Bronzová medaile2018/2019AC Sparta Praha

Lukáš Vácha (* 13. květen 1989 Praha) je bývalý český fotbalový záložník a reprezentant.

Dne 27. května 2023 Vácha oznámil, že po sezoně 2022/23 ukončí kariéru. V sezoně 2022/23 byl hrající asistent trenéra Sparta „B“.[2]

Dne 22. června 2023 Sparta oznámila, že Vácha zůstává v klubu a bude pokračovat jako asistent trenéra ve Spartě „B“.[3] Po čtyřech měsících byl 12. října 2023 z funkce asistenta trenéra propuštěn.[4] Od konce února 2024 se přesunul do klubu FC Hradec Králové jako asistent trenéra Davida Horejše u A týmu.[1]

Klubová kariéra

Ve Slavii s fotbalem začínal, prošel mládežnickými celky a svými výkony si vysloužil pozvánku do prvního týmu. Svůj debut si odbyl v utkání s domácími Teplicemi 27. listopadu 2006, ale strávil na hřišti pouhou minutu (Slavia vyhrála 4:2). Víc ligových startů ve slávistickém dresu nepřidal.[5] V letním přestupovém období odešel na půlroční hostování do Jablonce. V zimě se vrátil, ale hned odešel na další hostování na sever Čech, tentokrát do Liberce, kde se zranil, a Liberec tak nemohl využít opce na jeho přestup. Na začátku roku 2009 pak prodloužil smlouvu ve Slavii do poloviny roku 2012 a vydal se na půlroční hostování do Baníku Ostrava.

FC Slovan Liberec

Před zahájením sezóny 2009/10 odešel na roční hostování s opcí opět do Slovanu Liberec. Liberec následně přestupovou opci využil a získal tak Váchu do svých řad nastálo. V sezóně 2011/12 získal Vácha v dresu Slovanu Liberec český titul.

V domácím zápase předkola play-off Evropské ligy 2012/13 23. srpna 2012 svým gólem pomohl k remíze 2:2 proti ukrajinskému týmu Dněpr Dněpropetrovsk. Vácha v 90. minutě vyrovnával stav utkání na konečných 2:2 z pokutového kopu.[6] Odvetu 30. srpna na Ukrajině Slovan prohrál 2:4 a do skupinové fáze Evropské ligy se nekvalifikoval. Lukáš absolvoval kompletní zápas.[7]

V zimě roku 2012 o něj začal být zájem ve dvou nejlepších českých klubech posledních let – Spartě Praha a Viktorii Plzeň.[8] Vácha se rozhodl pro Spartu, pražský klub za něj zaplatil 15 milionů Kč a přidal dva mladé hráče – Martina Frýdka a Davida Pavelku.[9]

AC Sparta Praha

Sezóna 2012/13

V lednu 2013 podepsal se Spartou smlouvu do roku 2016.[5][10] První ostrý start absolvoval v úvodním zápase Sparty 14. února 2013 v jarní vyřazovací části Evropské ligy 2012/13 v šestnáctifinále proti anglickému velkoklubu Chelsea FC. Dobře podporoval součinnost defenzivy s ofenzivou, Sparta však podlehla doma soupeři 0:1 gólem mladého brazilského fotbalisty Oscara.[11] O týden později se představil v odvetě na Stamford Bridge, Sparta dlouho vedla 1:0, ale naději na prodloužení neudržela, ve druhé minutě nastaveného času inkasovala vyrovnávací gól na 1:1 z kopačky Edena Hazarda a z Evropské ligy vypadla.[12] Sezónu 2012/13 Gambrinus ligy završil gólem z přímého kopu do sítě Dukly Praha, Sparta porazila soupeře 1. června 2013 v posledním 30. kole 3:0, ale získat titul se jí nepodařilo.[13]

Sezóna 2013/14

V prvním utkání druhého předkola Evropské ligy 2013/14 18. července 2013 proti hostujícímu švédskému celku BK Häcken přihrál za stavu 2:0 soupeři do brejku, který ho bleskově využil. Sparta ztratila jistotu a utkání skončilo remízou 2:2.[14][15] V ligovém derby 28. září 2013 proti Slavii Praha vstřelil první gól utkání z přímého kopu (výhra Sparty 2:0).[16] V sezóně 2013/14 slavil se Spartou Praha zisk ligového titulu již ve 27. kole 4. května 2014.[17][18] 17. května 2014 získal se Spartou double po výhře 8:7 v penaltovém rozstřelu ve finále Poháru České pošty proti Viktorii Plzeň. Vácha svůj pokus proměnil.[19] V posledním ligovém utkání proti FC Vysočina Jihlava vstřelil úvodní gól zápasu a Sparta i díky jeho gólu porazila Jihlavu 4:1.

