Louisa Glückseligová-Pávová

Louisa Glückseligová-Pávová
Louisa Glückseligová roz.Pávová
Louisa Glückseligová roz.Pávová
Narození1. ledna 1893
Smíchov
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí23. května 1955 (ve věku 62 let)
Klášterec nad Orlicí
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníVršovický hřbitov
Povolánísbormistryně, učitelka a zpěvačka
ChoťZdeněk Glückselig
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hrob malíře Zdeňka Glückseliga a jeho ženy Luisy, rozené Pávové na Vršovickém hřbitově

Louisa Glückseligová-Pávová, křtěná Aloisie Jindřiška (1. ledna 1893 Smíchov[1]23. května 1955[2] Klášterec nad Orlicí), byla česká operní pěvkyně, učitelka zpěvu, nakladatelka a sbormistryně.

Život

Narodila se na Smíchově v rodině poštovního oficiála Václava Páva[3]. Od mládí ráda a dobře zpívala, zprvu pracovala jako úřednice a následně absolvovala Pražskou konzervatoř. Poté se věnovala zpěvu, zvláště pak české moderní písňové tvorbě a působila i jako učitelka zpěvu. Provdala se za ak. mal. Zdeňka Glückseliga. Ve 30. letech založila a vedla nakladatelství, kde se soustředila na knihy veršů. Celkem bylo vydáno 7 titulů v edici „Knihy Havrana“, básnické skupiny Havran. Zpívala též dělníkům v Lidovém domě a vedla pěvecký kroužek dělnic z libeňské Feiglovky. Za okupace byla zatčena pro protiněmeckou učitelskou činnost a vězněna byla v koncentračním táboře v Ravensbrücku. Věznění přežila a vrátila se do Prahy, koncem roku 1945 ovdověla a po čase se odstěhovala do Klášterce nad Orlicí, kde se zapojila do kulturního života. Zemřela zde v květnu 1955 a pohřbena byla v Praze na Vršovickém hřbitově v hrobce vedle svého muže.

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnosti při kostele sv. Václava na Smíchově
  2. toto datum není v matrice zemřelých obce Klášterec nad Orlicí uvedeno
  3. Pobytové přihlášky pražského policejního ředitelství (konskripce) 1850–1914, Pav Vaclav (1848) s rodinou. img24.cz [online]. [cit. 2019-04-10]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-04-10. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Louisa Glückseligová-Pávová.jpg
Louisa Glückseligová-Pávová, české operní pěvkyně, učitelka zpěvu, nakladatelka
Hrob-Glückselig Zdeněk-malíř, Hřbitov Vršovice 07.jpg
Autor: Alena Pokorná, Licence: CC BY-SA 4.0
Hrob malíře, portrétisty a krajináře Zdeňka Glückseliga a jeho ženy Luisy, rozené Pávové, koncertní pěvkyně.