Ludvík Strimpl

Ludvík Strimpl
Ludvík Strimpl
Ludvík Strimpl
Narození18. listopadu 1880
Praha
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí20. prosince 1937 (ve věku 57 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánímalíř, grafik, ilustrátor, československý legionář, diplomat, politik a designér
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Ludvík Strimpl jako mladík ve svém pařížském ateliéru

Ludvík Strimpl (18. listopadu 1880, Praha[1]20. prosince 1937, Praha[2]) byl český malíř, grafik, ilustrátor, legionář[3] a diplomat.

Život a dílo

Narodil se v Praze na Starém Městě do rodiny krejčího a obchodníka Ludvíka Antonína Strimpla[4] a Františky, rozené Weissové. Během studia na malostranském gymnáziu se projevoval jako všestranný talent. Hrál na housle, vyhrával cyklistické závody, dobře psal a maloval. Začal studovat práva na Karlově Univerzitě, ale posléze přestoupil na pražskou malířskou akademii do ateliéru Vojtěcha Hynaise. Nebyl zde spokojen a další dva roky pokračoval ve studiu na mnichovské malířské akademii u prof. Ludvíka Hertericha.

V letech 1903–1904 pobýval spolu se sochařem Františkem Úprkou na Detve a navštěvoval Jožu Uprku ve Hroznové Lhotě. Maloval také expresionistické žánrové a sociální motivy v Bruggách a Bretani. Obraz Žebráci, který vytvořil v Bruggách, vystavil roku 1905 na Jarní výstavě v Mánesu. Z Mnichova se roku 1904 odstěhoval do Paříže a zřídil si tam vlastní ateliér. Tam se setkával se svými generačními druhy Mario Korbelem, Františkem Michlem, Otakarem Španielem, Bohumilem Kafkou a zejména s Tavíkem Františkem Šimonem, který se stal jeho blízkým přítelem. Stýkal se také se starší generací českých malířů, např. Janem Dědinou, Františkem Kupkou, Václavem Brožíkem. Sblížil se s Luďkem Maroldem, jehož secesní styl hladké lavírované kresby ovlivnil Strimplovu ilustrátorskou tvorbu.

Strimpl v Paříži působil zejména jako ilustrátor. Jeho kresby zdobí knihy Gabriela d'Annunzia, Rudyarda Kiplinga nebo H. G. Wellse, vydané prestižním nakladatelstvím Calmann-Lévy, exkluzivní módní časopis Gazette du bon ton nebo satirické časopisy L´Assiette au Beurre a Simplicissimus, vydávaný v Mnichově. Jeho karikatury byly částečně inspirovány Františkem Kupkou, který se v Paříži také živil jako ilustrátor.

Roku 1907 se v Praze oženil se studentkou malířství Jiřinou Matějíčkovou.[5] Následně se vrátil zpět do Paříže a roku 1909 vystavoval pastely v salonu Société nationale des beaux-arts. Před začátkem první světové války se Strimplovým narodila dcera Eva. Strimpl se prostřednictvím svých uměleckých kontaktů spřátelil s T. G. Masarykem a s Milanem Rastislavem Štefánikem, kterého ve svém ateliéru seznámil i s Edvardem Benešem.

V Paříži zůstal i po začátku první světové války a angažoval se v protirakouském odboji. V září roku 1915 se přihlásil[3] do československých legií. Byl jedním ze zakladatelů Českého komitétu zahraničního a posléze se stal sekretářem Československé národní rady a jedním z nejbližších spolupracovníků E. Beneše. Nepřestal být aktivní ani jako výtvarník a pro kancelář Národní rady zhotovil portrét Františka Palackého. Spolu s Emilem Purghartem navrhl znak, který legionáři nosili na baretech. Na stejné adrese v Paříži, kde byla založena Československá národní rada, dnes sídlí České centrum.[6] Jako člen ČSNR podepsal koncem října 1918 spolu s Karlem Kramářem, Václavem Klofáčem, Edvardem Benešem a dalšími v Ženevě „prohlášení souhlasu s Masarykovou zahraniční akcí“ v plném rozsahu.[7]

Po ustavení prozatímní česko-slovenské vlády se stal vedoucím kabinetu prvního ministra zahraničí E. Beneše a zůstal jím i po návratu do Prahy až do června 1922. Od srpna 1922 do září 1927 působil jako vyslanec v Belgii a v září 1927 se stal přednostou diplomatického protokolu Ministerstva zahraničních věcí. V této funkci působil až do své smrti. Zemřel předčasně roku 1937 na následky komplikací po operaci slepého střeva. Pohřben byl na Olšanských hřbitovech.[8]

Jako jeden z blízkých přátel Edvarda Beneše si postavil vilu na sousedním pozemku v Sezimově Ústí. Vilu nyní užívají Strimplovi vnuci, bratři Outratovi.

