Lotrinští

Lotrinští/Lotrinkové
Erb rodu Lotrinských
ZeměLotrinsko, Rakousko-Uhersko
(Čechy, Chorvatsko, Uhersko,Rakousko)
Mexiko, Modena, Parma, Toskánsko, etc.
Mateřská dynastieMetská dynastie
Tituly
  • Římsko-německý císař
  • Rakouský císař
  • Český král
  • Uherský král
  • Rakouský arcivévoda
  • Toskánský velkovévoda
  • Lotrinský vévoda
    atd...
ZakladatelAdalbert Lotrinský
Rok založení1047
Konec vlády1737Lotrinsko
1806Svatá říše římská
1847Parma
1859Modena
1859Toskánsko
1867Mexiko
1918Rakousko-Uhersko
Poslední vládceFrantišek III. ŠtěpánLotrinsko
František II.Svatá říše římská
Marie LuisaParma
František V.Modena
Leopold II.Toskánsko
Maxmilián I.Mexiko
Karel I.Rakousko-Uhersko
Současná hlavaKarel Habsbursko-Lotrinský
Větve rodu
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lotrinští (německy von Lothringen, francouzsky de Lorraine, také nesprávně Lotrinkové) je panovnický rod, který vládl v Lotrinsku od 11. do 18. století, a následně v habsburské říši (jako habsbursko-lotrinská dynastie) do roku 1918, v 18. a 19. století také v italských státech Toskánsko a Modena. Rod byl spjatý s Lotrinskem po téměř celou jeho feudální historii, proto se titul Lotrinský zažil jako jeho vlastní jméno. Na odlišení od jiných dynastií na lotrinském trůně, a též na rozlišení jeho jednotlivých linií, se někdy o starší linii mluví jako dynastii Metské či Ardénské, o mladší linii jako rodu Vaudémont.

Dynastie Lotrinských je v současnosti až na jednu svou linii považována za vymřelou, a tou linií je právě habsbursko-lotrinská dynastie, kterou založil František I. Štěpán Lotrinský se svou ženou Marií Terezií. Ta je také nejznámější, nejmocnější a nejúspěšnější větví rodu Lotrinských. A tak v současnosti členové rodu Lotrinských používají nejčastěji příjmení Habsburg-Lothringen nebo jen Habsburg.

Hlavou této dynastie a vlastně celého rodu Lotrinských byl do roku 2011 arcivévoda Dr. Otto von Habsburg-Lothringen, jehož následníkem je nyní nejstarší syn Karel Habsbursko-Lotrinský.

Metsko-ardenská dynastie a rod Anjou

Podrobnější informace naleznete v článku Metská dynastie.
Znak Lotrinska z roku 1538

Tradice je někdy považovala za patrilineární potomky Karla Velikého. Prvním lotrinským vévodou z tohoto rodu se roku 1047 stal Adalbert, po němž následoval jeho bratr Gerhard. Starší z Gerhardový synů Dětřich založil vévodskou linii, mladší Gerhard se stal předkem hrabat z Vaudémontu.

Poprvé rod Lotrinsko ztratil roku 1431, kdy vévoda Karel II. zemřel bez mužských potomků. Jeho dcera Izabela se provdala za Reného, vévodu z Anjou, který získal Lotrinsko pro sebe. Jejich dcera a dědička Jolanda se ale provdala za Bedřicha II., hraběte z Vaudémontu, vnuka mladšího bratra vévody Karla II. a dědičky Vaudémontského hrabství Markéty, a Lotrinsko se tak vrátilo do rodu Lotrinských. Na rozlišení obou vévodských linií se o mladší někdy mluví jako o dynastii Vaudémont, nebo lotrinsko-vaudémontské.

Dynastie de Guise

Podrobnější informace naleznete v článku Dynastie de Guise.

