Luděk Pešek
Luděk Pešek | |
---|---|
Narození | 26. dubna 1919 Kladno Československo |
Úmrtí | 4. prosince 1999 (ve věku 80 let) Stäfa Švýcarsko |
Alma mater | Akademie výtvarných umění v Praze |
Povolání | ilustrátor, malíř, autor sci-fi a spisovatel |
Podpis | |
Seznam děl v databázi Národní knihovny | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. Chybí svobodný obrázek. |
Luděk Pešek (26. dubna 1919 Kladno – 4. prosince 1999 Stäfa, Švýcarsko) byl český malíř, spisovatel, fotograf a ilustrátor.
Život
Ve třech letech se s rodiči přestěhoval do Ostravy, kde strávil dětství a vystudoval gymnázium. Peškovým vyvoleným místem byly Malenovice v Beskydech, kde každý rok trávil prázdniny. Velmi obdivoval Lysou horu a jeho snem bylo vystoupit na Kilimandžáro. Jeho malířský a literární talent rozpoznal také jeho učitel kreslení na gymnáziu. Díky jemu se Pešek mohl poprvé podívat na oblohu astronomickým dalekohledem. V patnácti letech získal Pešek svůj první malířský stojan a své zálibě v malování se začal věnovat vážněji.
Po maturitě nastoupil na Pražskou AVU k profesoru Karlu Mináři a později Vratislavu Nechlebovi. Po dvou letech studií akademii dobrovolně opustil a věnoval se poetickému surrealismu a především ilustrátorské tvorbě. V roce 1946 vyšla jeho první kniha „Lidé v kamení“, jejíž námět čerpal z krajiny pod Lysou horou. O rok později vyšla kniha „Tahouni“, třetí román s názvem „Dražba“, s jehož obsahem tehdejší režim nesouhlasil, vydán nebyl. Kvůli jeho politickému přesvědčení byl vyloučen ze Svazu československých výtvarných umělců a roku 1968 se svou ženou emigroval do Švýcarska, kde se věnoval malbě fantastických krajin z vesmírného prostředí.[1] Maloval planetární svět a obrazy z vesmíru, díky kterým se řadí k zakladatelům Space artu, který se ujal především v USA. Jako ilustrátor spolupracoval s předními českými i zahraničními nakladatelstvími: Artia Praha, Penguin Books London, The Viking Press New York, National Geographic Society Washington D. C. a mnoha dalších.
V sedmdesátých letech se věnoval střídavě malířství a literatuře, jeho knihy vycházely v mnoha zemích a v různých jazycích. Spolupracoval s National Geographic Society a s vědci z NASA, astronomy i geology a stal se uznávanou autoritou a znalcem planetárních soustav, tvrdilo se, že jeho obrazy se shodují s tím, co později odhalily družicové snímky.[2]
Svázanost vědeckých představ mu ale nestačila. Rozhodl se využít své fantazie, dlouholetých zkušeností, znalostí dějin včetně antiky a vrátil se k volné tvorbě. Vytvořil množství obrazů, v nichž je spojena jak reálná, tak snová skutečnost. Poslední kapitolou jeho výtvarné práce uzavírá dílo, které odkrývá bohatství představ, které se v něm usazovaly od mládí.
Po revoluci se často vracíval do rodné vlasti avšak zemřel ve švýcarské Stäfě 4. prosince 1999.
Ocenění
- Čestné uznání v Jiráskově soutěži pro Památník v Praze na Žižkově za olejomalbu Přemyslova družina
- Čestné uznání za knihu Planety sluneční soustavy na Mezinárodním bienále ilustrací v Bratislavě
- Nominace na cenu Deutscher Jugendbuchpreis za knihu Expedice na Měsíc
- Ocenění v soutěži Nejkrásnější kniha roku Památníku národního písemnictví za knihu Planeta Země
- Cena za ilustrace ke knize the Moon and the Planets
Odkazy
Reference
- ↑ CRAMER, N. Ludek Pesek’s Role as Space Artist. Příprava vydání André Heck. Dordrecht: Springer Netherlands (Astrophysics and Space Science Library). Dostupné online. ISBN 978-1-4020-2571-6. DOI 10.1007/978-1-4020-2571-6_15. S. 259–272. (anglicky) DOI: 10.1007/978-1-4020-2571-6_15.
- ↑ Martian landscapes by Ludek Pesek [online]. [cit. 2021-12-26]. Dostupné online.
Literatura
- Toman P.: Nový slovník československých výtvarných umělců
Externí odkazy
- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Luděk Pešek
- Luděk Pešek - Dalekohled[nedostupný zdroj]
- Luděk Pešek v informačním systému abART
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Luděk Pešek signatura