Lulu (Berg)

Lulu
SkladatelAlban Berg
LibretistaAlban Berg
Počet dějstvíprolog + 3
Originální jazykněmčina
Literární předlohaFrank Wedekind
Datum vzniku1929–1935
PremiéraCurych, 2. červen 1937,
Česká premiéraJanáčkovo divadlo, Brno, 28. leden 1972
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lulu je druhá a poslední opera Albana Berga z let 1929–1935 o prologu a třech jednáních. Libreto napsal sám Berg na náměty divadelních her Franka Wedekinda Duch země (Erdgeist) a Pandořina skříňka (Die Büchse der Pandora). Berg operu nedokončil - třetí dějství zůstalo jen ve fragmentech. Opera v této podobě měla premiéru 2. června 1937 v městském divadle v Curychu. Česká premiéra této verze proběhla v Janáčkově divadle v Brně 28. ledna 1972, dirigoval Václav Nosek, režii měl Milan Pásek.[1]

V letech 1962–1974 dopracoval operu rakouský skladatel Friedrich Cerha. Tato verze měla premiéru 24. února 1979 v pařížské Opeře.

Osoby

roledruh hlasupremiéra v Curychu, 1937
dirigent: Robert Denzler
premiéra v Paříži, 1979
dirigent: Pierre Boulez
LulusopránBahrija Nuri HadžićTeresa Stratas
Hrběnka Martha GeschwitzmezzosopránMaria BernhardYvonne Minton
ŠkolákkontraaltErika FeichtingerHanna Schwarz
GarderobiérkontraaltFrida KurzHanna Schwarz
Bob, sluhakontraaltHanna Schwarz
Walter Schwarz, malíř, druhý Lulin manželtenorPaul FeherRobert Tear
ČernochtenorRobert Tear
Dr. Ludwig Schön, šéfredaktorbarytonAsger StigFranz Mazura
Alwa, syn Dr. SchönatenorPeter BaxevanosKenneth Riegel
Schigolch, starý mužbasFritz HonischToni Blankenheim
Dr. Goll, lékařský rada, první Lulin manželmluvená rolePeter PoschlToni Blankenheim
KrotitelbasAlbert EmmerichGerd Nienstedt
Rodrigo, akrobatbasAlbert EmmerichGerd Nienstedt
Princ, sluha, markýztenorOscar MörwaldHelmut Pampuch
Divadelní impresáriobasWalter FrankJules Bastin
Profesor, klaun, kulisákněmá roleLe Nain Roberto
Subreta, patnáctiletá dívkasubretaDaniele Chlostawa
Matka subretykontraaltUrsula Boese
UmělkyněmezzosopránAnna Ringart
BankéřbasJules Bastin
NovinářbarytonClaude Méloni
Policejní komisařmluvená roleToni Blankenheim
SluhabarytonPierre-Yves Le Maigat
Jack RozparovačbarytonFranz Mazura
pianista, inspicient, princova družina, policisté, ošetřovatelky, garderobiérky, tanečnice, hosté, služebnictvo, dělníci

Děj opery

Prolog

Krotitel divé zvěře láká návštěvníky do svého zvěřince. Zde mohou vidět vedle řady jiných exotických zvířat i "zmiji Lulu".

1. jednání

Malíř ve svém ateliéru portrétuje Lulu, manželku lékařského rady. Tomu přihlíží její milenec, nakladatel Schön. Ten posléze odchází a malíř svádí Lulu. Náhle do ateliéru vtrhne Lulin manžel a překvapen milostnou scénou své manželky s malířem dostává infarkt. Z Lulu je bohatá vdova.

Lulu se provdala za malíře. Dozvídá se, že se jí jako mladičké dívky ujal Dr. Schön, dal jí vzdělání a udělal z ní svou milenku. Nyní se jí chce ale zbavit, protože se hodlá výhodně oženit a Lulu mu kazí pověst. Objevuje se stařík Schigolch, který je snad Luliným otcem nebo možná i milencem. Když se malíř dozví Lulinu minulost, spáchá sebevraždu. Lulu se chce stát manželkou Dr. Schöna.

