Luboš Motl

Mgr. Luboš Motl, PhD.
LubosMotlPubMicro.jpg
Narození5. prosince 1973 (49 let)
Plzeň
Alma materRutgersova univerzita
Univerzita Karlova
Povolánífyzik, překladatel, teoretický fyzik a matematik
OceněníPečeť města Plzně (1992)
Harvard Junior Fellow
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Luboš Motl (* 5. prosince 1973 Plzeň) je český teoretický fyzik, zabývající se teorií superstrun, resp. obecnými problémy kvantové gravitace.

Fyzikální činnost

Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy a Rutgers University. Poté působil na Harvardově univerzitě jako junior fellow[1] a později odborný asistent.[2] Od roku 2007 po ukončení jeho působení na Harvardu žije v Plzni.

Je jedním z autorů tzv. maticové teorie[3][4] (neporuchová formulace teorie strun), dále se věnoval teorii twistorů, AdS/CFT korespondenci, smyčkové kvantové gravitaci a dalším tématům teoretické fyziky.[zdroj?]

Do češtiny přeložil knihu Briana Greenea Elegantní vesmír (Mladá fronta 2001), s Milošem Zahradníkem je spoluautorem učebnice Pěstujeme lineární algebru (Karolinum 1995).

Názory a internetové diskuse

Často publikuje nejrůznější texty na webu, zejména na Neviditelném psu (a to jak popularizační články o vědě, tak o životě v Americe), je jedním z moderátorů usenetové diskusní skupiny sci.physics.strings. Je rovněž znám jako vášnivý účastník diskusí a flame warů pod články, v nichž propaguje konzervativní názory, politiku ODS a kritizuje poměry v ČR, levicovost a politickou korektnost.

Píše poezii pod pseudonymem Lumo.

Odkazy

Reference

  1. Current & Former Junior Fellows / Listed by Field. The Society of Fellows
  2. HANDS, John. Cosmosapiens: Human Evolution from the Origin of the Universe. New York: Overlook Duckworth, 2016. Dostupné online. ISBN 978-1-4683-1244-7. Kapitola Problems with string theory, s. 71. (anglicky) 
  3. MOTL, Luboš. Proposals on nonperturbative superstring interactions. arXiv:hep-th/9701025. 1997-01-08
  4. GLANZ, James. The World of Science Becomes a Global Village; Archive Opens a New Realm of Research. The New York Times [online]. 2001-05-01 [cit. 2019-12-05]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce