Luhe-Wildenau

Luhe-Wildenau
LuheEhemaligesRathausMarktplatz3.JPG
Luhe-Wildenau – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška389 m n. m.
StátNěmeckoNěmecko Německo
Spolková zeměBavorsko
Vládní obvodHorní Falc
Zemský okresNeustadt an der Waldnaab
Luhe-Wildenau
Luhe-Wildenau
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha38,7 km²
Počet obyvatel3 397 (2019)[1]
Hustota zalidnění87,8 obyv./km²
Správa
Statusměstys
Oficiální webwww.luhe-wildenau.de
Telefonní předvolba09607
PSČ92706
Označení vozidelNEW
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Luhe-Wildenau je městys (Markt) v německé spolkové zemi Bavorsko. Je součástí zemského okresu Neustadt an der Waldnaab ve vládním obvodu Horní Falc. Žije zde přibližně 3 400[1] obyvatel.

Geografie

Zeměpisná poloha

Obec se nachází v údolí řeky Náby obklopena rozsáhlými lesy. Na severu katastru města vzniká řeka Nába soutokem říček Waldnaab a Haidenaab. V části Luhe se do Náby vlévá řeka Luhe. Údolí Náby je otevřeno severojižním směrem, zatímco na východ a západ vyrůstají hřebeny horního Falckého lesa. V údolí řeky Náby prochází železniční trať Regensburg - Oberkotzau (–Hof), dálnice A93 a bývalá dálková silnice č. 15.

Na břehu řeky Waldnaab byl v provozu malý vodní hamr. První mlýn na řece Nábě je v Luhe. Dříve zde vodní energie poháněla pilu a obilný mlýn, dnes voda napájí elektrické generátory.

Sousední obce

Luhe-Wildenau sousedí s následujícími obcemi od západu: Kohlberg, Etzenricht, okresní město Weiden in der Oberpfalz, Pirk, Wernberg-Köblitz a Schnaittenbach.

Růžice kompasuEtzenrichtWeiden in der OberpfalzPirkRůžice kompasu
KohlbergSeverPirk
Západ   Luhe-Wildenau   Východ
Jih
SchnaittenbachWernberg-KöblitzWernberg-Köblitz

Místní části

Luhe-Wildenau má 14 místních částí

  • Forsthof
  • Gelpertsricht
  • Glaubenwies
  • Grünau
  • Luhe
  • Meisthof
  • Neudorf bei Luhe
  • Neumaierhof
  • Oberwildenau
  • Ödhof
  • Schwanhof
  • Seibertshof
  • Sperlhammer
  • Unterwildenau

Historie

Slovanské osídlení

Existují důkazy o osídlení již před 6. stoletím před naším letopočtem (mohyla v Neumaierhofu). Dlouho před rokem 1000 pronikali slovanští osadníci z východu do oblasti horního Falckého lesa a i do údolí řeky Náby. Dokument z roku 905 vypráví o určitém majetku, který král Ludvík Dítě na žádost markraběte Luitpolda daroval tzv. Hube, tj. dvůr s půdou, od toku řeky Luhe, který dříve vlastnil otrok jménem Gruonkin: (‚… cuidam homini suo nomine Immo in comitatu senioris sui prope aquam que dicitur Loua unam quam sclauus quidam nomine Gruonkin quondam obsederat …[2]‘).

Letecký pohled na část Luhe

Vznik obce

Původ místa Luhe se tradujue ke „křižovatce tří starých cest“ [5]. Podél Náby z Řezna do Magdeburgu kolem Schwarzenfeldu, Nabburgu, Pfreimdu a Wernbergu na sever, která vedla k Wismarské zátoce přes střední Německo. Tato pravděpodobně nejstarší obchodní cesta v Horní Falci protínala Luhe, „kterou prý zmiňoval již ve 2. století n. l. Claudius Ptolemajský z Alexandrie...[3]“ Druhá stará obchodní stezka vedla z Norimberku přes Amberg a Luhe do Chebu. Poslední „starobylá cesta“[4] přicházela ze Sulzbachu vedla přes Luhe podél stejnojmenné řeky k Michldorfu, Kaimlingu, Waldau a odtud přes Georgenberg do Tachova.

