Luigi Ferdinando Marsili

Luigi Ferdinando Marsili
Luigi Ferdinando Marsigli.jpg
Narození10.jul. / 20. července 1658greg.
Bologna
Úmrtí1. listopadu 1730 (ve věku 72 let)
Bologna
Alma materBoloňská univerzita
Oceněníčlen Královské společnosti
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Luigi Ferdinando Marsili (10. července 1658 Bologna1. listopadu 1730 tamtéž) byl italský přírodovědec a důstojník.

Pocházel ze šlechtické rodiny, jeho bratrem byl biskup v Perugii Anton Felice Marsili. Díky rodinnému bohatství získal kvalitní vzdělání, mj. byl žákem Marcella Malpighiho. V roce 1671 prozkoumal Campi Flegrei, v roce 1679 se zúčastnil diplomatické mise do Konstantinopole a napsal vědeckou práci o vodním režimu Bosporu.[1] V knize Bevanda asiatica se zabýval kávou a jejími účinky na lidský organismus.

V letech 1682 až 1704 sloužil v císařském vojsku. Dva roky prožil v tureckém zajetí a stal se odborníkem na osmanské válečnictví. Zúčastnil se obléhání Budína v roce 1686 a po uzavření karlovického míru působil v komisi vytyčující novou hranici mezi habsburskými a osmanskými državami. Dosáhl hodnosti plukovníka, avšak musel musel armádu opustit poté, co nedokázal zabránit pádu města Breisachu do francouzských rukou.[2]

Po odchodu z habsburských služeb se zaměřil na terénní přírodovědecký výzkum, podnikl výpravy do Provence, ke Gardskému jezeru a do povodí Dunaje, kde pořizoval mapy a sbíral zkameněliny. Jeho kniha Histoire physique de la mer (1725) byla průkopnickým dílem v oboru oceánografie.[3] Věnoval se také studiu alkoholového kvašení a vyvrátil domněnku, že houby jsou produktem hniloby. Zasloužil se o založení boloňské akademie věd, které věnoval své sbírky a financoval tiskárnu odborných knih.[4] Byl členem Královské společnosti a Francouzské akademie věd.

Je po něm pojmenována podmořská sopka Marsili a rod kapradin marsilkovité.

Reference

  1. Mongoos Dostupné online
  2. University of Bologna Dostupné online
  3. Encyclopedia Dostupné online
  4. Linda Hall Library Dostupné online

Externí odkazy

Média použitá na této stránce