
Popis
Lomikámen vždyzelený je stálezelená, řídce trsnatá bylina s poléhavou nebo vystoupavou, olistěnou lodyhou, dorůstající výšky asi 3 až 10 cm. Listy jsou 3 až 22 mm dlouhé, střídavé, sukulentní, s čárkovitou až úzce podlouhlou, přisedlou čepelí, na okraji osténkatě brvité nebo bez brv, na líci vypouklé, na rubu ploché, při vrcholu na vnější straně s 1 (až 5) nezanořenými hydatodami zpravidla bez vápenaté krusty. Přes zimu vytrvávají zelené a následujícího léta jsou nahrazeny novými. Na květonosných lodyhách jsou listy řidší a širší než na sterilních výhonech. Lodyha bývá v horní části žláznatě chlupatá. Květy jsou pravidelné, oboupohlavné, stopkaté, jednotlivé nebo častěji uspořádané ve vrcholíku či thyrsu. Kališní lístky jsou rozestálé, trojúhelníkovité, lysé. Koruna je žlutá až červenooranžová, složená z 5 eliptických, 3 až 7 mm dlouhých korunních lístků stejně dlouhých jako kalich nebo delších. Gyneceum je z poloviny zanořené do nektáriového disku. Kvete od pozdního jara do konce léta. Plodem je vejcovitě kulovitá tobolka obsahující mnoho hnědých, 0,8 až 1 mm dlouhých, podlouhle vejcovitých nebo vřetenovitých semen.[1][2][3]
Druh má charakteristický vzhled a je víceméně nezaměnitelný s jakýmkoliv jiným evropským lomikamenem. Dužnatými listy a žlutými květy může vzdáleně připomínat rozchodník (Sedum). Oba rody lze snadno rozlišit podle počtu plodolistů gynecea (2 u lomikamenu, 3 a více u rozchodníku). Rostlina je značně variabilní ve zbarvení korunních lístků, středové části květu (gynecea a nektária), tyčinek i dozrávajících plodů. Korunní lístky mohou být jasně žluté, oranžové až sytě červené, někdy i červeně tečkované, středová část květu žlutá až tmavočervená.[3] Sytě měděně červená forma byla popsána jako S. aizoides var. atrorubens.
Rozšíření
Druh má arkto-alpínské rozšíření. V rámci Evropy má značně nespojitý areál. Souvislejší výskyt je ve Skandinávii a Alpách, izolované arely v severním Rusku, Karpatech, Pyrenejích, Apeninách, balkánských pohořích, Britských ostrovech, Islandu a Špicberkách. Do Asie zasahuje pouze v oblasti západní Sibiře. V Severní Americe je jeho výskyt soustředěn do severských oblastí v Kanadě a na Aljašce, okrajově zasahuje i na severovýchod USA do států New York a Vermont. V České republice se nevyskytuje, nejbližší výskyty jsou na Slovensku a v Alpách.[4][5] Na Slovensku roste zejména na vápencových podkladech, řidčeji na žulovém mylonitu nebo břidlicích, často ve společnosti silenečky čtyřzubé (Heliosperma pusillum). Hojný je v Tatrách, zejména Belianských, vzácněji i v jiných pohořích (Nízké Tatry, Velká Fatra, Krivánská Malá Fatra, Choč). Vyskytuje se zde v nadmořských výškách od 730 do 2150 metrů, do nižších poloh bývá splavován.[2] V Alpách je hojně rozšířen v rámci prakticky celého pohoří.[6][7]
Lomikámen vždyzelený obsazuje v horách jakožto pionýrská rostlina vlhké lokality zejména v alpínském a subalpínském stupni v okolí ledovců, na březích horských potoků nebo říček, skalách, štěrkovitých strmých svazích a sesuvech. V severských oblastech roste jako součást společenstev vlhké tundry, která mohou být i periodicky zaplavovaná. Preferuje hrubé a dobře propustné, zásadité, neutrální nebo jen velmi slabě kyselé substráty.[8][3]
Ekologické interakce
Květy jsou opylovány hmyzem, zejména bzučivkami a drobnými lumkovitými.[9] Ve středu květu je velké diskovité nektárium, na němž se tvoří hojný nektar pozorovatelný v podobě drobných kapiček. Samoopylení je zabraňováno protandrií. Po rozvití květu jsou korunní lístky jsou lehce přizvednuté, tyčinky rozestálé a přitisklé ke koruně. Gyneceum je nedovyvinuté, sestávající zejména z velkého nektária vyplňujícího středovou část květu. Blizny nejsou viditelné. Tyčinky s prašníky se postupně jedna po druhé sklánějí nad střed květu a po vyprášení pylu se opět vracejí zpět. Poté květ přechází do samičí fáze, korunní lístky se více rozevírají, viditelná část gynecea se rychle zvětšuje a blizny se stávají receptivními. Tyčinky jsou opět přitisklé ke korunním lístkům a často z nich opadávají prašníky. Na přechodu mezi oběma fázemi je krátké období, při němž může dojít k samoopylení, násada semen však bývá v takovém případě nízká.[10][8][11]