Sezóna 2014/15

Poté co se Sparta neprobojovala do základní skupiny Ligy mistrů UEFA, se s týmem představil v základní skupině I Evropské ligy 2014/15, kde číhali soupeři BSC Young Boys (Švýcarsko), SSC Neapol (Itálie) a ŠK Slovan Bratislava (Slovensko). Vstřelil pěkný úvodní gól v zápase 2. října 2014 proti BSC Young Boys (výhra 3:1).[20]

Sezóna 2017/2018

V nabitém kádru Sparty nedostával na začátku sezóny 2017/18 pod italským trenérem Andreou Stramaccionim mnoho příležitostí a tak začátkem září 2017 odešel na hostování do Slovanu Liberec.[21] Jenže ani ve známém prostředí svou kariéru nerestartoval, do hry naskočil jen třikrát a naposledy se dostal do hry v desátém kole. V zimě se vrátil na Letnou a nyní hraje za juniorku AC Sparta Praha.[22]

Sezóna 2019/2020

Pro sezonu 2019/20 byl Vácha přesunut do nově vznikajícího „B“ týmu, který v té době působil ve 3. lize[23].

Reprezentační kariéra

Mládežnické reprezentace

Vácha prošel většinou mládežnických reprezentací a patřil v nich k základním stavebním kamenům, což dokládá počet odehraných zápasů. V roce 2006 získal na Mistrovství Evropy do 17 let v Lucembursku stříbrnou medaili, Česko prohrálo až v penaltovém rozstřelu s Ruskem.[24] Hrál mj. na Mistrovství světa hráčů do 20 let 2009 v Egyptě, kde ČR vypadla v osmifinále s Maďarskem na penalty 3:4 (po prodloužení byl stav 2:2).[25]

Od jara 2009 byl v kádru české fotbalové reprezentace do 21 let. 7. září 2010 vstřelil za „reprezentační jedenadvacítku“ svůj premiérový gól v domácím utkání (hrálo se v Jablonci nad Nisou) proti celku Islandu v kvalifikaci na Mistrovství Evropy hráčů do 21 let 2011. Lukáš Vácha ve 20. minutě skóroval a zařídil tak první branku zápasu, který skončil vítězstvím domácího mužstva 3:1.[24]

A-mužstvo

V květnu 2014 jej trenér českého A-mužstva Pavel Vrba poprvé nominoval na přátelské utkání s Finskem, které se odehrálo 21. května 2014 v Helsinkách (remíza 2:2). Vácha odehrál kompletní počet minut.[26] Ve svém druhém utkání za národní tým 3. června 2014 na Andrově stadionu v Olomouci proti Rakousku (prohra v přátelském střetnutí 1:2) dostal v průběhu zápasu kapitánskou pásku.[27]

Reprezentační góly

Góly Lukáše Váchy v české reprezentaci do 21 let[24]

GólDatumStadionSoupeřSkóre (min)[p. 1]VýsledekSoutěž
17. 9. 2010Chance Arena, Jablonec nad Nisou, ČeskoIsland1:000(20.)Česko 3:1 Islandkvalifikace na ME U21 2011

Mimo hřiště

V červnu 2015 představil ve spolupráci s módním návrhářem Lukášem Macháčkem na pražských Vinohradech svou první kolekci oblečení s názvem LV6 (6 je jeho číslo na fotbalovém dresu).[28]

V ligovém zápase hraném 2. října 2016 remizovala Sparta na hřišti Zbrojovky Brno 3:3. Vyrovnávacímu gólu domácího Aloise Hyčky předcházel ofsajd, který však asistentka rozhodčího Lucie Ratajová mylně nesignalizovala. Tehdy zraněný Vácha na sociální síť Twitter adresoval Ratajové příspěvek "Ke sporáku". Podobný komentář pronesl v pozápasovém rozhovoru i sparťanský brankář Tomáš Koubek.[29] Generální manažer Sparty Adam Kotalík je oba za trest určil ambasadory zápasu ženského týmu Sparty v Lize mistrů a hráči se měli zúčastnit několika tréninků sparťanek.[30] Následně Váchu s Koubkem potrestala i disciplinární komise pokutou 40 tisíc korun a nařídila jim vést jeden mládežnický trénink mimo svůj klub.[31]

Měl menší hereckou roli v internetovém seriálu Vyšehrad z fotbalového prostředí.[32]

Poznámky

1. Během zápasu Lukáš Vácha vstřelil gól (v tabulce je zvýrazněn) v poznačené minutě utkání a stanovil toto průběžné skóre.

