Loretánská kaple v Kosmonosích

Loretánská kaple
v Kosmonosích
Poutní místo Loreta, Kosmonosy
Poutní místo Loreta, Kosmonosy
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajStředočeský
OkresMladá Boleslav
ObecKosmonosy
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
Vikariátmladoboleslavský
FarnostKosmonosy
StatusLoretánská kaple
Užívánípříležitostné
Datum posvěcení1707
Architektonický popis
ArchitektGiovanni Battista Alliprandi
Výstavba1704–1707
Specifikace
Délka13,94 metrů (z vnějšku)
Šířka9,57 metrů (z vnějšku)
Další informace
UliceBoleslavská
Kód památky31765/2-1598 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Loretánská kaple v Kosmonosích u Mladé Boleslavi se nachází v jihovýchodní části obce mezi ulicemi Boleslavská a Pod Loretou. Je chráněna jako nemovitá kulturní památka.[1]

Historie

Loretánská kaple (Santa Casa) byla založena roku 1704. Jejím zakladatelem byl významný představitel české šlechty Heřman Jakub Černín z Chudenic. Architektem byl Jan Křtitel Alliprandi, podle plánů stavbu prováděl D. Bossi. Sochařská výzdoba je z dílny Josefa Jelínka z Kosmonos. Roku 1707 byla kaple slavnostně vysvěcena a péče o ni byla svěřena piaristické koleji, založené roku 1688.

Poutní areál byl při josefínských reformách roku 1782 zrušen, podařilo se jej však uchovat a roku 1831 byl opět vysvěcen.

Popis

Loretánská kaple

Santa Casa, obklopená přízemním ambitem, je centrem poutního místa. Jedná se o kapli celoplášťového typu s vnějšími rozměry 13,94 x 9,57 metrů. Hranolová stavba má dva portály s trojhrannými štíty. Na delších stranách je členěna dvěma pilastry, fasáda je doplněna nikami, ve kterých jsou umístěny sochy postav ze Starého zákona a mariánské legendy. Do kaple vedou na delších stranách čtyři vchody, v kratší, čelní stěně je umístěn malý otvor. Uvnitř stavby je využito chodbového úseku jen po levé a po závěrové straně k výstupu do krovu.

Vstup do poutního místa vede od severu, kde je ambit přerušen ozdobnou bránou. Na východní straně je do ambitu včleněna centrální obdélná kaple sv. Martina z roku 1702, v místech velké osy Santa Casy. Kaple je v interiéru oválná a zastřešená kupolí.[2]

K Loretě patří samostatná barokní zvonice z roku 1673 (Francesco Caratti), stojící mimo uzavřený areál.

Opravy poutního místa

Po zásahu bleskem roku 1831 byla Loreta poprvé opravována. Roku 1908 byla opravena poškozená severní stěna. Od roku 1948 probíhala velká oprava areálu, zejména trhlin v západní stěně pod ambitem. Celková rekonstrukce v 90. letech 20. století přinesla záchranu poutnímu místu.

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 1958-05-03]. Identifikátor záznamu 143305 : loreta Sta. Casa. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. BUKOVSKÝ, Jan. Loretánské kaple v Čechách a na Moravě. 1. vyd. Praha: Libri, 2000.

Literatura

  • BUKOVSKÝ, Jan. Loretánské kaple v Čechách a na Moravě. 1. vyd. Praha: Libri, 2000. s. 145. ISBN 80-7277-015-2.
  • Depositum katolické teologické fakulty: 21 – Politický okres mladoboleslavský (1905). Str.101-104. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Kosmonosy loreta crop.jpg
Autor: Přemysl Otakar, Licence: CC BY-SA 4.0
Loreta v Kosmonosích