Výstavy

Autorské

  • 2018 Ludvík Strimpl, malíř a diplomat, Galerie Millenium Praha (17.10. – 11.11.2018)[9]

Společné

  • 1907 Česká grafika, Topičův salon, Praha
  • 1982/1983 Čeští malíři ve Francii I, Dům umění, Zlín
  • 1985/1986 České malířství XX. století (Generace devadesátých let: realismus, impresionismus, symbolismus, secese 3. část), Jízdárna Pražského hradu, Praha
  • 2011 Čeští umělci ve Francii 1900–1918, Vlašský dvůr, Kutná Hora
  • 2016 Za Československo – Pocta neexistující zemi, ve spolupráci s fondem Pro Arte České centrum, Paříž

Galerie

Vyznamenání

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnost při kostele sv.Haštala na Staré Městě pražském
  2. Ludvík Strimpl. Národní listy. 20. 12. 1937, s. 1. Dostupné online. 
  3. a b Ludvík Strimpl v databázi čs. legionářů z 1. světové války (VHA)
  4. Soupis pražského obyvatelstva 1830–1910 (1920), Strimpl, Ludvík Antonín st. * 1854 s rodinou
  5. Matriční záznam o sňatku Ludvíka Strimpla s Jiřinou Matějčkovou farnost při kostele sv. Václava na Smíchově
  6. Výstava: Za Československo – Pocta neexistující zemi, Paříž, 2016
  7. PRECLÍK, Vratislav. Masaryk a legie, váz. kniha, 219 str., vydalo nakladatelství Paris Karviná ve spolupráci s Masarykovým demokratickým hnutím, 2019, ISBN 978-80-87173-47-3, str. 135
  8. Malíř, jenž seznámil Beneše se Štefánikem | Mezi řekami. www.mezirekami.cz [online]. [cit. 2021-01-01]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-07-09. 
  9. Galerie Millenium: Ludvík Strimpl, malíř a diplomat
  10. ENTIDADES ESTRANGEIRAS AGRACIADAS COM ORDENS PORTUGUESAS - Página Oficial das Ordens Honoríficas Portuguesas. www.ordens.presidencia.pt [online]. [cit. 2019-07-11]. Dostupné online. 

Literatura

  • Claude Allemand Cosneau, Marie Mžyková, Křídla slávy: Vojtěch Hynais, čeští Pařížané a Francie, 267 s., Galerie Rudolfinum, Praha 2001
  • Čeští umělci ve Francii 1900-1918, Galerie Felixe Jeneweina města Kutné Hory 2011

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Strimpl Ludvík - Líbánky a tragedie manželství.jpg
Strimpl Ludvík - Líbánky a tragedie manželství
Strimpl, Ludvík - Portrét dr. Alice Masarykové (1917).jpg
Strimpl, Ludvík - Portrét dr. Alice Masarykové
POR Ordem do Merito Gra-Cruz BAR.svg
Ribbon bar: Grand Cross of the Order of Merit – Portugal. (Ordem do Mérito – Grã-Cruz).
La fumée noire.jpg
Robe du soir de Redfern. Illustration published in La Gazette du bon ton
Ludvík Strimpl - Portrét mladého muže.jpg
Ludvík Strimpl - Portrét mladého muže
Ludvík Strimpl, ak.mal.jpg
Ludvík Strimpl, ak.mal.
Ludvík Strimpl signatura.jpg
Ludvík Strimpl signatura
Ludvik Strimpl – Neviditelný muž.jpg
Ludvik Strimpl – Neviditelný muž
Strimpl photo.jpg
Portrait photographique officiel de Ludvík Strimpl (1880-1937), artiste et diplomate, pris lors du meeting de Genève (1918).
Ludvik Strimpl – Sedící žena, Pastel (1917).jpg
Ludvik Strimpl – Sedící žena, Pastel