Luděk Pešek

Luděk Pešek
Narození26. dubna 1919
Kladno
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí4. prosince 1999 (ve věku 80 let)
Stäfa
ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
Alma materAkademie výtvarných umění v Praze
Povoláníilustrátor, malíř, autor sci-fi a spisovatel
PodpisPodpis
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Luděk Pešek (26. dubna 1919 Kladno4. prosince 1999 Stäfa, Švýcarsko) byl český malíř, spisovatel, fotograf a ilustrátor.

Život

Ve třech letech se s rodiči přestěhoval do Ostravy, kde strávil dětství a vystudoval gymnázium. Peškovým vyvoleným místem byly Malenovice v Beskydech, kde každý rok trávil prázdniny. Velmi obdivoval Lysou horu a jeho snem bylo vystoupit na Kilimandžáro. Jeho malířský a literární talent rozpoznal také jeho učitel kreslení na gymnáziu. Díky jemu se Pešek mohl poprvé podívat na oblohu astronomickým dalekohledem. V patnácti letech získal Pešek svůj první malířský stojan a své zálibě v malování se začal věnovat vážněji.

Po maturitě nastoupil na Pražskou AVU k profesoru Karlu Mináři a později Vratislavu Nechlebovi. Po dvou letech studií akademii dobrovolně opustil a věnoval se poetickému surrealismu a především ilustrátorské tvorbě. V roce 1946 vyšla jeho první kniha „Lidé v kamení“, jejíž námět čerpal z krajiny pod Lysou horou. O rok později vyšla kniha „Tahouni“, třetí román s názvem „Dražba“, s jehož obsahem tehdejší režim nesouhlasil, vydán nebyl. Kvůli jeho politickému přesvědčení byl vyloučen ze Svazu československých výtvarných umělců a roku 1968 se svou ženou emigroval do Švýcarska, kde se věnoval malbě fantastických krajin z vesmírného prostředí.[1] Maloval planetární svět a obrazy z vesmíru, díky kterým se řadí k zakladatelům Space artu, který se ujal především v USA. Jako ilustrátor spolupracoval s předními českými i zahraničními nakladatelstvími: Artia Praha, Penguin Books London, The Viking Press New York, National Geographic Society Washington D. C. a mnoha dalších.

V sedmdesátých letech se věnoval střídavě malířství a literatuře, jeho knihy vycházely v mnoha zemích a v různých jazycích. Spolupracoval s National Geographic Society a s vědci z NASA, astronomy i geology a stal se uznávanou autoritou a znalcem planetárních soustav, tvrdilo se, že jeho obrazy se shodují s tím, co později odhalily družicové snímky.[2]

Svázanost vědeckých představ mu ale nestačila. Rozhodl se využít své fantazie, dlouholetých zkušeností, znalostí dějin včetně antiky a vrátil se k volné tvorbě. Vytvořil množství obrazů, v nichž je spojena jak reálná, tak snová skutečnost. Poslední kapitolou jeho výtvarné práce uzavírá dílo, které odkrývá bohatství představ, které se v něm usazovaly od mládí.

Po revoluci se často vracíval do rodné vlasti avšak zemřel ve švýcarské Stäfě 4. prosince 1999.

Ocenění

  • Čestné uznání v Jiráskově soutěži pro Památník v Praze na Žižkově za olejomalbu Přemyslova družina
  • Čestné uznání za knihu Planety sluneční soustavy na Mezinárodním bienále ilustrací v Bratislavě
  • Nominace na cenu Deutscher Jugendbuchpreis za knihu Expedice na Měsíc
  • Ocenění v soutěži Nejkrásnější kniha roku Památníku národního písemnictví za knihu Planeta Země
  • Cena za ilustrace ke knize the Moon and the Planets

Odkazy

Reference

  1. CRAMER, N. Ludek Pesek’s Role as Space Artist. Příprava vydání André Heck. Dordrecht: Springer Netherlands (Astrophysics and Space Science Library). Dostupné online. ISBN 978-1-4020-2571-6. DOI 10.1007/978-1-4020-2571-6_15. S. 259–272. (anglicky) DOI: 10.1007/978-1-4020-2571-6_15. 
  2. Martian landscapes by Ludek Pesek [online]. [cit. 2021-12-26]. Dostupné online. 

Literatura

  • Toman P.: Nový slovník československých výtvarných umělců


Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Luděk Pešek signatura.jpg
Luděk Pešek signatura