Rostlina se množí zejména semeny, příležitostně i vegetativně prostřednictvím úlomků lodyh. Semena se šíří zejména větrem, v menší míře i vodou nebo prostřednictvím ptactva. Zralé tobolky se otevírají pouze na vrcholu a semena jsou z nich vytřásána při silném větru. Otevírají se zpravidla až po napadnutí prvního sněhu, jehož hladká pokrývka napomáhá roznášení semen.[3] V Evropě se na lomikamenu vždyzeleném živí housenky vřetenušky severské (Zygaena exulans), píďalky skalní (Entephria flavicinctata) a drobné můry Kessleria saxifragae z čeledi předivkovití (Yponomeutidae).[12]
Květ v samčí fázi
Květy v samičí fázi
Housenky vřetenušky severské (Zygaena exulans)
Píďalka skalní (Entephria flavicinctata)
Taxonomie
Druh je v rámci rodu Saxifraga řazen do podrodu Saxifraga a sekce Porphyrion. V minulosti byl řazen spolu s příbuzným druhem Saxifraga mutata do samostatné sekce Xanthizoon. Výsledky fylogenetických studií ukázaly, že tato sekce tvoří vývojovou větev uvnitř sekce Porphyrion a proto byly obě sekce sloučeny. Jeho křížením s lomikamenem vstřícnolistým (Saxifraga oppositifolia) a následnou polyploidizací vznikl v Grónsku nový druh, Saxifraga nathorstii. V oblastech společného výskytu se kříží i s lomikamenem oranžovým (S. mutata).[9]
Význam a pěstování
Druh není v kultuře běžný. Vyžaduje chladné a vlhké prostředí a jeho uchycení v teplejších oblastech bývá obtížné.[13]
Odkazy
Reference
- ↑ BROUILLET, Luc; ELVANDER, Patrick E. Flora of North America: Saxifraga oppositifolia [online]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ a b BERTOVÁ, Lýdia (ed.). Flóra Slovenska. [s.l.]: Veda, 1985. (slovensky)
- ↑ a b c d Saxifraga aizoides L. [online]. Flora of Svalbard [cit. 2022-02-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2022-02-18. (anglicky)
- ↑ Plants of the world online [online]. Royal Botanic Gardens, Kew. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ KOBIV, Yuriy. Saxifraga aizoides in Ukraine. Polish Botanical Journal. 2016, čís. 61(1).
- ↑ AESCHIMANN, David et al. Flora Alpina. Bern: Haupt, 2004. ISBN 3-258-06600-0. (německy)
- ↑ LAUBER, Konrad; WAGNER, Gerhart. Flora Helvetica. Stuttgart: Haupt, 1998. ISBN 3-258-05735-4. (německy)
- ↑ a b MEIER, Christine; HOLDEREGGER, Rolf. Breeding system, germination, and phenotypic differences among populations of Saxifraga aizoides (Saxifragaceae) at the periphery of its alpine distribution. Nordic Journal of Botany. 1998, čís. 18(6).
- ↑ a b ZHANG, Zhuoxin. Phylogenetic studies in the genus Saxifraga (Saxifragaceae). [s.l.]: University of Leicester, 2013. (anglicky)
- ↑ FAEGRI, K.; VAN DER PIJL, L. The principles of pollination ecology. [s.l.]: Pergamon Press, 1979. Dostupné online. ISBN 0-08-021338-3. (anglicky)
- ↑ AIKEN, S.G. et al. Flora of the Canadian Arctic archipelago: Descriptions, illustrations, identification, and information retrieval. [online]. Ottawa: NRC Research Press, National Research Council of Canada, 2007. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ HOSTS - a Database of the World's Lepidopteran Hostplants. [online]. London: Natural History Museum. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Saxifraga aizoides [online]. Alpine Garden Society. Dostupné online. (anglicky)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Lomikámen vždyzelený na Wikimedia Commons
- Taxon Saxifraga aizoides ve Wikidruzích
Média použitá na této stránce
Autor:
- Information-silk.png: Mark James
- derivative work: KSiOM(Talk)
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Autor: Björn S..., Licence: CC BY-SA 2.0
Yellow Mountain Saxifrage - Saxifraga aizoides
Autor: Udo Schmidt from Deutschland, Licence: CC BY-SA 2.0
Saxifragaceae, Bach-Steinbrech, Fetthennen-Steinbrech Deutschland, Bayern, Allgäu, Oberstdorf, Stillachtal, 900 m
Photo: U.Schmidt, 23.VI.2012Autor: Quendel, Licence: CC0
Caterpillar of Zygaena exulans; Furka Switzerland
Autor: MurielBendel, Licence: CC BY-SA 4.0
Saxifraga aizoides (Saxifragaceae); Gletsch, Canton of Valais, Switzerland
Autor: Ryan Hodnett, Licence: CC BY-SA 4.0
Yellow Saxifrage (Saxifraga aizoides) at the Tablelands in Gros Morne National Park, Newfoundland and Labrador, Canada.
Autor: M. Virtala, Licence: Copyrighted free use
Entephria flavicinctata coll. Mus. Zool. Oulu
Autor: Vojtěch Zavadil, Licence: CC BY-SA 4.0
Flowering Saxifraga aizoides at Triglav, Slovenia