Lutherstadt Wittenberg

Lutherstadt Wittenberg
Letecký pohled, 2015
Letecký pohled, 2015
Lutherstadt Wittenberg – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška75 m n. m.
StátNěmeckoNěmecko Německo
Spolková zeměSasko-Anhaltsko
Zemský okresWittenberg
Lutherstadt Wittenberg
Lutherstadt Wittenberg
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha240,34 km²
Počet obyvatel46 475 (2015)
Hustota zalidnění193,4 obyv./km²
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lutherstadt Wittenberg (zkráceně jen Wittenberg) je město v německé spolkové zemi Sasko-Anhaltsko, ležící na pravém břehu Labe, cca 100 km jihozápadně od Berlína. Dnes zde žije přes 47 tisíc obyvatel.

Historie

Od roku 1502 je univerzitním městem, sídlem dnešní Univerzity Martina Luthera. Wittenberg se stal po příchodu Martina Luthera v roce 1508 a uveřejněním jeho 95 tezí v roce 1517 kolébkou reformace a evangelické teologie.

Působily zde další významné osobnosti spojené s reformací, mj. Philipp Melanchthon a malíř Lucas Cranach. Na zdejší univerzitě přednášel Georg Joachim Rhaeticus, žák Mikuláše Koperníka, a studovali zde i čeští učenci, např. Jan Blahoslav, Jiří Třanovský či Ján Jesenský. V zámeckém kostele, ve kterém kázal, je pochován Martin Luther i jeho poradce Philipp Melanchthon.

Wittenberg je zmiňován v Shakespearově hře Hamlet jako místo, kde princ studoval se svými přáteli Rosenkranzem a Guildensternem.

V roce 1938 byl oficiální název města doplněn přídomkem „Lutherstadt“.

Od roku 1996 je několik budov ve městě zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO pod názvem Lutherovy památníky v Eislebenu a Wittenbergu.

Zajímavosti

Ve Wittenbergu byl 19. srpna 2002 během povodní chycen lachtan Gaston z pražské zoologické zahrady, kterého voda odnesla přes 300 kilometrů. Lachtan následně vyčerpáním zemřel a stal se jedním ze symbolů povodní 2002.

Partnerská města

Zámecký kostel, na jehož dveře vyvěsil Martin Luther svých 95 tezí
Melanchthonův hrob v zámeckém kostele v Lutherstadtu Wittenbergu

Externí odkazy

Média použitá na této stránce