Lusk

Lusky hrachu
Nákres rozličných lusků bobovitých rostlin

Lusk (lat. legumen) je suchý pukavý jednoplodolistový plod, řazený mezi plody apokarpní. Vzniká totiž z apokarpického gynecea, které je monomerické (monokarpelové). Obvykle puká dvěma švy (chlopněmi), které se běžně označují jako břišní a hřbetní. Po puknutí lusku dochází k vláhojevným pohybům a často se obě části lusku nakonec různě šroubovitě zkrucují. V určitých případech však vůbec nepuká (např. u vičenců, Onobrychis). Typické lusky je možné nalézt u zástupců čeledi bobovité (Fabaceae, např. hrách setý).

Luštěniny

Podrobnější informace naleznete v článku Luštěniny.

Luštěniny je souhrnné označení pro skupinu rostlin plodících lusky. Po obilninách jsou luštěniny druhým nejdůležitějším zdrojem potravin rostlinného původu.[1] Používají se výhradně jako zelenina (plody odrůd fazolu obecného a cukrových odrůd hrachu) nebo jako koření (tamarind indický), nebo se konzumují pouze semena (hrách, bob, sója, čočka, cizrna, arašídy).

Odkazy

Reference

  1. J.G. Vaughan, C.A. Geissler. Rośliny jadalne. Warszawa: Prószyński i S-ka, 2001. ISBN 83-7255-326-2. S. XXI-XXII. 

Literatura

  • ČERNOHORSKÝ, Zdeněk. Základy rostlinné morfologie. Praha: SPN, 1967. 
  • VINTER, Vladimír. Rostliny pod mikroskopem; základy anatomie cévnatých rostlin. 2. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2009. ISBN 978-80-244-1972-5. 

Externí odkazy

  • Slovníkové heslo lusk ve Wikislovníku

Média použitá na této stránce