Louis Topič

Louis Topič
Narození4. října 1905
Roštění
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí14. března 1980 (ve věku 74 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánítanečník, vydavatel, hudební kritik a novinář
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Louis Topič, vlastním jménem Alois Topič (* 4. října 1905 Roštění14. března 1980 Praha) byl český tanečník, vydavatel, hudební kritik, publicista a sběratel hudebnin.

Život

Narodil se v Roštění u Holešova do chudé rolnické rodiny. Po skončení měšťanské školy studoval na grafické škole v Brně a mezi lety 1923 - 1938 pracoval v polygrafickém průmyslu v Brně.[1]

Umělecká kariéra

Již od mládí se věnoval sálovému tanci, taneční hudbě a jazzu na profesionální úrovni. Od roku 1933 byl tajemníkem taneční brněnské skupiny Roxy a hlavním vydavatelem revue Dancing, prvního československého časopisu zaměřeného na moderní tanec, taneční hudbu a jazz. Jeho spolupracovníky byli Emanuel Uggé[2](Český hudební slovník) a Joe Jenčík. Uspořádal v Praze, Brně a Bratislavě mnoho soutěží orchestrů, které byly předchůdci novodobých jazzových festivalů. Jako tanečník vyhrál mnoho prvních cen na soutěžích po celé Evropě. Jeho nejčastější partnerkou v amatérském tanci byla Herma Gottliebová.

V roce 1938 se stal profesionálním tanečníkem a vystupoval se svou partnerkou „Lucky Star“, Jaminou Ben-Chenni z Oranu v Alžírsku a vystupoval s ní v mnoha evropských zemích. V roce 1941 vystoupil v Hamburku s orchestrem Berharda Etteho v krátkém filmu pro Union Films Praha. Po druhé světové válce pracoval pro Grammoklub, Grammo-Revue a Radio Journal v Praze a Brně, dále přispíval do různých celostátních deníků a odborných časopisů. Po odchodu do důchodu v roce 1965, se plně věnoval jazzu, rockové a populární hudbě. Shromáždil velký archiv sestávající ze zvukových záznamů, knih a tiskovin na toto téma.

Byl čestným předsedou Československého Fanklubu Elvise Preslyho. Stejně tak, jako se zajímal o hudbu za časů svého mládí, zajímala ho hudba moderní (pop a rock) a nikdy nechyběl na koncertech významných jazzových interpretů. Byl přítelem takových hudebníků jako byli Louis Armstrong a Stan Kenton, stejně tak i mnoha dalších, kteří v té době navštívili Československo.

Odkazy

Reference

Literatura

  • Kolektiv autorů: Bulletin Jazz č.7, Jazzová sekce Dancing 1933-73. Jubileum prvního vydání brněnského časopisu Dancing vydavatele a šéfredaktora Louise Topiče (Karel Srp) https://jazzova-sekce.cz/bulletin-jazz-c-7/.

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“