Luluovci

Mosulský emirát
 Zengíovci12341262Mongolská říše 
Geografie
Mapa
Území pod kontrolou Badr al-Dína v roce 1251
Obyvatelstvo
Státní útvar
Abbásovský chalífátAbbásovský chalífát Abbásovský chalífát
Mongolská říšeMongolská říše Mongolská říše
Vznik
Zánik
1262 – dobytí Mosulu Mongoly
Státní útvary a území
Předcházející
ZengíovciZengíovci
Následující
Mongolská říšeMongolská říše

Luluovci byla krátce existující muslimská dynastie v Mosulu, která nastoupila po dynastii Zengíovců. Zakladatel dynastie Badr al-Dín Lu'lu' byl původně otrok arménského původu mosulského emíra Nur al-Dína Arslana, od něhož obdržel funkci správce, později se sám stal vládcem nad Mosulem. Byl však nucen reagovat na tehdejší expanzi Mongolů na Blízkém východě. Uznal svrchovanost obrovské Mongolské říše a podporoval Mongoly v dalších výbojích. Badr al-Dínem založená Luluovská dynastie však neměla dlouhého trvání. Byla předčasně ukončena Mongoly poté, kdy jeho syn a nástupce Ismaíl se neúspěšně pokusil o povstání.

Historie

Atabeg v Mosulu

Badr al-Dín Lu'lu' byl arménský konvertita k islámu a otrok. V letech 12111234 vládl v Mosulu jako atabeg pod Zengíovci, přičemž uznával svrchovanost jak Ajjúbovců tak i abbásovského chalífy v Bagdádu. Nakonec se Badr al-Dín mohl sám zmocnit vlády nad Mosulem. Dosáhl toho tak, že zavraždil posledního zengíovského vládce Mosulu, emíra Násira al-Dín Mahmúda, ten zemřel na následky uškrcení nebo vyhladovění.

Mosulský emirát

Badr al-Dín Lu'lu'
(c) Classical Numismatic Group, Inc. http://www.cngcoins.com, CC BY-SA 2.5
Mince Badr al-Dína uznávající chána Möngkeho

Po vytlačení Zengíovců se mohl Mosul osamostatnit a Badr al-Dín založit vlastní vládnoucí dynastii, jako vládce byl uznán i chalífou Bagdádu.

V roce 1243 Mongolové drtivě porazili turecké vojsko Rúmského sultanátu v bitvě u Köse Dağu. Tímto vítězstvím stvrdili svou nezpochybnitelnou dominanci v Malé Asii, takže i okolní země se raději staly vazaly Mongolské říše. Podobně jako kilíkijský král Hethum I., také Badr al-Dín přijal svrchovanost Mongolů a podporoval je na jejich dalším tažení, tentokrát proti abbásovskému chalífátu s centrem v Bagdádu. Krátce na to mosulský emír zemřel v roce 1259. Jako vládce byl znám jako milosrdný a pragmatický panovník, přestože válčil s jezídskými Kurdy na svém vlastním území, toleroval křesťanství.

Zánik dynastie

Badrův syn Ismaíl íbn Lu'lu' pokračoval v otcových stopách a podporoval Mongoly ve výbojích proti poslednímu ajjúbovskému vládci v Sýrii a poté také proti egyptským Mamlúkům. Roku 1260 však byli Mongolové mamlúky poraženi v bitvě u Ajn Džálútu a Ismaíl jejich oslabení využil jako příležitost k vlastní vzpouře proti mongolské nadvládě. Ti pak pod vedením chána Hülegü roku 1262 oblehli Mosul a po devíti měsících obléhání ho zpustošili.

Odkazy

Reference

Média použitá na této stránce

Abbasid banner.svg
Flag which can be used to represent the Abbasid Caliphate. Note that the concept of rectangular national flags did not exist during Abbasid times, but black was the dynastic color of the Abbasids (just as green was the dynastic color of the Fatimids, etc.), and the "black banner" of the Abbasids is famous in Islamic history.
Saladin's Standard.svg
Autor: thespoondragon, Di (they-them), Licence: CC0
Reconstruction of Saladin's personal standard, using a double headed eagle. The specific design of double headed eagle is taken from a coin of a later Ayyubid Sultan, Al-Adil I.
Saladin, the Sultan of Egypt, carried a yellow banner emblazoned with an eagle, possibly inherited from the Zengid dynasty.[1] The Cairo Citadel has a carving of an eagle believed to depict Saladin's emblem, which is missing its heads. According to the Ottoman researcher Evilya Çelebi, it likely originally had two heads,[2] but the carving is commonly depicted with a single head, such as by the Egyptian government on stamps, and in the Lebanese book Saladin: The Story of the Conflict Between the East and West in the 12th and 13th Centuries.
Territories of Badr al-Din Lu'lu' in 1251.png
Autor: Demis MAP server, Licence: CC BY-SA 4.0
Territories of Badr al-Din Lu'lu' in 1251
Badr al din lu'lu' (frontispiece).jpg
Badr al din lu'lu' (frontispiece)
Coinage of Badr al-Din Lu'lu Al-Mawsil mint. Dated AH 656 (AD 1258). Citing Möngke Khan (above reverse field) as overlord, instead of the Ayyubid ruler al-malik al-nasir.jpg
(c) Classical Numismatic Group, Inc. http://www.cngcoins.com, CC BY-SA 2.5
Coinage of Badr al-Din Lu'lu Al-Mawsil mint. Dated AH 656 (AD 1258). Citing Möngke Khan (above reverse field) as overlord, instead of the Ayyubid ruler al-malik al-nasir