Městys Luhe

Přesný čas vzniku obce Luhe nelze určit. Je však jisté, že Luhe vznikl již před rokem 1280, protože tehdy byl poprvé zmíněn jako trhová obec v dodatku k Parkstein-Weiden-Flosského Urbáře berního úřadu ve Straubingu. V polovině 13. století byla Luhe udělena tržní práva. Toto privilegium potvrdil v roce 1331 císař Ludvík Bavor a v roce 1383 pražský arcibiskup Jan z Jenštejna. Obyvatelům Luhe bylo umožněno pořádat dvakrát ročně výroční trh a každou středu tržní den. Privilegium z roku 1331 zahrnovalo také propůjčení soudních pravomocí. V roce 1376 bylo pražským arcibiskupem povoleno také pořádání pouti. Starý trh v Luhe získal jako hospodářská křižovatka značný hospodářský význam. Právě zde se středověká Magdeburger Straße, která vede severojižním směrem, protíná s Alte Heerstraße (část Zlaté cesty) vedoucí z Norimberku do Prahy. Dalším důležitým spojením byl Amberg, centrum pozdně středověké těžby železné rudy. Obchod a řemesla těžily v Luhe z centrálního umístění. O cestující, formany a tažná zvířata se musel někdo postarat. V té době už byly v Luhe čtyři mlýny, několik hostinců, pekáren, řezníků a obchodů se smíšeným zbožím. Trasa poštovního dostavníku zřízeného na konci 17. století vedla přes Luhe z Řezna do Chebu. Železnice byla postavena v roce 1863. Do roku 1910 zde byly vybírány mýtné poplatky. V 17. a 18. století byly v Luhe k nalezení všechny obvyklé obchody. Kromě potravinářského průmyslu také tkalci, kováři, koláři, kovotepci, kožedělníci, ševci a tesaři se zvláštními řemeslnými předpisy. Od roku 1420 se v Luhe také vařilo pivo.

V roce 1928 se velká část městyse Luhe stala obětí požáru. Při mlácení vypukl z elektrického zkratu oheň. Celé tržiště a mnoho dalších domů v obci bylo zničeno (zasaženo bylo 44 nemovitostí), oheň se zastavil před farním kostelem.

Pamětihodnosti

  • Poutní kostel svatého Mikuláše v Luhe
    Farní kostel svatého Martina v Luhe: středověký opevněný kostel s barokním a rokokovým interiérem a se sedmi oltáři
  • Barokní svatyně svatého Mikuláše v Luhe / Koppelbergu
  • Novogotická kaple Panny Marie Bolestné v Luhe
  • Stará radnice s historickým tržištěm v Luhe (se švédskou věží, pranýřem a kamenným reliéfním mečem)
  • Stará barokní fara v Luhe
  • Hamernický zámeček a kaple svatého Vavřince v Unterwildenau ze začátku 17. století
  • Novobarokní socha Madony na náměstí v Luhe
  • Hamerský zámeček v Unterwildenau
    Kostel svatého Michaela v Oberwildenau

Odkazy

Reference

  1. a b Dostupné online. [cit. 2020-03-06]
  2. Verzeichnis der Mitglieder der Gemeinde aus dem Jahre 1914. Berlin, Boston: De Gruyter Dostupné online. ISBN 978-3-11-154783-1. S. 238–238. 
  3. KOBLER, Michael. Historischer Atlas von Bayern. Altbayern Bd. I, Heft 50, bearb. von E. Müller-Luckner; Heft 51, bearb. von M. Jekle; Heft 53, bearb. von G. Pölsterl . Altbayern Bd. II, Heft 2, bearb. von H. Sturm 365. Zeitschrift der Savigny-Stiftung für Rechtsgeschichte: Germanistische Abteilung. 1982-08-01, roč. 99, čís. 1, s. 365–367. Dostupné online [cit. 2020-04-20]. ISSN 2304-4861. DOI 10.7767/zrgga.1982.99.1.365. 
  4. BERND, DIETER. Vohenstrauss : Pflegamt Tännesberg-Treswitz, Amt Vohenstrauß, Pflegamt Pleystein, Landgrafschaft Leuchtenberg, Herrschaft Waldthurn. München: Komm. für Bayerische Landesgeschichte XVI, 256 Seiten, 7 Blätter s. Dostupné online. ISBN 3-7696-9900-9, ISBN 978-3-7696-9900-5. OCLC 220599246 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Germany location map.svg
Autor: NordNordWest, Licence: CC BY-SA 3.0
Location map of Germany (Wp article: en:Germany)
North.svg
A stylized arrow pointing north.
West.svg
A stylized arrow pointing west.
Boxed East arrow.svg
A stylized arrow pointing east.
South.svg
A stylized arrow pointing south.
LuheEhemaligesRathausMarktplatz3.JPG
Autor: Allexkoch, Licence: CC BY-SA 4.0
Denkmalgeschützte Häuser in Luhe
Luhe Wildenau 10 Mai 2015 03.JPG
Autor: Alois Köppl, Gleiritsch, Licence: CC BY 4.0
Luhe Wildenau (10. Mai 2015)
Luhe St. Nikolaus 29 Mai 2016.JPG
Autor: Alois Köppl, Gleiritsch (=Zusatz), Licence: CC BY-SA 4.0
St. Nikolaus in Luhe, Luhe-Wildenau, Landkreis Neustadt an der Waldnaab, Oberpfalz, Bayern
UnterwildenauHammerschloss 10.jpg
Autor: Allexkoch, Licence: CC BY-SA 4.0
Hammerschloss (Unterwildenau)
DEU Luhe-Wildenau COA.svg
Coat of Arms of Luhe-Wildenau