Lusthaus (Čížov)

Lusthaus
Základní informace
Slohklasicistní
Výstavba1780
Přestavba2. pol. 19. stol.
StavebníkMichal Josef Althan
Další majiteléAlthanové
Současný majitelČeská republika,
spravuje Správa Národního parku Podyjí
Poloha
AdresaČížov, Horní Břečkov, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Kód památky28917/7-6897 (PkMISSezObrWD) (součást památky Vranov nad Dyjí)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lovecký letohrádek Lusthaus stojí na území NP Podyjí, nedaleko obce Lesná směrem na hranice s Rakouskem, ovšem spadá pod Čížov, část obce Horní Břečkov.

Historie

Letohrádek nechal v roce 1780 postavit majitel vranovského panství Michal Josef Althan. Letohrádek se nacházel uprostřed dnes zaniklé Čížovské obory, v centru paprsčitě se sbíhajících cest. Původní podoba objektu se dochovala na vedutě na vranovském zámku. Po požáru ve 2. polovině 19. století prošel přestavbou a dostal dnešní podobu. V roce 2002 byl objekt zrekonstruován a je ve správě Správy Národního parku Podyjí.

Popis

Jedná se o patrovou stavbu na půdorysu nepravidelného šestiúhelníka, původně vystavěnou v pozdně baroknímklasicizujícím stylu. V přízemí docházelo k přípravě jídel a také sloužilo jako odkladiště zvěřiny a šatstva. Šlechta využívala místnost v patře, kde se pořádaly hostiny a jiné společenské akce. Celé patro obíhal ochoz krytý spolu s centrální částí mansardovou střechou. Tu v nárožích podepírala čtveřice sloupů. Po přestavbě ji nahradila současná jehlancová střecha.

Dostupnost

Letohrádek je dostupný po žluté turistické značce od obce Lesná, která dále pokračuje k ledovým slujím.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Letohrádek Lusthaus crop.jpg
Autor: Schnattinger, Licence: CC BY-SA 4.0
Lusthaus v Podyjí