Ludwig von der Tann-Rathsamhausen

Ludwig von der Tann-Rathsamhausen
Ludwig samson arthur von und zu der tann-rathsamhausen.png
Narození18. červen 1815
Darmstadt, Hesenské velkovévodství
Úmrtí26. duben 1881
Meran, Rakousko-Uhersko
Vojenská kariéra
Hodnostgenerál pěchoty
SloužilBavorské království
VálkyPrvní válka o Šlesvicko-Holštýnsko
Prusko-rakouská válka
Prusko-francouzská válka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Ludwig Samson Heinrich Arthur von der Tann-Rathsamhausen (18. červen 1815 Darmstadt26. duben 1881 Meran) byl bavorský generál pěchoty účastnící se prusko-rakouské a prusko-francouzské války.

Život

Byl synem Heinricha Friedricha von der Tann a Sophie von Rathsamhausen, poslední z rodu Rathsamhausenů. Matčino příjmení přijal, spolu se svými bratry Rudolfem a Hugem dne 21. května 1868 v Bergu.

V roce 1848 s vpuknutím první šlesvicko-holštýnské války odešel jako major bojovat proti Dánům do Šlesvicka. Zde se vyznamenal jako velitel dobrovolnických sborů z Hamburku, Magdeburku a Kielu. V roce 1849 se stal náčelníkem štábu divize pod velením prince Eduarda Sasko-Altenburského a v červenci 1850 již v hodnosti plukovníka náčelníkem štábu generála Karla Wilhelma von Willisen, vrchního velitele šlesvicko-holštýnské armády.

Po svém návratu do Bavorska se stal adjutantem krále Maxmiliána II.. Dne 31. března 1855 byl povýšen na generálmajora, dne 1. ledna 1860 na generál adjutanta a 25. února 1861 na generálporučíka, přičemž byl jmenován hlavním komandantem v Augsburgu a poté v Mnichově. Roku 1864 se zúčastnil jako pozorovatel německého útoku proti dánským pozicím u Dybbølu za druhé války o Šlesvicko-Holštýnsko.

Dne 21. května 1866 obsadil post náčelníka generálního štábu prince Karla Bavorského, vrchního velitele jihoněmeckého kontingentu. S vypuknutím prusko-rakouské války uzavřel s rakouskými veliteli dohodu o společných válečných operacích. Von der Tann se stavěl proti této válce z mnoha důvodů, částečně proto, že podrobně znal síly a slabiny jednotlivých armád, částečně také proto, že ze zásady odmítal tuto "bratrovražednou" válku. Nešťastný průběh bavorské válečné účasti v červenci 1866 byl bavorským tiskem přičítán právě jemu. Těmto útokům se bránil během žaloby na Volksboten.

Dne 28. dubna 1867 byl jmenován majitelem 11. pěšího pluku. Von der Tann zůstal i přes kritiku tisku generál adjutantem krále a divizním velitelem, než byl 8. ledna 1869 jmenován generálem pěchoty a velícím generálem I. královského bavorského armádního sboru. V jeho čele bojoval v roce 1870 s vyznamenáním v bitvě u Wörthu, Beaumontu a Sedanu, ve které vedl útok proti Bazeilles. Za své rozvážné a energické velení obdržel komandérský kříž Vojenského řádu Maxe Josefa. Počátkem října 1870 obdržel vrchní velení nad jedním armádním oddílem, který byl sestaven z jeho I. sboru, 22. pruské pěší a 1. a 4. jezdecké divize. S touto jednotkou obsadil 10. října město Artenay, za což obdržel 22. prosince velkokříž Vojenského řádu Maxe Josefa. Dne 9. listopadu se musel po bitvě u Coulmiers stáhnout před francouzskou přesilou. Bojoval ve dnech 2. až 10. prosince pod velkovévodou Fridrichem Františkem II. Meklenbursko-Zvěřínským v bitvě u Orléans.

Po vítězství ve válce se vrátil do vlasti jako válečný hrdina a získal nejvyšší vyznamenání jak v Bavorsku, tak i v Prusku. Stal se rytířem Johanitů a od 22. srpna 1876 velkokancléřem Vojenského řádu Maxe Josefa. Na jeho počest byl pojmenován první německý bitevní křižník SMS Von der Tann.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ludwig von der Tann-Rathsamhausen na německé Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Ludwig samson arthur von und zu der tann-rathsamhausen.png
Ludwig Samson Arthur von und zu der Tann-Rathsamhausen. Portrait from the book "Der Krieg zwischen Frankreich und Deutschland in den Jahren 1870/71. Unter Zugrundelegung des Großen Generalstabswerkes bearbeitet von J. Scheibert Major z. D. Mit 44 Karten und Schlachtenplänen und 22 Porträts. Berlin 1892. Verlag von W. Pauli's Nachf. (H. Jerosch). W. 57, Göben-Straße 6."