Vedlejší linií lotrinského rodu byli francouzští vévodové de Guise (Guiseové), kteří vynikli jako vůdcové Katolické ligy za válek s hugenoty v 16. století, a málem tehdy uzurpovali francouzský trůn. Vymřeli roku 1688.

Lotrinsko-vaudémontská dynastie

Podrobnější informace naleznete v článku Lotrinsko-vaudémontská dynastie.

Habsbursko-lotrinská dynastie

Podrobnější informace naleznete v článku Habsbursko-lotrinská dynastie.
Habsbursko-lotrinská dynastie
Malý císařský znak R-U
ZeměRakousko-Uhersko (resp.
Česko, Chorvatsko, Maďarsko,
Rakousko, Slovensko)
dále Mexiko, Modena, Toskánsko, etc.
Mateřská dynastieLotrinští
ZakladatelJosef II.
Rok založení1780
Konec vlády1918
Poslední vládceKarel I.
Současná hlavaKarl von Habsburg
Větve roduHohenbergové
Rakouští-Este
Toskánští Habsburko-Lotrinkové
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zcela novou éru rodu založil poslední vévoda František Štěpán, pozdější císař František I. (17451765), který se oženil s dědičkou habsburského rodu Marií Terezií. Cenou za sňatek bylo odstoupení Lotrinska Francii. Jejich potomci spojili jméno Habsburků se svým. Tradice lotrinského rodu poté ustoupila do pozadí, pro další generace byl přirozeně důležitější jejich původ ze strany císařského rodu. Od té doby se většinou o rodině Lotrinských mluví prostě jako o Habsburcích.

Habsbursko-lotrinská dynastie tak byla v letech 17801918 panujícím rodem v zemích habsburské monarchie a tudíž i pátou a zatím poslední českou královskou dynastií. Habsbursko-lotrinská dynastie je dnes jedinou žijící větví lotrinského rodu.

Členové této dynastie pocházejí z manželství poslední habsburské panovnice Marie Terezie a Františka I. Lotrinského z rodu lotrinských vévodů. V období let 17801806 pocházeli z této dynastie císařové Svaté říše římské národa německého, od roku 1804 do roku 1918 pak užívali titulu rakouských císařů. Kromě Rakous a Čech vládli jako dědicové Habsburků také v Uhrách; v letech 1765–1860 panovali také ve Toskánském velkovévodství resp. ve Modenském vévodství.

Vzhledem k dějinnému významu Habsburků a velikosti jejich rodových držav, dalece přesahujícím lotrinskou dynastii, jež do té doby sehrávala v evropských dějinách úlohu spíše marginální, bývá označení habsbursko-lotrinská dynastie často zkracováno jako Habsburkové.

Příslušníci habsbursko-lotrinské dynastie vládnoucí v českých zemích

Vybraní žijící příslušníci habsbursko-lotrinské dynastie

Současnou hlavou rodu je Karl von Habsburg, vnuk posledního císaře Karla.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Coat of arms of the House of Lorraine.png
The heraldic achievement of the House of Lorraine.
Imperial Coat of Arms of the Empire of Austria (1815).svg
Autor: Sodacan, Licence: CC BY-SA 3.0
Imperial Coat of Arms of the Empire of Austria, used from 1815 to 1866.
Lorraine Arms 1538.svg
Autor: Ipankonin, Licence: CC BY-SA 3.0

Coat of arms of Lorraine (province) in 1538 Arms of Lorraine of 1473 combined with Guelders-Jülich

Blazon: Quarterly, I barry of eight gules and argent impaling azure semy-de-lis Or a label gules; II argent a cross potent and four crosslets Or impaling Or four pallets gules; III azure semy-de-lis Or a bordure gules impaling azure a lion sinister rampant Or, armed, langued, and crowned gules (for Guelders); IV Or a lion rampant sable, armed and langued gules (for Jülich) impaling azure crusilly fitchy, two barbels addorsed Or; overall an inescutcheon Or a bend gules three alerions argent.