Lomonosov (město)

Lomonosov
Ломоносов
Katedrála archanděla Michaela
(c) Alex 'Florstein' Fedorov, CC BY-SA 4.0
Katedrála archanděla Michaela
Lomonosov – znak
znak
Lomonosov – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Časové pásmoUTC+3[1]
StátRuskoRusko Rusko
Federální okruhSeverozápadní
Federální městoPetrohrad
RajónPetrodvorecký

Lomonosov na administrativní mapce Petrohradu
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel43 002 (2010[2] )
Správa
Vznik1710
Oficiální webmo-lomonosov.ru
Telefonní předvolba+7 812
PSČ198411-198412
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lomonosov (rusky Ломоносов), do roku 1948 Oranienbaum (Ораниенбаум), je město v západním Rusku na pobřeží Finského zálivu, dnes součást Petrohradu.

Název města

Původní název města se do němčiny překládá jako „pomerančovník“ (v moderní němčině je to Orangenbaum) a má se za to, že byl odvozen od palácového komplexu, který měl skleníky pro pěstování exotických rostlin, jako jsou pomerančovníky. Podle jiné verze toto jméno znamená „strom Oranžského“ na počest Viléma III. Oranžského, nizozemského stadtholdera a anglického krále, který byl idolem Petra Velikého, nebo bylo vypůjčeno z německé toponymie (město Oranienbaum v Anhaltském knížectví pojmenované princeznou Henriettou Kateřinou Nasavsko-Oranžskou po jejím domově) prostě jako „krásné“ jméno v módním duchu Petrovy éry.

Poloha

Přímo naproti městu leží v zálivu pevnost Kronštadt na ostrově Kotlin, k němuž vybíhá dlouhá kosa, po které dnes vede petrohradský automobilový okruh. Ve městě se nacházejí cenné stavby z carské éry a parky. U moře je pomník námořníkům padlým při obraně Leningradu.

Historie

Sídlo vzniklo kolem někdejší usedlosti, kterou dal v roce 1710 přebudovat na velkolepý palác regent a svého času faktický vládce Ruské říše Alexandr Menšikov s úmyslem přesunout sem své sídlo. V průběhu 18. století byl palácový komplex s rozsáhlým parkem rozšířen. K povýšení na město došlo v roce 1783. V roce 1908 bylo město elektrifikováno.

Město se dostalo do moci bolševiků v roce 1918, kdy byl zřízen místní sovět. Odtud řídili Trockij a Tuchačevskij potlačení Kronštadtského povstání. Za druhé světové války byl u kosy ke Kronštadtu potopen křižník Aurora, který, zčásti potopen a posazen na dno, se značnou měrou podílel na obraně Leningradu. Přestože bylo město značně poškozeno a ulice vedoucí ke kose (Kosaja) byla úplně celá zničena, nebylo toto území německou armádou nikdy dobyto. Po válce byl název změněn na Lomonosov, a to po vědci Michailu Lomonosovovi.

Významné osobnosti

Narodil se zde dne 17. června 1882 (5. června podle juliánského kalendáře) světoznámý hudební skladatel Igor Fjodorovič Stravinskij.

V domě č. 4 na ulici Kosaja velmi často pobýval u svého strýce známý ruský spisovatel, zvaný Poe východu, Alexandr Romanovič Běljajev.

Odkazy

Reference

  1. Ruský federální zákon 248-ФЗ Moskva: Правительство Российской Федерации, 2014-07-21 [cit. 2014-11-05]. (rusky) 
  2. Численность населения районов и городских населённых пунктов субъектов Российской Федерации [online]. Moskva: Федеральная служба государственной статистики, 2011 [cit. 2014-12-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-01-24. (rusky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Archangel Michael Cathedral in Oranienbaum.jpg
(c) Alex 'Florstein' Fedorov, CC BY-SA 4.0
Archangel Michael Cathedral in Lomonosov town
Spb lomonosov.svg
(c) Stan Shebs, CC BY-SA 3.0
Saint Petersburg: Saint Petersburg districts map
Flag of Lomonosov (St Petersburg).png
Flag of Lomonosov, Saint Petersburg, Russia