Louise Rosskamová
Louise Rosskamová | |
---|---|
Narození | 27. března 1910 Filadelfie, Pensylvánie USA |
Úmrtí | 1. dubna 2003 (ve věku 93 let) New Jersey USA |
Alma mater | Pensylvánská univerzita |
Povolání | fotografka, fotoreportérka a novinářka |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Louise Rosskamová (nepřechýleně Rosskam; rozená Louise Rosenbaumová; 27. března 1910 Filadelfie – 1. dubna 2003) byla americká fotografka, která pracovala pro společnost Standard Oil Company a Farm Security Administration v polovině 20. století.
Spolu se svým manželem Edwinem Rosskamem (1903–1985) během Velké hospodářské krize a dokumentovala americký život, chudobu a strádání. Rosskamovi byli mezi skupinou talentovaných fotografů najatých Royem Strykerem, šéfem FSA v letech 1935 až 1944, právě v době, která je často nazývána "zlatým věkem dokumentární fotografie".[1]
Život
Louise se narodila v početné židovské rodině jako nejmladší z osmi dětí ve Filadelfii v Pensylvánii v roce 1910. Její otec byl Morris Rosenbaum, který emigroval zMaďarska ve čtrnácti letech. Její matka byla Hannah Rottenbergová z New Yorku.[2]
V roce 1929 Louise potkala Edwina Rosskama, umělce a ctižádostivého fotografa, který pomohl Louise rozvíjet její talent.[3] V roce 1933 Louise vystudovala biologii na Pensylvánské univerzitě.
Kariéra
Během své kariéry Louisa a její manžel pracovali jako fotografové pro FSA a Office of War Informations. Společnost FSA byla vytvořena v USA v roce 1935 v rámci souboru opatření New Deal. Jejím úkolem bylo v krizi pomáhat proti americké venkovské chudobě. FSA podporovalo skupování okrajových pozemků, práci na velkých pozemcích s moderními stroji a kolektivizaci. Se vstupem USA do druhé světové války však nastala změna: projekt FSA dostal jiné jméno – Office of War Informations (OWI) – a také jiný program. Ve válce musela propaganda ukazovat, jak jsou Spojené státy silné a ne jaké mají potíže. V roce 1948, kdy FSA zanikla, byla dokonce snaha pořízené dokumenty zničit, aby nemohly být použity pro propagandu komunistickou.[4]
Dále fotografovali pro společnost Standard Oil Company v New Jersey, Puerto Rico Office of Information a ministerstvo školství New Jersey. Mnohé z jejich děl, když pracovali pro vládu nebo státní agentury, jsou nyní v archivech Library of Congress a jsou součástí public domain.[5]
V roce 1948, Rosskamovi zveřejnili fotografickou knihu Towboat River, ve které popisovali život na řece Mississippi.[6]
Rosskamovi měli dvě dcery – Anitu a Susan.[7]
Louise Rosskamová zemřela v New Jersey v roce 2003.
Odkazy
Související články
- Seznam amerických fotografek
- Fotografie ve Spojených státech amerických
- Novinářská fotografie
- Ženy ve fotografii
Reference
- ↑ CDS Exhibits. cds.aas.duke.edu [online]. [cit. 2010-04-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-10-12.
- ↑ Interview by Gary Saretzky, March 2000
- ↑ Louise Rosskam bio[nedostupný zdroj]
- ↑ PETÁK. diplomová práce [online]. Opava: Slezská univerzita, Filozoficko-přírodovědecká fakulta, Institut tvůrčí fotografie [cit. 2009-03-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-08-15.
- ↑ LOC Collections
- ↑ Towboat River[nedostupný zdroj]
- ↑ NY Times Obit. March 6, 1985
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Louise Rosskamová na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Portrait photograph of Edwin and Louise Rosskam, full-length, posed with cameras, sitting on a wall by the sea, Puerto Rico
- Title devised by Library of Congress staff.
- Inscribed on verso: Edwin Rosskam ; Louise Rosskam ; Photo by Jack Delano ; 1947.
- Photograph previously misattributed to Jack Delano.
- Exhibited: "A Life in Photography : Louise Rosskam and the Documentary Tradition" at the Maier Museum of Art, Randolph Macon Woman's College, Lynchburg, VA, July-November 2002.
- Exhibited: "Re-viewing Documentary : The Photographic Life of Louise Rosskam" at the American University Museum at the Katzen Arts Center, Washington, D.C., 2011-2012.
- From Lot 14439 — "Photographs in the public domain"
A mock wedding ceremony taking place on N Street SW in Washington, D.C.
Shulman's Market located at 485 1/2 N Street, SW (corner of N & Union Streets) in Southwest, Washington, D.C. The owner, Harry Shulman (1899-1984), was a Jewish Lithuanian immigrant who operated three grocery stores in Washington, D.C.
The market was one of many Jewish-owned businesses once located throughout the Old Southwest neighborhood. Jewish immigrants began moving to SW in the 1840s, followed by Eastern European Jews in the late 1800s. Their community, along with other immigrants and a large African-American population (documented by Gordon Parks), lived in the neighborhood until the mandatory relocation of every resident, done in the name of "slum" clearing, alley dwelling removal, and urban renewal. Called the "Southwest Washington Redevelopment Plan", the majority of buildings in SW were razed, including the one pictured.
Here's what the site looks like now. Union Street no longer exists and the surrounding area is occupied by condominium buildings constructed in the 1960s.A young boy waits for a military parade to begin on N Street, SW in Washington, D.C.