Lužec (Raspenava)

Lužec
Dům čp. 315 v Hejnické ulici, v pozadí bývalá lužecká rychta čp. 313 (dnes restaurace Myslivecké zátiší)
Dům čp. 315 v Hejnické ulici, v pozadí bývalá lužecká rychta čp. 313 (dnes restaurace Myslivecké zátiší)
Lokalita
Charaktervesnice
Zeměpisné souřadnice
Další údaje
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lužec (původně Mildeneichen) je bývalá osada na severu České republikyLibereckém kraji. Původně se jmenovala Mildenaichen (v překladu nivička),[1] ale v roce 1946 došlo z rozhodnutí československého ministra vnitra Václava Noska k přejmenování osady na Lužec.[2] Ta se navíc v roce 1950 stala součástí nedalekého města Raspenavy a k 1. lednu 1980 přestala být evidována jako část obce.[1]

Popis

Osada leží ve Frýdlantském výběžku v údolí ohraničeném z východu Jizerskými horami a ze západu Dubovým vrchem (474 m n. m.). Údolím protéká řeka Smědá, do níž se zde pravostranně vlévá Libverdský potok. Řeku po jejím východním okraji lemuje silnice číslo II/290 a spolu s ní též neelektrifikovaná železniční trať číslo 038, která spojuje Raspenavu s Bílým Potokem. Na ní je – jižně od nechráněného železničního přejezdu, na němž trať křižuje silnice III/29013 – jednokolejná železniční zastávka Lužec pod Smrkem. Jihozápadně od ní roste památný strom Lužecký klen.

Turismus a sport

Po jihozápadním okraji obce je vedena zelená turistická značka směřující sem z rozcestníku „Raspenava – bus“. Tato trasa končí na rozcestníku turistických tras nazývaném „Lužec“. Přes něj je vedena modře značená turistická trasa, která západním směrem stoupá k rozcestníku „Kámen osvobození“ a jihovýchodním na rozcestí „Hejnice – kostel“. Po totožné komunikaci na západní straně, kudy vede zelená a do Hejnic směřující modrá turistická značka, je vedena také cyklistická trasa číslo 3016.

Odkazy

Reference

  1. a b Historický lexikon obcí České republiky 1869–2005 (2. díl). Praha: Český statistický úřad, 2006. 624 s. Dostupné online. ISBN 80-250-1311-1. Kapitola Lužec, s. 297. 
  2. Vyhláška ministra vnitra č. 123/1947 Sb., o změnách úředních názvů měst, obcí, osad a částí osad, povolených v roce 1946. In: Sbírka zákonů. 1947. Dostupné online. Ve znění pozdějších předpisů. Dostupné online.

Externí odkazy


Růžice kompasuLuhPekloRůžice kompasu
SeverLázně Libverda
Západ   Lužec   Východ
Jih
FerdinandovHejnice

Média použitá na této stránce

Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
North.svg
A stylized arrow pointing north.
West.svg
A stylized arrow pointing west.
Boxed East arrow.svg
A stylized arrow pointing east.
South.svg
A stylized arrow pointing south.