Louise Michelová

Louise Michelová
Rodné jménoClémence Louise Michel
Narození29. května 1830
Vroncourt-la-Côte
Úmrtí9. ledna 1905 (ve věku 74 let)
Marseille
Místo pohřbeníSaint Pierre Cemetery (1905)
Levallois-Perret Cemetery (od 1905)
Povoláníučitelka, básnířka, pedagožka, dopisní korespondentka, novinářka, komunard, anarchista, politička a spisovatelka
Nábož. vyznáníateismus
Partner(ka)Charlotte Vauvelle (1895–1905)[1]
PodpisLouise Michelová – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Louise Michelová (29. květen 1830, Haute-Marne10. leden 1905, Marseille) byla francouzská anarchistka, učitelka a zdravotní sestra. Často používala pseudonym Clémence.

Biografie

Během Pařížské komuny ošetřovala raněné komunardy. Po porážce Pařížské komuny (1871) byla deportována na Novou Kaledonii. Tam se poznala s anarchofeministkou Nathalií Lemel, která byla taktéž aktivní v Pařížské komuně. Setkání s Nathalií ji ovlivnilo natolik, že se stala anarchistkou. Do Francie se vrátila v roce 1880 po amnestii udělené vzbouřencům z komuny. V Evropě začala s revolučními aktivitami. V roce 1881 se zúčastnila anarchistického kongresu v Londýně, kde se zúčastnila mnohých demonstrací a měla na nich i projevy.

V roce 1883 v Paříži během anarchistické demonstrace nesla nad sebou černou zástavu, ze které se díky tomu stal tradiční anarchistický symbol. Podle ní je černá vlajka „vlajkou stávkujících a vlajkou těch, kteří jsou hladoví“.[2] V tom samém roce vedla rozvášněný dav, který vyraboval pekařský obchod, a byla kvůli tomu odsouzena na šest let do vězení. Propuštěna byla už v roce 1886, avšak po krátkém čase byla opět zatčena kvůli politické činnosti. Roku 1890 odešla do Anglie, odkud se vrátila až o pět let později. Kvůli své činnosti opět čelila mnohým zatčením. Na sklonku života začala cestovat po Francii a přednášet o anarchismu. Zemřela 10. ledna 1905 v hotelu Oasis v Marseille. Je po ní pojmenována stanice pařížského metra. Ve španělské občanské válce bojovali také francouzští interbrigadisté v Batalionech Louisy Michelové.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Louise Michelová na slovenské Wikipedii.

  1. Le Maitron.
  2. The Red Virgin: Memoirs of Louise Michel. Příprava vydání Bullitt Lowry, Elizabeth Ellington Gunter. Alabama: University of Alabama Press, 1981. Dostupné online. ISBN 0817300635. S. 168. (angličtina) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Louise Michel, grayscale.jpg
Louise Michel, 1880.
Louise Michel signature (L Michel).svg
Signature of French anarchist Louise Michel