Luh (Raspenava)

Luh
Železniční zastávka „Luh pod Smrkem“
Železniční zastávka „Luh pod Smrkem
Lokalita
Charakterzaniklá osada
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Další údaje
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Luh (též Mildenau) je bývalá osada na severu Libereckého kraje ve Frýdlantském výběžku. Její původní název byl Mildenau (v překladu mírná niva).[1] Ten se používal až do roku 1946, kdy došlo vyhláškou československého ministra vnitra Václava Noska k jeho změně na Luh.[2] Roku 1950 se stala osadou v rámci blízké Raspenavy a k počátku roku 1980  přestala být statisticky evidována jako část obce.[1]

Popis

Luh leží v údolí vymezeném na jihozápadě Jizerskými horami a na východě Pekelským vrchem (487 m n. m.). Údolím protéká řeka Smědá, do níž se levostranně vlévá Sloupský potok. Prochází tudy také silnice číslo II/290 a neelektrifikovaná železniční trať číslo 038 spojující Raspenavu s Bílým Potokem, na níž je jednokolejná železniční zastávka pojmenovaná Luh pod Smrkem.

Turismus a sport

Osadou jsou vedeny značené turistické trasy. Stýkají se u rozcestníku nazývaném „Raspenava – bus“ a vedou odtud čtyři trasy. Severozápadním směrem zelená na rozcestí „Frýdlant – zámek“, východním žlutá směřující k rozcestí „Peklo“, na jih k rozcestí „Lužec“ směřuje zelená a západním směrem vede k rozcestí „Raspenava – železniční stanice“ žlutá značka. Luhem také prochází cyklotrasa číslo 3016, z níž zde odbočuje cyklistická trasa číslo 3063.

Rodáci

Odkazy

Reference

  1. a b Historický lexikon obcí České republiky 1869–2005 (2. díl). Praha: Český statistický úřad, 2006. 624 s. Dostupné online. ISBN 80-250-1311-1. Kapitola Luh, s. 295. 
  2. Vyhláška ministra vnitra č. 123/1947 Sb., o změnách úředních názvů měst, obcí, osad a částí osad, povolených v roce 1946. In: Sbírka zákonů. 1947. Dostupné online. Ve znění pozdějších předpisů. Dostupné online.
  3. VINKLÁT, Pavel Déčko; FILIPOVÁ, Dana. Raspenava – město na Smědé. 1. vyd. Liberec: Knihy 555, 2007. 160 s. ISBN 80-86660-18-4. 

Externí odkazy

Růžice kompasuRaspenavaPekloRůžice kompasu
SeverLázně Libverda
Západ   Luh   Východ
Jih
Lužec

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
North.svg
A stylized arrow pointing north.
West.svg
A stylized arrow pointing west.
Boxed East arrow.svg
A stylized arrow pointing east.
South.svg
A stylized arrow pointing south.
Luh pod Smrkem railway.jpg
Zastávka Luh pod Smrkem. Vlastníkem budovy je státní organizace Správa železniční dopravní cesty (č.p. 300 na parcele 1481)