Lovecký roh

Lovecký roh
Lovecký roh
italsky Corno da caccia
německy Jagdhorn
anglicky Hunting horn
francouzsky Cor de chasse
Klasifikace

Lovecký roh je žesťový dechový nástroj, původně používaný při honech, který se později objevil v orchestrech a vojenských muzikách. Lovecký roh je příbuzný s loveckou trubkou a společně s ní a s přírodním rohem je předchůdcem moderního lesního rohu.

Funkce

Hráč na lovecký roh
Lovecké rohy, rytina Václava Hollara (1607-1677)

Lovecký roh je velmi podobný lovecké trubce, od které se liší tím, že je jeho zvuk laditelný pomocí speciálního pístu (u lovecké trubky je zvuk tvořen pouze rty na nátrubku), předchůdce moderních pístů lesních rohů. Další rozdíl oproti lovecké trubce je v tom, že lesní roh má ladění v E.

Když se od konce 17. století začalo utvářet konkrétní využití lovecké trubky při honech se smečkou psů, přesouvala se úloha loveckého rohu stále více na pole vojenské hudby, zejména při fanfárách mysliveckých družin.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Corno da caccia na italské Wikipedii.

Související články

Heraldická podoba prostého loveckého rohu

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Mettingen St Agatha Konzert Ludwig Guettler 01.JPG
Autor: J.-H. Janßen, Licence: CC BY-SA 4.0
Ludwig Güttler with his Corno da caccia during the rehearsal for the concert Herzlich lieb hab ich dich, o Herr (From my Heart I Hold You Dear, o Lord) at the Roman Catholic St Agatha Parish Church (Pfarrkirche St. Agatha) in Mettingen, Kreis Steinfurt, North Rhine-Westphalia, Germany.
Cordechasse.png
A hunting horn in Eb with a Bb stopping ventil/ Cor de chasse en Mi bémol