1. Sparťanští mistři očima gólmana: Lafi je velitel, ale nejvíc křičí Krejda, Sport.cz, citováno 5. 5. 2014
  2. Bývalý fotbalový reprezentant Lukáš Vácha ukončil kariéru: V emotivní řeči přiznal své životní přešlapy. Extra.cz [online]. 2023-05-27 [cit. 2023-06-22]. Dostupné online.
  3. PASTVA, Michael. Lukáš Vácha je novým asistentem trenéra rezervy Sparty! Klub se loučí s jedenácti hráči, kterým vypršela smlouva [online]. 2023-06-22 [cit. 2023-06-22]. Dostupné online.
  4. BŘÍZA, Patrik. Překvapení ve Spartě: Vácha končí u B-týmu, měl odlišné názory s hlavním trenérem. infotbal.cz [online]. 2023-10-12 [cit. 2023-10-16]. Dostupné online.
  5. a b Vácha je už definitivně sparťanem, smlouvu podepíše do léta 2016. iDNES.cz [online]. 2013-01-08 [cit. 2013-01-08]. Dostupné online.
  6. Liberec - Dnipro 2:2, UEFA.com, cit. 20. 4. 2013 (anglicky)
  7. Dnipro - Liberec 4:2, UEFA.com, cit. 20. 4. 2013 (anglicky)
  8. Sparta se dohodla se záložníkem Váchou, čeká na souhlas Liberce. iDNES.cz [online]. 2012-12-14 [cit. 2012-12-25]. Dostupné online.
  9. Pavelka nechtěl ve Spartě sedět: Liberec mě posune dopředu. Sport.aktualne.cz [online]. 2013-01-09 [cit. 2013-02-15]. Dostupné online.
  10. Mrzelo mě, že jsem se nedostal na Euro, napsal Vácha čtenářům. iDNES.cz [online]. 2013-01-11 [cit. 2013-01-11]. Dostupné online.
  11. Sparta - Chelsea 0:1, český tým ztratil remízu osm minut před koncem. iDNES.cz [online]. 2013-02-14 [cit. 2013-02-15]. Dostupné online.
  12. Chelsea - Sparta 1:1, naději na senzaci vzal až gól z poslední minuty. iDNES.cz [online]. 2013-02-21 [cit. 2013-02-22]. Dostupné online.
  13. Titul pre Plzeň, teší sa aj kvarteto Slovákov[nedostupný zdroj], Profutbal.sk, cit. 1. 6. 2013 (slovensky)
  14. Sparta - Häcken 2:2, Lafatovy dva góly na vítězství nestačily, iDNES.cz, citováno 18. 7. 2013
  15. Lacině ztracená výhra. A po hloupých chybách, zlobil se na hráče po remíze se Švédy trenér Lavička, Sport.cz, citováno 19. 7. 2013
  16. Slavia - Sparta 0:2, vypjaté derby rozhodli bývalí slávisté, iDNES.cz, citováno 29. 9. 2013
  17. Sparta je fotbalovým mistrem, titul slaví po remíze Plzně v Jablonci, iDNES.cz, citováno 4. 5. 2014
  18. Noví fotbaloví šampioni. Tihle fotbalisté vybojovali pro Spartu titul, iDNES.cz, citováno 4. 5. 2014
  19. PLZ - SPA 1:1 pp, 7:8 pen., iDNES.cz, citováno 17. 5. 2014
  20. Sparta - Bern 3:1, k první výhře pomohly dva góly během minuty, iDNES.cz, citováno 2. 10. 2014
  21. Vácha přináší do Liberce zkušenosti a děkuje za pomocnou ruku, iDNES.cz, cit. 5. 9. 2017
  22. 7 hráčů Sparty, které Stramaccioni poslal do juniorky. Kapitánem Vácha. SportRevue.cz. Dostupné online [cit. 2018-03-19].
  23. Kádr na startu přípravy. sparta.cz [online]. 2019-06-17 [cit. 2019-06-18]. Dostupné online.
  24. a b c d Statistiky Lukáše Váchy na stránkách Fotbalové asociace České republiky
  25. HUN - CZE 2:2 a.e.t 4:3 PSO, FIFA.com, citováno 15. 7. 2014 (anglicky)
  26. Zase 2:2. Ani v druhém zápase pod Vrbou fotbalisté nevyhráli, iDNES.cz, citováno 22. 5. 2014
  27. Po remízách utrpěl Vrba první prohru, fotbalisté nestačili na Rakousko, iDNES.cz, citováno 3. 6. 2014
  28. Módeman Vácha má svou kolekci: Kluci ze Sparty už chtějí objednávat, iSport.cz, cit. 17. 6. 2015
  29. Vácha spustil poprask. Poslal vzkaz chybující asistentce: Ke sporáku!. iSport.cz [online]. 2016-10-03 [cit. 2016-10-04]. Dostupné online.
  30. Sparta odmítá výroky Váchy a Koubka. Budou trénovat se ženami. iSport.cz [online]. 2016-10-03 [cit. 2016-10-04]. Dostupné online.
  31. Rozhodčí k plotně? Koubek a Vácha dostali za výrok o Ratajové pokutu. iDNES.cz [online]. 2016-10-06 [cit. 2016-10-09]. Dostupné online.
  32. Seriál si dělá legraci z fotbalových “inteligentů”. Inspiroval nás Limberský i Fenin, říká Štáfek, aktualne.cz