Lomnice nad Lužnicí (hrad)

Lomnice nad Lužnicí
bývalá hradní kaple, dnes kostel sv. Václava
bývalá hradní kaple, dnes kostel sv. Václava
Základní informace
Výstavbapřed rokem 1265
Zánikpo roce 1541
StavebníkOldřich z Landštejna
Další majitelépáni z Lomnice, páni z Klokot, páni z Nových Hradů, páni z Landštejna, páni z Kosové Hory, páni ze Stráže, Krajířové z Krajku, Lucemburkové, páni z Hradce, páni z Ústí, Rožmberkové
Současný majitelLomnice nad Lužnicí
Poloha
AdresaVáclavské náměstí, Lomnice nad Lužnicí, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lomnice nad Lužnicí je zaniklý hrad, který stával ve městě Lomnice nad Lužnicí, snad v místech kostela svatého Václava nebo v prostoru Sádecké ulice.

Historie

První písemná zmínka o Lomnici pochází z roku 1265, kdy ji vlastnil Oldřich z Lomnice z rozrodu Vítkovců, jenž je ještě v roce 1259 zmiňován jako Oldřich z Landštejna. Dalším majitelem byl Ojíř z Klokot. Do roku 1281 nesl přídomky ze Svin či z Třeboně, poté přijal přídomek z Lomnice. V jeho držení zůstala do roku 1306. Který z jeho synů zdědil Lomnici, není jasné. Jelikož ale Smil z Nových Hradů zemřel brzo, získal celý majetek Vítek z Landštejna. Po jeho smrti se dostal do držení Smila Lomnického z Landštejna. Roku 1341 je jako majitel uváděn jeho bratr Vilém z Landštejna. Vilém se řadil mezi nejbohatší šlechtice jižních Čech a ke konci života byl jmenován nejvyšším purkrabím. Zemřel na jaře 1356 a poté byl majetek rozdělen mezi jeho syny, přičemž Lomnici získal Vilém, jenž se v roce 1353 stal vyšehradským proboštem a do své smrti byl též královským kancléřem. Ten na hradě nechal vybudovat kapli Božího těla a svatého Petra a Pavla. V roce 1359 získal jeho majetek Ješek z Kosové Hory. Ten nechal např. rozšířit rybník DvořištěSmržova. Po roce 1373, kdy Ješek zemřel, se jako majitelé Lomnice rychle vystřídali Jindřich ze Stráže a Kunrát Krajíř z Krajku. Ten dne 2. prosince 1381 vyměnil s králem Václavem IV. Lomnici za Landštejn a Novou Bystřici.

Král si z hradu vytvořil bod proti Jindřichovi III. z Rožmberka. V roce 1382 povýšil Lomnici na město. Na konci 14. století se na stranu krále postavili markrabě moravský Prokop, Jan Sokol z Lamberka, páni z Kunštátu, Zikmund Křižanovský a Bítovští z Lichtenburka, kteří podnikali loupeživé výpravy na území Rožmberků. Po Václavově smrti získal Lomnici Zikmund Lucemburský. Ten ji dne 28. července 1420 zastavil Janovi z Hradce. V roce 1423 Jan zemřel, ale v té době už Lomnici nevlastnil. Na žádost jeho bratra k městu přitáhl Jan Žižka z Trocnova. Po třech dnech obléhání město dobyl, uzavřel s nimi smlouvu a hejtmanem zde jmenoval Jana Roháče z Dubé. V roce 1421 Lomnici za pomoci měšťanů z Českých Budějovic a Oldřicha II. z Rožmberka oblehl a vypálil Lipolt I. Krajíř z Krajku. Po tomto incidentu nechal Žižka hrad opevnit.

V únoru 1435 Oldřich II. z Rožmberka hrad znovu oblehl. Obráncům velel Jan Řezník z Bernartic a pomoc vyslali i táborité. U Křeče však tábority zaskočilo rožmberské vojsko a porazilo je. Obránci hradu se vzdali v listopadu 1435. Oldřich s nimi podepsal smlouvu, který získal hrad a ten nechal rozbořit. Jan z Hradce sice žádal Oldřicha, aby hrad nebořil, ale ten to v listě ze dne 13. listopadu 1435 odmítl. Ačkoliv král v roce 1420 hrad zastavil, došlo dne 23. března 1437 ke „dvojité“ zástavě, když jej Zikmund zastavil Janu mladšímu z Ústí. Oldřich však odmítl hrad vydat, takže mu to musel král nařídit. Ještě v témže roce však hrad zapsal i Oldřichovi II. z Rožmberka a nechal všechny tři majitele, aby se mezi sebou domluvili. Dne 10. května 1441 musel Jan z Hradce předat Lomnici Oldřichovi za 1 450 kop grošů. O vyrovnání s Jindřichem ze Stráže, který získal hrad od Jana mladšího z Ústí, není nic známo. Další zmínky o hradu jsou z let 1459 a 1541. Do současnosti se dochovala pouze kaple, v roce 1645 přestavěna na kostel svatého Václava.

Popis

Ačkoliv byl lomnický hrad rozsáhlý, jeho poloha je nejasná. Stával v jihovýchodním nároží historického jádra Lomnice a k jeho obranyschopnosti významně přispívala voda. Blok domů na východní straně náměstí 5. května může souviset s průběhem obvodu hradu. Za součást hradu bývá považován kostel svatého Václava na Václavském náměstí.[1]

Polohu hradu v blízkosti kaple svatého Václava zpochybnil Daniel Kovář. Podle něj, na základě srovnání analogických lokalit, hrad i po svém zániku významně ovlivňuje urbanismus místa, ale v Lomnici se nijak neprojevuje. V roce 2000 byl navíc proveden výkop, který neodkryl žádné archeologické stopy ani artefakty z doby existence hradu.[2] Takzvaná hradní kaple svatého Václava by pak mohla stát mimo opevněný areál hradu, díky čemuž nezanikla spolu s ním.[3] Samotný hrad by potom stál v prostoru Sádecké ulice,[4] čemuž naznačuje vyvýšený terén patrný na lidarovém snímku[5] a seskupení domů na císařskému otisku mapy stabilního katastru z roku 1828 nad tehdejším soutokem Služebného potoka a bočního ramena Miletínského potoka.[6]

Reference

  1. DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. 2. vyd. Praha: Libri, 2002. 736 s. ISBN 80-7277-003-9. Heslo Lomnice nad Lužnicí, s. 346–347. 
  2. KOVÁŘ, Daniel. Nad otázkou lokalizace hradu v Lomnici nad Lužnicí (okr. Jindřichův Hradec). Castellologica bohemica 20. Západočeská univerzita v Plzni, 2023, čís. 1, s. 99. Dále jen Kovář (2023). Dostupné online. ISSN 1211-6831. DOI https://doi.org/10.24132/CB.2023.20. 
  3. Kovář (2023), s. 103.
  4. Kovář (2023), s. 114.
  5. Kovář (2023), s. 107.
  6. Kovář (2023), s. 106.

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“