Lulu má tančit v baletu, který složil Schönův syn Alwa. Před představením mu vypráví o svém novém nápadníkovi - princi. Lulu odchází na jeviště, ale když spatří v hledišti Dr. Schöna s jeho snoubenkou, odmítne tančit. Dr. Schön ji přijde do šatny přesvědčovat, aby vystoupila. Nakonec ale podléhá jejímu kouzlu a Lulu mu nadiktuje dopis, kterým zruší své zasnoubení.

2. jednání

Lulu se provdala za Dr. Schöna. V jejich bytě jsou další osoby: akrobat, Schigolch, student, lesbická hraběnka Geschwitzová a všichni jí postupně vyznávají lásku. Přichází i Alwa Schön se svým vyznáním. Přichází Schön a podává Lulu revolver a žádá ji, aby se zastřelila a uchránila ho tím od společenského skandálu. Lulu ale namítá, že se nikdy netajila svou minulostí. Při potyčce Schöna zastřelí.

Mezihra: Lulu je zatčena a odsouzena, ve vězení onemocněla cholerou a je hospitalizována v nemocnici. Její přátelé plánují její osvobození, které je založeno na tom, že si s ní hraběnka, která ji nadále bezmezně miluje, vymění místo. Lulu pak uprchne a bude vystupovat s akrobatem v cirkuse.

Spiklenci čekají v bývalém Schönově bytě. Když přijde Lulu převlečená za hraběnku, je aktrobat překvapen jejím zuboženým stavem a chce ji udat. Když zůstanou Lulu a Alwa o samotě Alwa jí vyzná lásku a souhlasí se společným útěkem do Paříže.

3. jednání

V pařížském bytě probíhají oslavy Luliných narozenin. Několik lidí se pokouší Lulu vydírat. Z burzy přichází zpráva, že společnost, jejíž akcie mnozí vlastní, zkrachovala. Z většiny účastníků slavnosti se tak stávají žebráci. Ve zmatku, který nastane se Lulu podaří uprchnout.

V chudinském bytě v Londýně čekají Alwa a Schigolch, zda se Lulu, jako novopečené prostitutce podaří sehnat nějakého zákazníka. Lulu přichází s prvním klientem a mizí s ním ve svém pokoji. V bytě se objevuje i hraběnka, které zůstal jediný majetek: Lulin portrét. Lulu odchází a vrací se s druhým zákazníkem. Alwa jej napadne a je jím zabit. Schigolch odstraňuje jeho tělo a hraběnka přemýšlí o sebevraždě. Lulu se vrací se třetím zákazníkem, kterým není nikdo jiný, než Jack Rozparovač. Lulu jej po dohadování o ceně vláká do svého pokoje, je jím ale zavražděna. Jack zabije i hraběnku, která spěchá Lulu na pomoc. Hraběnka umírá s poslední myšlenkou na Lulu.

Nahrávky

  • 1976 Anja Silja, Brigitte Fassbaender, Walter Berry, Josef Hopferwieser, Hans Hotter, Alfred Szramek, Vídeňská filharmonie, dirigent Christoph von Dohnányi‎, DECCA LP D48D 3
  • 1979 Teresa Stratas, Yvonne Minton, Robert Tear, Franz Mazura, Kenneth Riegel, Toni Blankenheim, Ursula Boese, Orchestre De L'Opéra De Paris, dirigent Pierre Boulez, Deutsche Grammophon ‎LP 2740 213, CD 415 489-2

Odkazy

Reference

  1. Lulu v archivu NDB [online]. Národní divadlo Brno [cit. 2016-09-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-10-02. (česky) 

Literatura

  • HOSTOMSKÁ, Anna a kol. Opera – Průvodce operní tvorbou. 11. vyd. Praha: NS Svoboda, 2018. 1466 s. ISBN 978-80-205-0637-5. S. 592–595. 

Externí odkazy