Lusthaus (Klášterec nad Orlicí)

Lusthaus
zbytky zdí v lese u řeky
zbytky zdí v lese u řeky
Základní informace
Slohempírový
Výstavba1806
Zánik1936
StavebníkFrantišek Adam Bubna z Litic
Další majiteléBubnové z Litic, Parishové
Poloha
AdresaKlášterec nad Orlicí, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Lusthaus
Lusthaus, Česko
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lovecký zámeček Lusthaus stával na břehu Divoké Orlice, asi 150 metrů od Pašerácké lávky, nedaleko Klášterce nad Orlicí.

Historie

Empírový lovecký zámeček nechal v roce 1806 postavit František Adam Bubna z Litic, majitel panství Žamberk. Sloužil k ubytování během lovů. Objevuje se však také domněnka, že jeho zakladatelem byl až v roce 1815 hrabě Jan Parish. V polovině 19. století se z něj stala hájovna. V roce 1936 zámek postihl požár a po něm nebyl obnoven. Požár měl údajně založit henleinovec Tauber, který se snažil zabránit úmyslu vytvořit ze zámku opěrný bod československé armády. Dnes jej připomíná pouze dvojice zarostlých pstruhových rybníků a tis, pozůstatek po parkové úpravě okolí. Jeho historii se věnuje i jedno ze zastavení naučné stezky procházející Zemskou bránou.

Popis

Šlo o přízemní budovu o půdorysu obdélníka, zakončenou valbovou střechou ze šindele. Na severozápadě a jihovýchodě byla střecha podepřena šesticí sloupů s korintskými hlavicemi, které tvořili jakési verandy. U řeky se nacházela lodžie s dvojicí sloupů a párem oken ve stylu pseudogotiky s lomeným obloukem. Trojice oken byla i v průčelí na severozápadě a jihovýchodě. Vstup se nacházel v jihozápadním průčelí mezi trojicí oken s lomeným obloukem.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic