Máza

Máza
Máza v Maastrichtu
Základní informace
Délka toku950 km
Plocha povodí36 000 km²
Průměrný průtok400 m³/s
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
FrancieFrancie Francie (Grand Est), BelgieBelgie Belgie (Namur, Lutych, Limburk), NizozemskoNizozemsko Nizozemsko (Limburk, Severní Brabantsko, Gelderland)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Rýn, Povodí Mázy (Belgie 39,44%, Francie 25,35%, Nizozemsko 22,53%, Německo 11,27%, Lucembursko 1,41%)

řeka na mapě
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Máza (francouzsky Meuse, nizozemsky Maas, valonsky Moûze) je západoevropská řeka, která pramení ve Francii (region Grand Est), protéká Belgií (provincie Namur, Lutych, Limburk) a vlévá se v Nizozemsku (Limburg, Severní Brabantsko, Gelderland) do Severního moře, resp. do systému ramen v ústí Rýna. Její délka činí 950 km a povodí má rozlohu přibližně 36 000 km², z čehož připadá 14 000 km² na Belgii, 9000 km² na Francii, 8000 km² na Nizozemsko, 4000 km² na Německo a 500 km² na Lucembursko.

Průběh toku

Pramení na Langreské plošině (Plateau de Langres) ve francouzské obci Le Châtelet-sur-Meuse (region Champagne-Ardenne, departement Haute-Marne) v nadmořské výšce 409 m. Pokračuje přibližně severním směrem přes Lotrinsko, kde protéká departementy Vosges a Meuse, který byl pojmenován právě po ní. V obci Bazoilles-sur-Meuse se řeka ztrácí v podzemí a vyvěrá opět v Neufchâteau. Dále protéká pohořím Ardeny (departement Ardensko v regionu Champagne-Ardennes) mj. městem Sedan) a u města Givet vtéká do Belgie.

V Belgii protéká valonskými provinciemi Namur a Lutych. Po soutoku s řekou Sambre v Namuru se stáčí k východu a od Lutychu pokračuje opět směrem k severu. Poté tvoří hranici mezi vlámskou provincií Limburk a stejnojmennou provincií v Nizozemsku, pouze v Maastrichtu se nizozemsko-belgická hranice nachází západně od řeky.

V Nizozemsku pokračuje směrem na sever přes město Venlo podél hranice s Německem a poté se stáčí na západ. Spolu s Rýnem tvoří rozsáhlou deltu. Někdy proto bývá označována za přítok Rýna, jelikož se spojuje s levým ramenem jeho delty. Vlévá se do Severního moře. Na dolním toku je úroveň hladiny řeky nad úrovní okolní krajiny a kolem řeky byly vybudovány ochranné hráze.

Přítoky

Mapa Mázy a jejího povodí

Povodí

Povodí řeky Másy zasahuje na území pěti států a žije v něm 9 milionů obyvatel. Rozkládá se na ploše přibližně 36 000 km², z čehož náleží 9000 km² Francii, 500 km² Lucembursku, 14 000 km² Belgii (12 000 km² Valonsko a 2000 km² Vlámsko), 4000 km² Německu a 8000 km² v Nizozemsku.

Vodní režim

Zdroj vody je převážně dešťový, ale také sněhový. Nejvyšších vodních stavů dosahuje v zimě a na jaře, kdy úroveň hladiny roste o 5 až 8 m. Průměrný průtok vody na dolním toku činí 300 až 400 m³/s a maximální 3000 m³/s

Využití

Vodní doprava je možná až k hornímu toku. Nad Sedanem je koryto regulováno zdymadly. S okolními říčními systémy je propojena mnoha kanály (Marna-Rýn, Albertův kanál, Sambre-Oise, Ardenský kanál).

Departementy, provincie a města

Máza ve francouzských Ardenách

Přehled departementů (Francie), provincií (Belgie, Nizozemsko) a některých měst a obcí na toku řeky Mázy:

Literatura

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Belgium.svg

Belgická vlajka

This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.

Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.
Bassin de la Meuse.svg
Autor: Own Work, svg and inspired by Image:Meuse basin.jpg, Licence: CC BY-SA 3.0
Carte représentant l'importance du Bassin de la Meuse en Wallonie
Maas.jpg
(c) Jan Lapère, CC BY-SA 3.0
Maas bij Maastricht (eigen foto)
MapMeuse1.jpg
(c) Boerkevitz, CC BY-SA 3.0
Kaart van de Maas op basis van Wikimedia Commons kaart van Frankrijk